Kristofer Hil je i dalje kontroverzna ličnost u istoriji američke diplomatije, konstatuje “Albanijan post”, navodeći tome u prilog njegov predlog za autonomiju Kosova u okviru Srbije, sukob sa OVK i albanskim liderima, neuspeh u Iraku i “sumnjive kompromise u Srbiji”.
Baton Hadžiju u tekstu podseća da je oktobru 1998. godine, Kristofer Hil kao predstavnik američkog Stejt departmenta, tada ambasador SAD u Skoplju, došao u misiju na Kosovo, „eliminišući“ svog brata Nika Hila, koji je tri godine posredovao na Kosovu.
Tada je ponudio Albancima nacrt autonomije u okviru Srbije, dokument koji je „ignorisao napore Albanaca za slobodu i nezavisnost“, što je doživljeno kao jedna od najvećih uvreda za njihove težnje.
“Obama i Hil bili protiv bombardovanja Srbije”
Podseća i na Hilovo otvoreno neprijateljstvo sa Džejmsom Rubinom, portparolom Medlin Olbrajt, koje je došlo do izražaja tokom pregovora u Rambujeu.
„Ali, mnogo kasnije na zatvorenom sastanku sa američkim diplomatama na Balkanu, koji je održan u Tirani, Hil sa neviđenim cinizmom nije zaboravio svoj poraz i njegov projekat u Rambujeu. Obratio se ostalim diplomatama i rekao: ‘Pogledajte, Rubin i ja smo bili zajedno u Rambujeu, ali da znate da smo bili protivnici. Ja sam bio predstavnik američke vlade, dok je Rubin bio predstavnik OVK’. Rubinov odgovor je bio podjednako upečatljiv: ‘Da, istina je, drugovi, i mi smo bili pobednici’. Taj trenutak je jasno pokazao jaz između onih koji su izabrali da podrže pravo Albanaca na slobodu i onih koji su i dalje verovali u kompromis sa Miloševićem“, podseća se u tekstu.
U to vreme Barak Obama, tada senator, zajedno sa Hilom, bio je protiv bombardovanja.
U tekstu se navodi u da je krajem 1999. Hil prisustvovao sastanku sa ključnim predstavnicima OVK, uključujući Hašima Tačija i druge, kao i da je tada „delovao oštro i insistirao na demilitarizaciji tih snaga, koristeći jezik nepriličan diplomati“.
Kao „još jednu neuspelu Hilovu misiju“, Hadžiju navodi njegov boravak u Iraku, gde je dužnost američkog ambasadora preuzeo 2009. godine. Podseća i na članak “Njujork tajmsa”, u kojem ga autor Entoni Šadid, opisuje kao diplomatu koji nije uspeo da utiče na formiranje stabilne vlade u Iraku, uprkos stalnim naporima.
“Pokušao da okrene Srbiju od ruskog uticaja”
Hadžiju se osvrnuo i na Hilov angažman u Srbiji, u kojoj je, kako piše, pokušao da okrene zemlju od ruskog uticaja i približi je evroatlantskom putu, ali je njegov „jednostrani pristup stvorio opasan presedan“.
Nabraja da se Hil izvinio za NATO bombardovanje Srbije, zauzeo otvoren stav u prilog predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, „gradeći čvrste odnose sa autoritarnim režimom“, a spominje i pismo jednog od lidera opozicije u Srbiji Dragana Đilasa, u kojem je oštro iskritikovao američkog diplomatu.
Hadžiju dodaje i da je „Hilov put postavio pitanja o ulozi američke diplomatije u podršci aktuelnom srpskom režimu, kao i sa je izražavao namerno nepoznavanje unutrašnjih političkih i društvenih problema, uključujući korupciju i zanemarivanje, i vređao Kosovo za svaku akciju“.
Zamera Hilu i da, dok građani Srbije protestuju, on hvali državno rukovodstvo, izražavajući zabrinutost zbog dvostrukih standarda Zapada.
Iz toga zaključuje da je Hil i dalje kontroverzna ličnost u istoriji američke diplomatije.
„Od predloga autonomije Kosova u okviru Srbije, sukoba sa OVK i albanskim liderima, neuspeha u Iraku i sumnjivih kompromisa u Srbiji, izgradio je nasleđe koje se često opisuje kao neuspeh. Ono što je ostalo od njegove uloge je istorija dvosmislene diplomatije, lukavih laži i pogrešnih kompromisa i arogancije koja je imala duboke posledice u krhkim regionima sveta“, zaključuje Hadžiju.
to je tako kad neko ne podrzava Albance i njihove sunarodnike na okupiranoj teritoriji koja pripada Srbiji na Svetoj Srpskoj zemlji Kosovu i Metohiji . samo se bojim da ce ovo debelo da kosta ovog novinara , jer njegove kazde odlaze iz State departmenta u Washingtonu ,dolazi neka druga garnitura koja sigurno nema Srbima nece vratiti Kosovo i Metohiju ali ce sigurno da bude ostrija prema onima koji danas svojataju tu Srpsku teritoriju i od njih traziti da postuju podpisano a mogli bi ti isti danasnji vladari u prishtini da izgube podrsku dolazece USA vlasti …. i da se NATO povuce sa KiM , a onda …….!
Istina boli, zar ne, šiptari?
СЛАВА НА ВИСИНИ БОГУ☦️
МЕЂУ ЉУДИМА ДОБРА ВОЉА
МИР БОЖИЈИ☦️
ХРИСТОС СЕ РОДИ 🍀☦️🍀
ЈЕДИНА ЛОГИЧНА ПРОМЕНА
НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ ЈЕ
ДА БАЗУ БОНСДИЛ
ПРЕУЗМЕ ВОЈСКА СРБИЈЕ🇷🇸☦️🇷🇸
ЈЕР ЈЕ АМЕРИКА СХВАТИЛА ДА ДАЈЕ албанцима ПРЕВИШЕ НОВЦА
А ПЛАНИРАНУ ЗАРАДУ АМЕРИКАНЦИ НЕ ОСТВАРУЈУ
ТО ЈЕ ВРЛО БИТНО
албанци КОШТАЈУ ОГРОМАН НОВАЦ
ЗБИР СВЕГА ЈЕ ДА АМЕРИКАНЦИ
ГУБЕ ВЕЛИКИ НОВАЦ
КАД СЕ ТО НА ПАПИР СТАВИ
ПОДВУЧЕ ЦРТА
РЕЗУЛТАТ ЈЕ
НАПУШТАЊЕ БАЗЕ БОНСДИЛ
ЈЕ НАЈПОВОЉНИЈА ВАРИЈАНТА
🇷🇸☦️🇷🇸