EPA-EFE/DARREN ENGLAND AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT
Entoni Albaneze

Laburiste i saveznu vladu ponovo potresa afera u čijem centru je premijer Entoni Albaneze.

Ovaj put, u javnost je procerula informacija da je prvi čovek vlade tokom proteklih godina navodno dobio najmanje 22 apgrejda avionskih karata od nacionalne avio-kompanije Kvantas, od kojih su se neke dogodile u vreme dok je bio ministar saobraćaja ili opozicioni ministar saobraćaja u senci.

Ovo je nedavno otkrio bivši novinar lista Australijski finansijski pregled (AFR) Džo Aston, koji u svojoj knjizi čak tvrdi da su Albaneze, njegova verenica Džodi Hejdon i premijerov sin Nejtan postali članovi Predsednikovog laundža Kvantasa, kao i da je Albaneze lično pozivao bivšeg izvršnog direktora Kvantasa Alana Džojsa kako bi od njega zatražio ove apgrejde?!

Kako piše internet portal news.com.au, Albaneze je u privatnim razgovorima odbacio navode da je lično tražio besplatne apgrejde avio karata u biznis i prvu klasu ili da njegova verenica dobije članstvo u elitnom Kvantasovom klubu.

Kvantas je Albanezeu dao 22 besplatna apgrejda, objavio je autor Džo Aston

Međutim, sajt navodi da su premijerove tvrdnje u suprotnosti s Astonovom knjigom, u kojoj autor piše da je „prema tvrdnjama više izvora iz vrha Kvantasa, koji su tražili da ne budu imenovani, ubrzo nakon što je postao premijer 2022. Albaneze zamolio Alana Džojsa da i njegovog sina Nejtana učini članom.

Kritičari tvrde da je takvo ponašanje premijera ne samo neprikladno, već može i da krši ministarske smernice koje zabranjuju premijeru i ministrima da traže lične koristi u vezi sa svojim službenim dužnostima. Senator Met Kanavan iz redova Nacionalne stranke rekao je za Skaj njuz da je takvo ponašanje bez presedana među političarima, bilo iz Laburističke stranke, bilo iz Koalicije.

– Jedina osoba koja je izgleda ikada pozvala generalnog direktora Kvantasa i rekla: ’Hej, mogu li dobiti nadogradnju za lične letove?’… je aktuelni premijer. Nisam znao da postoji taj „crveni telefon“ koji možete nazvati u kancelariji Alana Džojsa da apgrejde dobijete besplatno. Ali premijer je to radio – istakao je Kanavan.

Senator je dodao i da je to, gotovo sigurno bilo protiv ministarskog kodeksa ponašanja u vreme dok je Albaneze bio ministar saobraćaja.

– Mislim da bi za ovo trebalo da bude posledica – kazao je Kanavan, ističući da je premijer dužan objašnjenje australijskom narodu.

Prema Kodeksu ponašanja ministara, „ministri ne smeju da traže ili prihvataju bilo kakvu korist u vezi sa obavljanjem ili neobavljanjem bilo kog elementa svojih službenih dužnosti“. Kodeks dozvoljava ministrima da „prihvate uobičajene službene poklone“, ali kaže da „ne smeju da traže ili podstiču bilo koji oblik poklona u svom ličnom svojstvu“.

Albaneze je navodno dobio najmanje 11 apgrejda na „privatnim“ ili „lično finansiranim“ letovima. Za sada nije jasno da li je prihvatio apgrejde za putovanja na godišnji odmor.

Druga odredba kodeksa kaže: „Ministri moraju da obelodane neophodne detalje kako bi omogućili procenu potencijala za sukob interesa sa svojim ministarskim odgovornostima“. U objavama dobijenih koristi članova parlamenta, Albaneze nije naveo vrednost svojih apgrejda letova, niti precizirao da li je dobio apgrejd iz ekonomske u biznis ili prvu klasu.

Skaj njuz navodi se da bi ukupna korist tih unapređebnja karata mogla da iznosi desetine hiljada dolara.

Zamenica lidera opozicije Suzan Li opisala je Albanezeovo ponašanje kao „neispravno“ i rekla za Skaj njuz da bi „skandal trebalo da bude poslat na razmatranje nadzornom organu za korupciju (NACC).

– Ako želi da dokaže da nije učinio ništa loše, onda bi trebalo da se javi NACC-u. Postoje pitanja na koja treba da odgovori, a juče je bežao od novinara umesto da iskreno odgovori na njihova pitanja – rekla je Li.

Skaj njuz je direktno pitao Albanezea da li je tražio apgrejde letova od bivšeg generalnog direktora Kvantasa, uključujući lična i porodična međunarodna putovanja, dok je bio ministar saobraćaja ili ministar u senci. Premijer nije odgovorio na pitanje te medijske kuće.

A rejting pada…

Albaneze trpi sve veći pritisak posle niza situacija koje nisu dobro primljene u javnosti. Prvo je u pokušaju da se sa govornice naruga jednom opozicionom poslaniku u parlamentu uvredio ljude sa Turetovim sindrom, zatim je objavljeno da su u jeku krize stanovanja on i njegova verenica kupili luksuznu kuću od 4,3 miliona dolara, a sada je izbio i skandal sa Kvantasom.

Mnogi izražavaju zabrinutost da je premijer sve manje u dodiru s običnim ljudima, a njegov rejting u anketama je pao na minus 14 u oktobru, što je najniže od kada je postao premijer u maju 2022. Pretrpeo je i pad za tri poena u oceni zadovoljstva građana njegovim radom na 40 odsto, a nezadovoljstvo je poraslo za tri poena na 54 odsto.

Abot odbio ponudu

Bivši savezni premijer Toni Abot izjavio je da je tokom svog mandata odbio apgrejde Kvantasa za prvu klasu, smatrajući da bi to bilo neprikladno. Abot je za Dejli telegraf rekao da mu je Kvantas nudio besplatan apgrejd za njega i porodicu, ali je odlučio da to ne prihvati.

Bivši premijer Toni Abot

– Kao premijer, imao sam samo jedno privatno putovanje u inostranstvo i Kvantas je ljubazno ponudio mojoj porodici apgrejd. Ali, moj sud je bio da treba da ostanemo u ekonomskoj klasi koju smo i platili – rekao je Toni Abot.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here