Petak 29. 3. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Utorak 28.11.2017.
00:55
D. Dekić - Vesti A

Akademska buna na dahije

Višemesečni otpor Univerziteta nedavno usvojenom Zakonu o visokom obrazovanju i sporenje dela akademske zajednice s Ministarstvom obrazovanja rezultiralo je nizom ostavki u Nacionalnom savetu za visoko obrazovanje.

Tanjug
Vladimir Kostić

Ovo telo u čijoj je nadležnosti razvoj i unapređenje kvaliteta visokoškolskog sistema, napustili su Dejan Popović, predsednik Saveta i još četvorica akademika Vladimir Kostić, predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti, Vladica Cvetković, Đorđe Šijački i Slobodan Grubačić. Ali, tu nije kraj buni dela akademske javnosti jer će Udruženje profesora istraživača koje broji 1.700 stručnjaka, "klikom na mišu" sredinom nedelje, uputiti i peticiju za izmenu Zakona.

Problematičnu regulativu je resorni ministar Mladen Šarčević progurao u parlamentu, zahvaljujući naprednjačkoj većini. Pri tom je ignorisao zahtev Saveta da se ne širi prostor izvršne vlasti na uštrb nauke i struke. Narodski rečeno, dođoše divlji i isteraše pitome.

Zakon, kako kaže za "Vesti" dosadašnji član Saveta profesor dr Vladica Cvetković, ne rešava nijedno ključno pitanje visokog obrazovanja.

- Nepravedno finansiranje institucija, neracionalna mreža visokoškolskih ustanova i nepostojanje upisne politike nije rešeno - objašnjava on.

DJB: Smanjiti uticaj vlasti

Pokret Dosta je bilo je pre dva dana je uputio Skupštini Srbije, predlog o izmenama Zakona o visokom obrazovanju jer takođe smatraju da je njim narušena autonoimija univerziteta.
- Ministar prosvete ima dominantnu ulogu u postavljanju članova Saveta, i u sistemu akreditacije visokoškolskih ustanova, što će omogućiti politički karakter akreditacije fakulteta i sniziti kvalitet visokog školstva u Srbiji - obrazlažu u DJB zahtev da se ukinu odredbe o presudnom uticaju vlasti na univerzitete.

Upisuje se previše studenata koji s diplomom ne mogu da nađu posao, pa kako je naveo Cvetković, idu u beli svet da rade molerske radove.

- Postoji previše učiteljskih i još nekih fakulteta jer zakon ne daje nijedan mehanizam kojim bi odredili koliko stručnjaka školovati i koji je broj fakulteta i visokih škola potreban - naveo je ovaj univerzitetski profesor koji otkriva i da upisivanjem trostrukog broja mladih na neke državne fakultete, profesori isto toliko uvećavaju i plate.

Zakon, prema rečima ovog akademika, ne rešava ni pitanje loše selekcije nastavnih kadrova, a izlazi u susret određenim interesnim grupama. Tako predlog da dekani i rektori imaju neograničen broj mandata na kraju nije prošao, ali je sada dva puta po tri godine. Međutim, aktuelnim dekanima i rektorima, usvajanjem zakona, ne računaju se dosadašnje godine rukovođenja, već mogu da dobiju još dva nova mandata.

U Ministarstvu negiraju optužbe da je zakon loš i nemi su kako na ostavke, tako i pismo koje su početkom meseca Savet, Konferencija univerziteta i Srpska akademija nauka i umetnosti, uputili premijerki Ani Brnabić, ukazujući da će izraženo pojačano prisustvo predstavnika koje delegira izvršna vlast u savet, relativizirati ulogu te i drugih institucija.

Zukorlićevi prsti

- Problematični Zakon je plod prvo ponižavanja unutar same akademske zajednice koji je kanalom akademaca u Ministarstvu prosvete stigao u parlament gde ga je amandamanima kojima se razvlašćuje Nacionalni savet i univerzitet dokusurio predsednik Odbora za obrazovanje Muamer Zukorlić - objašnjava akademik Cvetković.

- U Nacionalnom savetu učešće predstavnika Univerziteta smanjeno je sa 57 odsto na 35 odsto, a u UO Nacionalnog akreditacionog tela od sedmoro članova samo jednog predlažu univerziteti. To će se negativno odraziti i na ocenu ostvarenosti nivoa autonomije i akademskih sloboda koju će Evropska asocijacija univerziteta u narednom izveštaju dati univerzitetima u Srbiji - obrazložili su akademici.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
vodolija21. 1. - 19. 2.
Nedostaje vam osnovno interesovanje da se posvetite nekim poslovnim temema koje zahtevaju dodatni napor. Nemojte precenjivati svoje profesionalne mogućnosti. Trenutni položaj Meseca u vama podstiče emotivnu nesigurnost, stoga izbegavajte rasparavu ili sumnjivo društvo. Budite iskreni prema svima.
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
  • 2024 © - vesti online