EPA/Valdrin Xhemaj
Aljbin Kurti

Bivši kosovski ministar spoljnih poslova Skender Hiseni ocenio je da su česte posete izaslanika za dijalog Beograda i Prištine signal da se sporazum privodi kraju i dodao da premijer Aljbin Kurti vodi opasnu politiku.

“Ovih dana vidimo povećanu i odlučniju međunarodnu posvećenost sa primarnim ciljem očuvanja regionalne stabilnosti. Ova posvećenost odražava hitnost rešavanja i pronalaženja rešenja za potencijalne krizne situacije sa destabilizujućim efektima i na Balkanu. Mnogi analitičari, mnoge zapadne diplomate i stratezi, stanje odnosa između Kosova i Srbije vide kao jednu od tih potencijalnih kriznih situacija”, istakao je Hiseni na Fejsbuku.

Hiseni je dodao da kosovski partneri, SAD, Nemačka, Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo, normalizaciju odnosa između Kosova i Srbije vide kao suštinsko pitanje.

“Zato su česte posete američkog emisara za region Eskobara, tačan pokazatelj povećane američke posvećenosti Kosovu i stabilnosti na Balkanu. S druge strane, česte posete Lajčaka, kao i Emanuela Bonea i Jensa Pletnera, kao izaslanika predsednika Makrona i kancelara Šolca da daju novu dinamiku dijalogu, jasan su znak da je sveobuhvatan sporazum između Kosova i Srbije blizu” , naveo je Hiseni.

Kako je dodao, vlada Kosova i premijer moraju da iskoriste posvećenost svetskih sila.

“Ako Kurti nastavi da se ponaša ravnodušno i neodgovorno, posledice po Kosovo i građane biće ogromne. Na Kosovu, kao i u Srbiji, treba razumeti da pitanje regionalne stabilnosti nije samo pitanje ove dve zemlje”, upozorio je bivši kosovski ministar.

Hiseni je naglasio da vlada Kosova mora da poštuje Eskobarov zahtev, koji je i zahtev svih država Kvinte, i da odloži sprovođenje odluke o registarskim tablicama, ostavljajući otvoren put za sveobuhvatan sporazum, koji će, kako je dodao, rešiti pitanje registarskih tablica.

Prema njegovim rečima, neoprostivo je ako vlada infantilnim i populističkim akcijama ugrozi partnerstvo sa SAD i drugim partnerima na Zapadu.

5 COMMENTS

  1. Posledice po tzv Kosovo su ogromne već od 1999 !!! NATO napravio bazu, kriminalci šverciju i bogate se, zapadnjaci uzeli resurse i bogate se, operateri na vlasti pljuju Srbiju i bogate se, a narod grca u siromaštvu…Šta im je falilo u Srbiji u okviru Jugoslavije – imali su svoju skupštinu, obrazovanje, pravo na jezik i kulturu, učestvovali aktivno u oružanim snagama i policiji, živeli pristojnije nego sada, mogli da putuju gde su hteli….ali ne – oni su izabrali put mržnje…

  2. Kipar je takođe opasnost
    Zašto nema te njihove diplomatije za Kipar ?
    Pola Kipra je u EU
    A druga polovina ?
    U čemu je razlika?
    A da NATO nije svom silom bombardovao Kiparski dio
    Da bi drugi komad pripao Turcima

    Kosovo=Srbija
    🇷🇸☦️🇷🇸

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here