Sporazum o priznanju prekršaja u početku će se primenjivati na prekršaje iz člana 332. Zakona o bezbednosti saobraćaja, za koje je predviđena kazna od 6.000 do 20.000 dinara, kazao je načelnik Uprave saobraćajne policije Vladimir Rebić.
"To su prekoračenje brzine do 20 kilometara u naselju, van naselja do 40, alkoholisanost stepena od 0,5 do 1,2 promila, i tako dalje", rekao je Rebić novinarima u Palati Srbije.
Od 1. marta privedeno 7.000 osobaKako je rakao Zoran Pašalić, od početka primene Zakona o prekršajima 1. marta ove godine privedeno je 7.000 osoba zbog prekršaja, izrečene su novčane kazne u iznosu od 76 miliona dinara, zatvorske kazne od ukupno 8.340 dana, dodeljeno je 3.146 kaznenih poena, i izrečene zabrane upravljanja vozilima od ukupno 8.600 meseci. |
On je izrazio uverenje da će sporazumno priznanje rasteretiti Prekršajne sudove koji su "zatrpani prijavama", jer Saobraćajna policija godišnje napiše između 170.000 i 190.000 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka.
Priznanje će smanjiti novčanu kaznu vozačima ali ne i broj kaznenih poena, a odluku o sklapanju Sporazuma o priznanju prekršaja neće donositi saobraćajci na licu mesta, već oficiri Saobraćajne policije.
Mogućnost priznanja imaće i strani državljani, i to po ubrzanoj proceduri.
Vršilac funkcije predsednika Prekršajnog suda u Beogradu Milan Marinović istakao je da čak i ako sud u nekom slučaju ne prihvati Sporazum o priznanju prekršaja, on se ne tretira kao priznanje, već postupak ide ispočetka uz poštovanje pretpostavke nevinosti.
Predsednik Apelacionog prekršajnog suda Zoran Pašalić je naglasio da je cilj sklapanja sporazuma da svi prekršaji budu rešeni na "kvalitetniji, bolji, brži, efikasniji i, što je najvažnije, zakonitiji način".