Advokati Novak Lukić i Stefan Burgon su saopštili da su na to ukazali u pismu koje su juče uputili ministarki pravde Slovačke Vjeri Petrikovoj.
Uslov da Šljivančanin iz Ševeningena bude prebačen u zatvor Leopoldov je da slovački sud prizna presudu Haškog tribunala koji mu je u žalbenom postupku povećao kaznu sa pet na 17 godina robije.
Ministarku Petrikov branioci su obavestili da se tom priznanju protive uz obrazloženje da je presudom, koju je 5. maja 2009. godine, prvi put izreklo Žalbeno veće Haškog tribunala, prekršeno osnovno pravo na žalbu Šljivančanina garantovano Međunarodnim paktom o građanskim i političkim pravima.
Oni su upozorili da bi Slovačka, kao potpisnica tog pakta, "prekršila svoje međunarodne obaveze ukoliko bi prihvatila zahtev Tribunala i dozvolila da Šljivančanin služi kaznu u zatvoru Leopoldov, jer bi bio na teritoriji i pod jurisdikcijom Republike Slovačke."
U pismu je objašnjeno da je Šljivančanin oglašen krivim "za pomaganje i podržavanje propuštanjem mučenja zarobljenika" i osuđen na kaznu od pet godina zatvora, a tek u žalbenom postupku je oglašen krivim i za "pomaganje i podržavanje propuštanjem ubistava zarobljenika" i kazna mu je povećana na 17 godina zatvora.
Branioci su istakli da je pritom još važnije to što je "Šljivančanin oglašen krivim za još jednu tačku na osnovu novih nalaza o činjenicama koje nikada nisu istražene tokom suđenja".
Na taj način je Šljivančaninu uskraćeno pravo žalbe protiv nove osude, jer, kako su naveli, nove nalaze Žalbenog veća nikada nije preispitao viši sud, kako to predviđa član 14 (5) Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima.
To je istakao i bivši predsednik Haškog tribunala sudija Fausto Pokar koji je, u izdvojenom mišljenju, jasno naveo da je "Žalbeno veće izašlo iz okvira svojih ovlašćenja", naveli su branioci pukovnika Šljivančanina u pismu slovačkoj ministarki pravde.
Slovački mediji su 18. decembra objavili da je Haški tribunal izabrao njihovu zemlju za izdržavanje Šljivančaninove kazne zbog "kulturne i jezičke bliskosti osuđeniku" i da će on biti smešten u posebnom krilu zatvora u Leopoldovu, na jugozapadu zemlje.
Ministarka pravde Petrikova je tada saopštila da regionalni sud Slovačke treba da odluči o prihvatanju odluke Haškog tribunala, istakavši da je Bratislava "spremna da ispuni svoje međunarodne obaveze" i da je "zatvor spreman".