Četvrtak 28. 3. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Ponedeljak 13.11.2017.
19:11
D. N. Petrović - Vesti A

Turci podižu srpski izvoz

Prilikom nedavne posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića i predsednika Turske Redžepa Taiba Erdogana Novom Pazaru, između ostalog, dogovoreno je da Srbija u Tursku bez ikakvih carina godišnje izveze po 5.000 tona junećeg mesa i isto toliko novopazarskih mantija. Ako izvoz krene kako treba, a Turci budu zadovoljni junetinom i mantijama iz Srbije, izvozna kvota mogla bi se narednih godina i udvostručiti.

EPA/Djordje Savic
Dalo rezultate: Poseta Erdogana Novom Pazaru

Konačno, jedna dobra vest i za nas stočare na Pešteru. Dogovor Vučića i Erdogana mogao bi da bude spas za stočarstvo u ovom kraju, ali i u drugim delovima Srbije i velika razvojna šansa naše države. Odmah smo spremni da zakoljemo bar 2.000 bikova i tovnim teladima napunimo naše farme i torove.

Na Pešteru se trenutno uzgaja oko 50.000 grla krupne stoke, bar polovina su junad, imamo četiri klanice sa svim sertifikatima, još jednu u obližnjoj Raški, cena je vrlo povoljna, jer se kod nas kilogram junetine plaća od dva do dva i po evra, a u Turskoj više od 10 evra - ističe Fehim Kurtović, predsednik Udruženja farmera iz Karajukića Bunara na Pešteru.

Iskustvo i vešte ruke

Za pravljenje mantija koriste se brašno, so, maslac, juneće, goveđe ili ovčje meso, luk i biber. Postoji više vrsta mantija: prazne, sa sirom i mesom, merak-sitne, na boščicu, hrskave, mekane i druge. Uz svaku vrstu dobro dođe prelivanje jogurtom ili kiselim mlekom. Važni su iskustvo, vešte ruke žena i ljubav sa kojom ih spremaju. Mantija se ne može raditi industrijski, ona je isključivo ručni rad. Svaka mantija ima 12 slojeva, peku se u specijalnim tepsijama 25 do 40 minuta, važno je da se podesi temperatura i da se, kad se ispeku, istište. Proizvodnja mantija je neka vrsta rituala u kome spretnost igra glavnu ulogu, ističe majstorica sa dvadesetogodišnjim iskustvom Ramiza Idrizović.

Peštersko meso dolazi iz netaknute prirode i ima prednost svuda u svetu, kad je tursko tržište u pitanju adut su nam i naše halal klanice. Potrebna nam je pomoć države, kako u kontroli ukupnog posla, tako i u kreditima za punjenje postojećih i novih farmi, važne su nam i garancije da će otkup i cena biti sigurni, kao i da domaći tajkuni i mešetari neće, poturanjem švercovanog mesa iz Bosne, Albanije, Makedonije i Crne Gore (što su već činili) ugroziti veliki posao, dodaje Kurtović.

- Samo garancije su nam važne, da će ono što proizvedemo biti otkupljeno i korektno plaćeno, dosad ih nismo imali i mnogo puta smo prevareni, sve ostalo je naše, ako ne znamo da pravimo televizore i automobile, znamo kako se gaji stoka i proizvodi meso, a bog nam je dao ambijent kakav retko ko ima u svetu - ističe Izet Destanović, farmer iz Leskove kod Tutina.

Znaju šta valja

Porcija mantija (10 sveže pečenih) u novopazarskim restoranima košta 160 dinara, odnosno 1,4 evra. Ovdašnji proizvođači ističu i da na ovoj ceni solidno zarađuju, a da bi u Turskoj, gde su cene petostruko veće, odlično profitirali. Znaju Turci šta valja, a da nije mnogo skupo, nadam se da ćemo započeti dobar i dugoročan izvozni posao.

Dogovoru Vučića i Erdogana mnogo su se obradovali i novopazarski, sjenički i tutinski proizvođači mantija, tradicionalnog sandžačkog specijaliteta specifičnog ukusa, od testa, mesa i luka, sličnog bureku i piti, koje se proizvode isključivo ručno. Do sada smo mantije prodavali uglavnom po restoranima u Novom Pazaru, a smrznute smo ih slali i u Sarajevo, Podgoricu, Beograd.

- Velike su količine u pitanju, čak 1,5 tona dnevno, pošto se mantije proizvode ručno, potrebno je proširiti kapacitete i uposliti novu radnu snagu... Spremni smo na to, jer ovde svaka druga žena ume da pravi ovaj specijalitet po kome smo postali prepoznatljivi na celom Balkanu - ističe Mustafa Agušević, vlasnik čuvene radionice mantija Sidro u Novom Pazaru.

Da bi krenula sa izvozom, mojoj firmi potrebno je bar još 100 ljudi, za kvalitet ne brinemo, iako su mantije u ove krajeve još davno došle iz Turske, verujem da su danas bolje od turskih. I nama je, kao i stočarima, potrebna pomoć grada i države, potrebne su nam veće hladnjače, pogoni za proizvodnju, sredstva za transport. Hvala Vučiću i Erdoganu što su napravili ovakav dogovor, nećemo ih izneveriti, istakao je Jusuf Dervišnurović Ćuro, poznati novopazarski proizvođač orjentalnih pita i mantija.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
  • 2024 © - vesti online