Albancu 15.000 evra za duševnu bol

0

 

Osnovni sud u Podgorici je presudio da je Ahmeti žrtva ratnog zločina izvršenog u aprilu 1999. godine kod Rožaja, kada je Vojska Jugoslavije pucala na kolonu izbeglica sa Kosova.

 

Dnevni list "Vijesti" piše da pravni zastupnik Ahmetija iz Novog Sela kod Peći Velija Murić nije u potpunosti zadovoljan presudom jer je tužbom traženo 45.000 evra na ime pretrpljenog straha, fizičkih i duševnih bolova zbog umanjene fizičke aktivnosti.

 

Rezervisti negiraju krivicu

 

U martu 2009. počelo je suđenje osmorici rezervista bivše Vojske Jugoslavije za ratni zločin protiv civilnog stanovništva u Kaluđrskom lazu kod Rožaja aprila 1999. godine.

Optuženi Petar Labudović, Momčilo Barjaktarović, Aco Knežević, Branislav Radnić, Boro Novaković, Miro Bojović i Radomir Đurašković su tokom istrage negirali krivicu za ratni zločin, dok se prvooptuženi Predrag Strugar nalazi u Beogradu, pa mu se sudi u odsustvu.

Optuženi su od marta do juna 1999, kako piše u optužnici, bez povoda, sa nacinalističkim pobudama, ubili 21 osobu, koje nisu učestvovale u oružnim sukobima.

U vreme zločina zvanično vojno objašnjenje, kako pišu "Vijesti", glasilo je da se radi o obračunu s teroristima. Crnogorskoj policiji nije bio dozvoljen pristup na mesto uviđaja, a tela ubijenih kasnije su otkrivena u masovnoj grobnici na Kosovu.

 

Murić je podsetio da je aprila 1999. godine izbeglička kolona, meštana Novog Sela kod Peći, koja se kretala iz pravca Kosova kroz crnogorsko selo Kaluđerski Laz prema Rožajama napadnuta.

 

"Na nezaštićenu kolonu, u momentu kada su iznemogli civili, među kojima je bilo dece i žena, zastali da se odmore, bez stvarnog povoda i opravdanog razloga, otvorili su puščanu vatru tadašnji pripadnici Vojske Jugoslavije", rekao je Murić.

 

Kako prenose "Vijesti" u presudi se navodi da su teške telesne povrede koje je zadobio Ahmeti bile opasne po život, da su ih naneli pripadnici tadašnje VJ u svojoj zoni odgovornosti.

 

"Za nastalu posledicu objektivno je odgovorna država Crna Gora, odnosno njeni organi, Vojska Crne Gore, Ministarstvo odbrane i Ministarstvo unutrašnjih poslova, jer su oni bili dužni da, u datim okolnostima, štite živote građana koji su dolazili u Crnu Goru radi životnog spasa", preneo je delove presude advokat Murić.

 

Pred Osnovnim sudom u Podgorici vodi se još nekoliko sličnih sudskih postupaka, a pravni zastupnik Ahmetija nada se istim presudama, koje su po njegovom mišđljenju zadovoljenje pravde.

 

Murić je najavio žalbu na presudu, jer je, kako je rekao, novčani iznos od 15 hiljada evra "daleko od pravičnog, koji bi makar i približno bio pravična satisfakcija propisana zakonom za ovaj vid štete i vanserijski slučaj nacionalističkog nasilja nad nebranjenim čovekom". 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here