Četvrtak 28. 3. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
2
Četvrtak 18.06.2015.
21:13
Ž. Janjić - Vesti A

Sirotinjska "majka" na samrti

Duvanari na hercegovačkom jugu su u velikim brigama.

Prestao sa sadnjom duvana: Miho Ćuk iz sela Ograda

Izdaje ih i biljka koju su duže od 120 godina metaforično nazivali "sirotinjska majka", i koja im je bila slamka spasa u periodima najžešćih ekonomskih kriza. U tri kraška polja - Ubalačkom, Ljubinjskom i Popovom - praktično nema osmeha među uzgajivačima.

Bolesti odnele pola roda

- Lane su razne bolesti odnele više od 55 odsto očekivanog roda. Opština je iz budžeta davala makar i simbolične subvencije sadiocima, jer duvan je ovde glavna poljoprivredna kultura i od nje zavisi najveći broj naših stanovnika. Ove sezone subvencije još niko ne spominje, a virusne bolesti su već uveliko počele da uzimaju danak, minulih dana, bukvalno od dana kada je duvan iz rasadnika rasađen po parcelama. Imamo 350 evidentiranih sadilaca, ova sadnja će biti znatno manja nego lane, a bolesti ne smanjuju intenzitet u odnosu na prošlu godinu - objašnjava
Dragoljub Sorajić, viši stručni saradnik opštinske službe za poljoprivredu u Ljubinju i sam dugogodišnji uzgajivač ove biljke na imanju ispod ljubinjskog sela Dubočice, jednog od sela sa najdužom duvanarskom tradicijom u celoj Hercegovini.

- Zaštita se - nastavlja on - obavlja intenzivno, svakodnevno, ali pitanje je koliko ćemo moći sačuvati, jer bolesti su zahvatile velike površine u Ljubinjskom i Ubalačkom polju, a nešto, doduše, manje u Popovom polju - gde se od pre dve godine sadi sorta virdžinija.

Duvanarsko selo Ograda

Prodaja lanjskog roda ide jako slabo, još ima i takvih koji nisu prodali ni kilograma! Sliku svekolike duvanarske drame najjasnije ocrtavaju reči najstarijeg uzgajivača u Republici Srpskoj, 82-godišnjeg Mihe Ćuka iz sela Ograde:

Država tera po svome

Sad, međutim, industrije nema, sve propalo, duvan je i onima koji su nekad mislili da ga nikad neće saditi, postao sve i svja, postao im način da prežive, a, evo, pogledajte na šta je to spalo! Država ne da višu cenu od četiri marke, četiri marke i nešto, nama se to, opet, ni po kakvoj našoj računici, ne isplati, ali država tera po svome - veli Novokmet.

- Čini mi se da sam i rođen pod duvanovim listom. Sadio mi ga je pradeda, deda, otac. Otkad znam za sebe uvek sam u duvanu. Bilo je kriza i pre, kako da nije, i dok je otkup obavljala državna Duvanska stanica. Jedne godine bilo nas je samo 18 uzgajivača. I ja sam bio jedan od njih. Tad je Ljubinje bilo industrijsko mesto, da tako kažem. Ali i tad nam je Duvanska stanica otkupila to lista što smo proizveli, odmah isplatila, pa smo mogli čekati iduću sadnju i bolje dane. Zato sam, nastavlja Miho, prvi put otkako znam za sebe, ovog proleća kazao: neću posaditi ni jedan jedini struk!!!

Prvi otkup 1892. godine

Prvi zvanični otkup duvana u onoj ljubinjskoj Dogani obavljen je još za vreme Austrougarske, 1892. godine. Otkup duvana i otkup kadulje (žalfije) bila su, beleže hroničari, dva jedina načina na kojima je lokalno stanovništvo malog mesta u ljutom krasu dolazilo do skromne, ali važne zarade. Mnogi su zbog toga životnu sreću potražili s druge strane Atlantika, u radu na farmama i rudnicima u Severnoj Americi. Među njima i jedan Mihin srodnik, čiji će članovi porodice kasnije doći u posetu Mihi i doneti mu za uspomenu udžbenik srpskoj jezika za Amerikance, čije su štampanje u Kaliforniji baš oni pomogli.

Stižu "naši Nordijci"

Uskoro će u Hercegovinu stići - Hercegovci koji rade u Norveškoj, Danskoj i Švedskoj - po pravilu oni prvi dolaze na letovanje. I ponovo će pred kafićima i kafanama oživeti priča o enormno skupim paklicama cigareta u tim zemljama. Čuće da njihovi rođaci, ovdašnji duvanari, kilogram rezanog duvana prodaju za 20 maraka (10 evra). I ne mogu da ga rasprodaju. Pa ni njima onda neće biti jasno gde se gube razlike između sirovog duvana i onog što se prodaje u trafikama, bez obzira na to što dolaze iz razvijenog sveta.

Videvši rad u duvaništima, shvatili su zbog čega su toliki Hercegovci, mada neplivači, potegnuli brodovima preko okeana u Ameriku. Zapanjujuće je koliko ta nekadašnja slika liči ovoj ljubinjskoj današnjoj.

Zasadi duvana

- Nakon što sam u nekoliko sezona sa duvanom i njegovim bolestima načisto propao, shvatio sam da je bolje ići po brdima i brati žalfiju, smilje i drugo samoniklo bilje - priča Zdravko Novokmet, donedavni duvanar.

POVEZANE VESTI

Četvrtak 18.06.2015. 23:08
Sken/jajte ove sto prskaju aluinijum pa ce i rod da bude bolji. Prska se da bi Monsanto mogao da uzne vlast nad hranom, prodajom svog debilskog semena kojem aluminijum ne unistava zile.
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
strelac23. 11. - 21. 12.
Neko sumnja u vase praktične sposobnosti i poslovni ishod, ali niz prednosti se nalazi na vašoj strani. Ne treba da ubeđujete saradnike u svoje dobre namere ili poslovne sposobnosti, sačekajte na završnicu koja donosi uspešne rezultate. Ukoliko vam je stalo da privučete nečije interesovanje, jako se potrudite.
  • 2024 © - vesti online