Nastupom u Skupštini Srbije premijer Aleksandar Vučić otvorio je novi front stavljajući bespotrebno u istu ravan pitanje udžbenika na albanskom jeziku i masovno neplaćanje električne energije u opštinama gde većinu čine pripadnici albanske nacionalne manjine.
Zbog tog njegovog nastupa poslanici SDA Sandžak – PDD zatražili su izvinjenje predsednice parlamenta Maje Gojković jer je dozvolila da ih, kako kažu, premijer Vučić na najgrublji način vređa. Izvinjenje nisu dobili, jer je ona utvrdila da "nisu pronađeni uvredljivi izrazi predsednika Vlade".
Napad na radnike EPS |
A šta je u četvrtak rekao Vučić zbog čega je usledila kritika albanskih poslanika, ali i ne samo njih?
Nakon što je poslanik Partije za demokratsko delovanje Šaip Kamberi upitao premijera zašto još uvek nisu odštampani udžbenici na albanskom, premijer je rekao da će taj problem biti rešen do početka školske godine, a poslaniku poručio da se u međuvremenu pobrine da njegovi sunarodnici izmiruju račune za struju. Na opasku Kamberija da mu nije poznato da prava manjina zavise od plaćanja struje, premijer je u narednih dva sata koristio priliku da podseti na obavezu plaćanja struje. Nekada je to činio uz osmeh, ali bilo je i povišenih tonova.
"Šaip, od sutra morate da plaćate struju i uopšte se ne šalim, videćete da se ne šalim, ako plaćaju u Ruskom Krsturu, Kragujevcu i drugim mestima u Srbiji, morate i vi, sada vam kažem – počnite da plaćate struju jer je nećete imati i možete da zovete bilo koga na kugli zemaljskoj, žalite se i Devenportu, Kirbiju i Čepurinu i kome god hoćete, ja vam kažem struju morate da plaćate", naglasio je Vučić.
Takva reakcija je na kraju izazvala i komentar poslanice LSV Olene Papuge koja je premijeru rekla da ni udžbenici na rusinskom nisu odštampani, dok Rusini redovno izmiruju svoje obaveze.
"A ako ne dobijemo knjige do 1. septembra, je l’ ne treba da plaćam struju, pošto je uredno plaćam?", upitala je ironično.
Nesporan dugogodišnji problem neplaćanja struje, koji nije prisutan samo kod Albanaca na jugu Srbije, već širom države i među najimućnijim građanima, tako je stavljen u drugi plan, a albanskoj manjini dat povod da govori o navodnoj diskriminaciji.