Stanković: Izjave Muslijua ne pomažu AlbancimaPredsednik Koordinacionog tela za opštine Preševo, Medveđa i Bujanovac Zoran Stanković rekao je da se Musliju vara ako misli da će radikalnim stavovima "doprineti integraciji Albanaca i napretku stanovištva tri opštine".
"Pominjanje referenduma, takozvanih boraca ‘OVPMB’, izmišljenog terora nad Albancima je nedopustiva retorika za nekog ko bi trebalo da bude spona između albanskog stanovništva sa ovih prostora i nadležnih državnih organa koji bi trebalo da reše postojeće probleme", rekao je Stanković za agenciju Beta. |
Na pitanje kako Srbija to može da učini kada se OVPMB borila protiv državnih oružanih snaga, Musliju je za Politiku kazao da je reč o albanskim herojima i da im "treba priznati status", vrednosti za koje su se borili, te da treba da budu integrisani u društvo.
Prema njegovim rečima, Beograd treba da prizna i referendum održan 1992. godine među Albancima na jugu Srbije kojim se otvara i
mogućnost da se taj deo države pripoji Kosovu.
Dodao je da stanje u opštinama Bujanovac, Preševo i Medveđa pokazuje da Srbija nije zainteresovana za to područje i da zato put tamošnjih Albanaca treba da bude "trasiran ka Prištini i Tirani".
Na pitanje da li smatra da svojim izjavama "tera" investitore iz opština na jugu Srbije, Musliju je kazao da to ne čini on, već hiljade vojnika i policajaca stacioniranih u tom delu Srbije.
"Mislim da strani investitori ne žele da dođu zbog straha od nagomilanih oružanih formacija, hiljade vojnika i žandarma, koliko ih ovde ima. Kada ih vide u tolikom broju, pitaju se da li je ovde redovna ili vanredna situacija", kazao je Musliju, koji je i kandidat za predsednika Nacionalnog saveta Albanaca.
Predsednik Koordinacionog tela za opštine Preševo, Medveđa i Bujanovac Zoran StankovićStanković je naveo da, pre svega, Jonuz Musliju još nije izbran za predsednika Nacionalnog saveta Albanaca (NSA).
"U skladu sa njegovim dosadašnjim političkim ponašanjem je i ova njegova izjava i ona nije ništa novo. Novo je to sto će on uskoro možda zauzeti mesto predsednika Nacionalnog saveta Albanaca i mora da bude svestan da se ta funkcija odnosi i na poštovanje zakona ove zemlje", naveo je Stanković.
Prema njegovim rečima, to mesto podrazumeva da Musliju postaje deo državnog aparata Srbije, jer se između ostalog NSA finansira iz budžeta građana Srbije, a onaj ko je na njenom čelu rukovodi se zakonom o nacionalnim savetima nacionalnih manjina.
"Ponoviću još hiljadu puta – Ustav i zakoni ove zemlje moraju se poštovati, a Musliju se vara ako misli da će ovakavi njegovi stavovi doprineti integraciji Albanaca i napretku stanovištva ove tri opštine", rekao je Stanković za agenciju Beta.