Advokatima je minut do 12, Vučiću nije

0

Nastavljaju proteste: Nezadovoljni advokati
 

"Oni nanose političku štetu Srbiji, ali to oni doživljavaju kao borbu za svoja prava", rekao je Vučić novinarima u Beogradu, uz ocenu da je šteta od obustave rada advokata "ogromna i nemerljiva", ali da Vladi "ne pada na pamet da preduzima nasilne mere".

 

Dok Ustav ne važi, mi smo na straži"

 

Advokati smatraju da je zakon o javnom beležništvu i ovlašćenja koja su oni dobili protivustavan, pa je zbog toga bio istaknut i transparent "Dok Ustav ne važi, mi smo na straži".Učesnici protesta na Trgu Nikole Pašića nosili su bedževe "advokati su u pravu".

Premijer je ocenio da prava advokata nisu jedini razlog za njihov štrajk.

 

Prema njegovim rečima, "tajkuni" će uraditi sve što mogu da izbegnu suđenje, a kad se završi štrajk advokata, "štrajkovaće neki drugi, možda sudije".

 

Advokati Srbije nastavljaju štrajk do ispunjenja zahteva.

 

"Čekamo nove ponude, hoćemo da pregovaramo i hoćemo da radimo", kazao je predsednik Advokatske komore Srbije Dragoljub Đorđević.

 

On je poručio da advokati žele da pregovaraju sa svim predstavnicima Vlade, a ne samo ministrom Selakovićem, čiju ostavku traže. On je ocenio da "državni udar na advokaturu" nije projekat ministra Selakovića, već cele izvršne vlasti.

 

Prema njegovim rečima, postoje stvari oko kojih već postoji saglasnost i treba od njih krenuti.

 

Istakao je, međutim, da advokati nisu hteli da se prihvati samo rešenje kojima se njima umanjuju poreske stope, jer bi ispalo da im je najviše stalo do novca.

 

"Nadam se da će biti razuma", poručio je Đorđević i dodao da advokati protestom rade u interesu siromašnih građana, koji nemaju sredstava da plate usluge javnih beležnika i uskraćeno im je ostvarenje prava.

 

Đorđević je naveo da je o prihodima i poslovanju javnih beležnika spreman da kao profesionalac govori na sudu.On je napomenuo da je od dve bezbednosne agencije dobio upozorenje i ponude za zaštitu, jer su mu ukazale da je u opasnosti.

 

"Ako odem Božjom voljom ili u prisustvu države, vi ostajete ovde", kazao je Đorđević.

 

On je ocenio da su vlast i ministar Selaković ujedinili advokaturu, kao nikad do sada i da advokati moraju da odgovore na uvrede, poput onih da rade za tajkune kao što je Miroslav Mišković.

 

"Biće nam teško, ali ako treba izdržaćemo i pet meseci, ali ćemo sačuvati advokaturu i bićemo advokati sa velikim a", kazao je Đorđević.

 

On je kao problem istakao i to da je Komora javnih beležnika Srbije osnovana protivzakonito jer po zakonu, ona ne može imati manje od sto članova, a u Srbiji ima 93 javna beležnika.

 

Na protestu advokata govorili su predstavnici advokatskkih komora iz svih delova Srbije, ali i predstavnici studenata prava. Svi su jedinstveni u zahtevima da se izmenama zakona o javnom beležništvu izbegne oduzimanje ovlašćenja advokatima i da javnobeležnički zapis, kako su naveli, nema tretman "svetog pisma" ili "svete krave".

 

Advokatska komora Srbije započela je svoj protest 17. septembra.

 

Sastanak ministra pravde Nikole Selakovića sa predstavnicima advokature koji je održan u subotu, 1. novembra, završen je bez dogovora.

 

Skupština Srbije u ponedeljak je raspravljala o izmenama zakona o notarima i zakona o prometu nepokretnosti, ali advokati smatraju da se tim izmenama ne ispunjavaju njihovi zahtevi.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here