pixabay.com

Ukoliko su SAD zbog svog interesa suflirale Ediju Rami da od NATO zatraži da se Kosovo priključi Partnerstvu za mir, vrlo je moguće da će se to desiti, jer njima nije u interesu da taj prostor, kao i BiH, bude van kontrole ove zapadne vojne alijanse, odnosno Amerike, ocenjuje Mitar Kovač, general-major u penziji.

Premijer Albanije Edi Rama pozvao je generalnog sekretara NATO Jensa Stoltenberga da Kosovo uključi u program Partnerstvo za mir. Kako je rekao, Albanija želi da Kosovo bude uključeno u Partnerstvo za mir iako zna da postoje neka politička ograničenja pojedinih saveznika, kao i da je to sporazumni mehanizam odlučivanja.

Na pitanje da li novonastala geopolitička situacija može da otvori vrata članstvo Prištine u Partnerstvu za mir, Mitar Kovač, general-major u penziji, za Sputnjik kaže da se taj proces već dešava i to, naravno, pod patronatom NATO, ali uz ogroman pritisak iz SAD i Velike Britanije.

Ako je to ideja Amerike i Britanije, kako navodi, stvar je svršena.

– Mislim da se strategija SAD i Velike Britanije nameće NATO, što je vidljivo i po brzinskom prijemu Finske i Švedske u ovaj savez. Dakle, interesi Amerike su primarni u odnosu na ostale države NATO koje slepo slede i sprovode smernice koje im ona daje – kaže Kovač.

SAD ne kriju da žeie širi albanski prostor

Kovač je siguran da, ako su SAD ocenile da zbog krize u Evropi treba da prime Kosovo u nekom bližem periodu u NATO, onda nije isključeno da sada podrže njihovu aplikaciju za Partnerstvo za mir.

– Tako bi se odigrao neki proces pripreme što bi Kosovu dalo prostor da njihova tzv. vojska dobije priznanje kao zvanična oružana sila lažne države Kosovo čime bi se stekao bar jedan uslov za njen prijem u NATO. Sama participacija u Partnerstvu za mir znači u suštini da imaju svoje oružane snage – objašnjava Kovač.

SAD ne kriju da žele da šire albanski prostor za svoje baze, što naravno, kako dodaje, utiče na ugrožavanje nacionalnih interesa Srbije. Do sada su u Partnerstvo za mir, navodi Kovač, primane suverene države koje su priznate u Ujedinjenim nacijama i čije su članice, a ovo bi bio presedan.

– Ali, zašto i ne bi bio presedan ako je samim pravljenjem lažne države Kosovo napravljen presedan. NATO može da igra na kartu da ako većina članica priznaje Kosovo, posebno vodeće članice NATO, ali i EU, zašto ne bi napravili još jedan presedan – kaže Kovač.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here