Advokati u Srbiju štrajkuju već dve nedelje, a provosuđe je u totalnoj blokadi, iako se razgovori advokata sa Ministarstvom pravde i Ministarstvom finansija vode već duže vreme.
Ministar pravde, osvrćući se na zahteve advokate, rekao je u "Kažiprstu" na TV B92 da je Zakon o javnom beležništvu donet još 2011. godine i da je primena tog zakona odlagana dok nije došlo do promene i usklađivanja zakona.
"Zakon je promenjen i sada ugovore mogu da sklapaju ugovorne strane, a da ih sačinjavaju javni beležnici. Mi smo se rukovidili time da se ugledamo na najuređenije zemlje što se zakona tiče. Sada država ima eksluzivno pravo da regulište tržište nekretnina. Svi javni beležnici garantuju ispravnost tog javnog posla, a ranije je bilo bezbroj slučajeva da se jedan stan proda više puta, a da nijedan kupac ne uđe u stan", izjavio je Selaković i dodao da je rekao advokatima da li hoće da snose istu odgovornost kao javni beležnici.
Na pitanje da li postoji prostora za kompromis za promene Zakona o notarima, ministar je rekao da se zakoni ne mogu menjati ucenama.
"Zakoni se ne mogu promeniti nikako ucenama. Postoji procedura i jedan deo advokata je podneo zahtev za procenu ustavnosti zakona. U redu, hajde da sačekamo da vidimo šta će Ustavni sud da da kaže. Mislim da je to pravi način. Ako Ustavni sud kaže da je ta i ta odredba neustavna, naravno da ćemo promeniti zakon, ali nećemo razgovarati na ovakav način", naglasio je ministar.
Selaković je pojasnio da će građani sami moći da izaberu kome će se za pravne poslova obratiti, sudu ili notarima.
"Kada je reč o sudskom testamentu on će i dalje moći da se sastavi u sudu za 980 dinara, a kada je reč o notarskom zaveštanju, to košta 15.000 dinara. Građanin može da bira, ali je za njegovu pravnu sigurnost je najbolje da ode kod javnog beležnika", istakao je ministar, tvrdeći da kada se govori o ugovorima o prometu nekretnina čija je vrednost do 48 miliona dinara, jeftinije je sačiniti javnobeležnički zahtev nego otići kod advokata da sačini ugovor, pa u sud da ga overite.
On je rekao i da je "ovo sistem koji uvodi red u Srbiji, ali da nekome taj red ne odgovara" i dodao je da su njegova vrata otvorena i da je spreman da razvovara sa advokatima i o porezu, ali zajedno sa Ministarstvom finansija.
"Ja sam im rekao sačekajte odluku Ustavnog suda, ali počnite da radite, jer zakon ovo stanje ne poznaje. Razgovori traju, veliki je broj advokata koji su nezadovoljni prestankom rada, koji smatraju da moje pozicije nisu u redu, ali dolaze da razgovaraju, iako su se predstavnici komora povukli", rekao je Selaković.
Advokati koji štrajkuju zatražili su i smenu ministra pravde. Na pitanje da li će podneti ostavku ako se štrajk nastavi Selaković je rekao: "Ukoliko postoji greška u nečemu što je u nadležnosti ministra pravde, neću prezati od te odluke".