0
Utorak 24.07.2018.
16:59

Može biti samo jedan: U finale će ili evropski ili svetski prvak

Naši vaterpolisti, trostruki uzastopni šampioni, savladali su stare rivale Mađare u četvrtfinalu 33. evropskog prvenstva u Barseloni s 8:5 (4:0, 1:1, 2:2, 1:2), a u polufinalu se sastaju s Hrvatima (četvrtak, 20.30 časova).

facebook.com/waterpoloserbia
Nije bilo mnogo bure u vodi jer je naša odbrana, u kojoj je značajan doprinos dao i Viktor Rašović, najčešće besprekorno delovala

SRBIJA: Mandić (0/3), Rašović 1 (1/3), Ranđelović (0/1), Ćuk (0/2), D. Pijetlović (0/2), Vico 1 (1/2), Aleksić, Jakšić 3 (3/3), Filipović 2 (2/5), Prlainović 1 (1/4), S. Mitrović (0/2), B. Mitrović. Nije igrao: G. Pijetlović. Selektor: Savić.

MAĐARSKA: Nađ, Anđal, Manherc 1 (1/3), Zalanki 1 (1/2), Vamos (0/5), Mezei (0/2), Janšik (0/1), Kovač (0/2), Erdelj (0/5), Batori 1 (1/4), Bedo 2 (2/4), Pohl (0/2). Nije igrao: Vogel. Selektor: Marc.

Naši vaterpolisti su potopili podmlađeni mađarski tim u prvoj četvrtini kada je sve bilo besprekorno pa i rezultat (4:0). Nadalje su naše komšije sa severa bile konkurentne, ali ni mi više nismo igrali punim gasom. Štedela se snaga za još važnije duele, a naš tim je toliko moćan i iskusan da nije dozvolio da se od gotovog napravi veresija.

U sledećem četvrtfinalnom meču na Olimpijskom plivalištu na Monžuiku Hrvatska je zbila redove u drugom poluvremenu i savladala je pobednika Svetske lige Crnu Goru s 9:7 (1:2, 1:2, 4:2, 3:1). Tako će se Srbija za ulazak u finale boriti protiv selekcije koja ju je rastavila od svetskog trona u polufinalu vaterpolo mundijala u Budimpešti prošle godine s 12:11, a zatim je pobedom protiv domaćina s 8:6 i zasela na njega.

Druga dva četvrtfinalna para: Italija - Rusija 10:1, Španija - Grčka 10:6.

Našoj reprezentaciji moć u igri uvek daju Prlainović, Filipović (njihovim golovima stekli smo početnu prednost s 2:0, taman koliko da podmlađenom protivniku uđe voda u uši) i Pijetlović, koji nije postigao ni jedan gol ali je nekoliko puta na mestu "sidraša" isposlovao da imamo igrača više, ali u utakmici s Mađarskom doprinosom zaslužuje da se istakne Jakšić. Bio je nepogrešiv u šutu (3/3), a sjajan u odbrani.

Duško Pijetlović je lako izlazio nakraj s mađarskim čuvarima

IV četvrtina (1:2)

8:5 Mađari daju gol u poslednjim sekundama. Nama je pripao meč, a njima poslednja četvrtina.

8:4 Rašović nas vraća na +4.

Sva sreća da je Mitrović siguran na golu.

Opet nismo iskoristili igrača više. Naši bez gola posle šest minuta igre u poslednjoj četvrtini.

Ćuk u iznuđenom šutu s velike udaljenosti pogađa rogalj gola.

7:4 Mađari smanjuju u kontri posle neopreznosti naših u napadu.

Imali smo igrača više. Mandić je pokušao žabicom s krila, ali pored gola.

Mitrović brani i - glavom.

Aleksić je isključen drugi put. Mađari nisu iskoristili brojčanu prednost. Na drugoj strani Prlainović pravo u golmana Nađa.

Ponovo su Mađari prvi doplivali do lopte. Njihov pokušaj da opet prvi postignu gol u četvrtini osujetio je pribrani Mitrović.

III četvrtina (2:2)

Kraj pretposlednje četvrtine

7:3 Iskorišćen igrač više. Filipovićeva levica još jednom nezaustavljiva s distance.

6:3 Pijetlović nije iskoristio kontru, a Mađarska iz hitrog šuta smanjuje našu prednost.

Odbranili su se naši s igračem manje. Dobar blok koji je umirio loptu ka Mitroviću.

Pijetlović nam je ponovo isposlovao igrača više. Ćuk je šutirao sa spoljne pozicije, ali bez gola.

"Umorili smo se pa pravimo s...", konstatovao je Savić na tajm-autu. Igrači znaju šta im je činiti kad im se igračka legenda tako obrati.

Opet smo imali igrača više, ali je Mitrović brzopleto šutirao.

6:2 Imali smo igrača više. Prlainović je još jednom filigranski pronašao Jakšića kome nije bilo teško da, zaboravljen na prvoj stativi, sprovede loptu u mrežu pored nemoćnog mađarskog golmana.

5:2 Mađarski centar postiže gol šraubom.

Mađari prvi doplivali do lopte. Nisu iskoristili napad. Naši su se odbranili zahvaljujući prisebnosti Jakšića.

II četvrtina (1:1)

Naš učinak u šutu 5/16, mađarski 1/14!

U poslednjim sekundama nismo iskoristili igrača više iz dva pokušaja. Prvi je izblokiran, lopta se vratila našima u ruke, ali je drugi udarac bio pravo u golmana. Mali pad u igri naših u drugom delu druge četvrtine dok su Mađari zategli odbranu.

5:1 Mađari postižu gol s igračem više 24 sekunde pre isteka druge četvrtine, posle 15:36 minuta utakmice.

Filipović žabicom u stativu.

I kad Mađari imaju igrača više, naši im blokiraju šut sjajno postavljenim bedemom.

Selektor Savić deluje prezadovoljno na tajm-autu. Kaže da je sve OK.

Pijetlović nije iskoristio priliku u protivnapadu. Mitrović ima 6 od 6 u odbranama

Pijetlović je opet iznudio igrača više. Aranđelović je imao otvoren šut za 6:0, ali je pucao preko gola. Na drugoj strani Mađarima ništa ne polazi za rukom.

Još jedna prilika Mađara da daju gol s igračem više je propala. Naša odbrana je napravila neosvojivu trvđavu.

5:0 Sjajno dodavanje Prlainovića prema Vicu, koji je ostao sam ispred mađarskog golmana za neumoljivu realizaciju.

I četvrtfina (4:0)

Mađari ponovo nisu iskoristili igrača više. Jakšić je izblokirao šut njihovog igrača. Kraj prve četvrtine, najbolje naših vaterpolista do sada na šampionatu.

4:0 Naši su u odbrani besprekorni, a u napadu, kad lopta dođe na centra Pijetlovića, to je najmanje isključenje za igrača koji ga čuva. Tako je bilo i u napadu koji je opet Jakšić posle efektne akcije pretočio u još jedan gol. Ostao je oči u oči s mađarskim golmanom.

3:0 Duško Pijetlović nam je doneo još jednom igrača više. To je Jakšić efektno iskoristio.

U sledećem napadu izgledna prilika za Vica. Mađarski golman na visini zadatka, kao i Mitrović zatim na drugoj strani.

Mađarski igrač je iz faula šutirao direktno na gol, ali je lopta pogodila prečku.

Prlainović je prešao na drugu stranu. Pokušao je niskom loptom da iznenadi mađarskog golmana koji je prozreo njegov naum.

Naša odbrana još jednom na visini zadatka

2:0 S drugog krila je sevnula Filipovićeva levica. Na početku su se raspucala naša dva najbolja igrača.

Naši se odbranili s igračem manje, ali napad nije iskorišćen za još jedan gol

1:0 Prlainović s krila neodbranjivo puca u mađarsku mrežu. Iskoristili smo igrača više.