Četvrtak 12.07.2018.
02:31
G. Anđelić - Vesti A

Zla kob Engleza u polufinalu začeta je Džajićevim golom

U utakmici za odlazak u finale na najvećim takmičenjima Gordi Albion je bio uspešan samo protiv Portugalije na mundijalu kojem je i bio domaćin 1966.

EPA/Felipe Trueba
Još jedna gorčina neuspeha u polufinalu: tugovanje engleskih igrača

Na najvećim fudbalskim takmičenjima, bilo svetskom bilo evropskom prvenstvu, Englezi su samo jednom bili uspešni u polufinalu. To znači i da su samo jednom igrali u finalu, a od tada je prošlo više od pola veka.

Gordi Albion je fudbalski Mont Everest zaposeo jedino kada je bio domaćin mundijala 1966. U jednoj od najopevanijih utakmica u istoriji fudbala na Vembliju je na produžetke savladana Nemačka s 4:2, uz het-trik Džefa Harsta (jedini trostruki strelac u finalu ikada) i onaj njegov drugi pogodak, a prvi u produžecima (101. minut) oko kojeg su i dan-danas sporenja da li je lopta od prečke prešla gol-crtu ili nije.

Englezi su tada u polufinalu savladali Portugaliju s Euzebijom, koji je postigao utešni gol iz penala, dok je oba za domaćina dao Bobi Čarlton. I taj meč je odigran na Vembliju.

Gordi Albion je protiv Hrvatske na Lužnjikiju četvrti put bio polufinalista od tada. I opet nije uspeo.

EP 1968: Engleska - Jugoslavija 0:1

Kao da se zla kob polufinala začela onim Džajićevim golom na Evropskom prvenstvu u Italiji. Jugoslovenska reprezentacija je tada u Firenci postigla pobedu s 1:0 koja je odjeknula na sva zvona jer je bio savladan važeći svetski prvak. Levo krilo "plavih" se proslavilo u 86. minutu u maniru centarfora od klase. Pored Bobija Mura, jednog od najboljih odbrambenih igrača svog vremena, koji je dve godine ranije kao kapiten primio Zlatnu boginju, Džaja je grudima umirio elegantan centaršut Vahidina Musemića i gol je bio neminovan iako mu je čuvar mreže Gordon Benks pošao u susret.

U analima engleske reprezentacije ta utakmica je upisana i kao ona u kojoj je jedan njen fudbaler prvi put dobio crveni karton. Zbog nešto oštrije igre Dobrivoja Trivića Alanu Muleriju je pao mrak na oči, a ionako ga je ophrvala nervoza jer je bilo sve manje vremena da se dođe bar do izjednačenja. Španski sudija Hoze Marija Ortiz mu je pokazao put u svlačionicu u 89. minutu.

A da Džajić nije postigao taj kasni gol koji je obradovao milione Jugoslovena, da je ostalo 0:0 ili da su Englezi zatim poravnali rezultat, išlo bi se u produžetke. A da se ni onda nije znao pobednik, o putniku u finale bi odlučivao novčić. Baš tako je bilo u drugom polufinalnom susretu između Italije i SSSR-a u Napulju. Mreže su ostale mirne i posle 120 minuta igre. Sudija iz Zapadne Nemačke Kurt Čenšer je bacio metalnu paru. Između pisma i glave sreća se osmehnula domaćinu, koji je otputovao na odlučujući meč na Olimpijskom stadionu u Rimu.

U prvoj utakmici između Italije i Jugoslavije nije bilo pobednika ni posle produžetaka (1:1, Džajić ponovo strelac) pa se posle dva dana igrao ponovljeni susret. "Azuri" su pobedili s 2:0.

SP 1990: Engleska - Zapadna Nemačka 1:1, penalima 3:4

No, vratimo se mi Englezima i njihovoj muci. Sledeći put su polufinalisti bili na Mundijalu u Italiji 1990. I očekivanja su im isto bila tako podgrejana kao i uoči duela s Hrvatima. Berlinski zid je pao, ali se dve Nemačke još nisu ujedinile. Tri meseca pre tog istorijskog čina Gordi Albion je za protivnika imao onu fudbalskiju, Zapadnu.

U 60. minutu Nemci su poveli. Andreas Breme, njihov čuveni levi bek, raspalio je po lopti iz slobodnog udarca. Ona je udarila u Pola Parkera tako da je padala prema golmanu Piteru Šiltonu u luku s visine kao bomba. Valjda tada golmani imaju slabu procenu, misleći da lopta ide preko prečke. Sličan je pogodak primio i Bajernov čuvar mreže Rajmond Auman u onom revanšu polufinala Kupa evropskih šampiona na beogradskoj Marakani, kojeg se Zvezdini navijači radije sete čak i od Barija. U tom epskom momentu istorije "crveno-belih" Breme je bio Siniša Mihajlović, a Parker Klaus Augentaler, učesnik i okršaja s Englezima u Torinu (Auman bio na klupi).

Izjednačio je proslavljeni engleski napadač Gari Lineker u 80. U produžecima nije bilo golova iako je Jirgen Klinsman imao dve odlične prilike za Nemačku, a Kris Vodl je pogodio stativu, iz slične situacije kao Ivan Perišić u Moskvi. Dejvid Plat je zatresao mrežu glavom na centaršut iz slobodnog udarca u drugom produžetku, ali je pogodak poništen zbog ofsajda. Da je tada postojao ovaj VAR, Ostrvljani bi bili u finalu.

Šutirali su se penali. Prvi su pucali Englezi. Posle tri serije svi izvođači su bili precizni. A onda je Bodo Ilgner odbranio snažan šut Stjuarta Pirsa posred gola. Olaf Ton je doveo Nemce u vođstvo. Vodl je mogao bar da produži nadu, ali je raspalio preko gola. Gordom Albionu su opet potonuli svi brodovi.

Zapadna Nemačka je otišla u finale, još jedno na rimskom Olimpiku, gde je Bremeovim pogotkom iz penala u 85. minutu savladala Maradoninu Argentinu. Italija je u meču za slabu utehu savladala Englesku s 2:1, a pobedonosni gol Salvatorea Skilačija u 86. minutu, takođe s bele tačke, bio je njegov šesti na mundijalu i doneo mu je zvanje najboljeg strelca (Čehoslovak Tomaš Skuhravi je imao pet).

Dvostruka patnja Gereta Sautgejta u polufinalu, 1996. pa 2018.

EP 1996: Engleska - Nemačka 1:1, penalima 5:6

Kad ne uspeše na Apeninima, Englezi su se ponadali da će još jedan vredan trofej da osvoje opet na svom tlu. Tri decenije pošto su jedini put bili domaćini svetskog prvenstva u njihovoj kući se jedini put odigralo i evropsko.

I opet opšti zanos u kolevci fudbala. U četvrtfinalu, prvom meču na ispadanje, Engleska je izbacila Španiju. Ni posle produžetaka na Vembliju nije bilo golova, a na penale sva četiri domaća igrača su bili precizni. U redovima "crvene furije" prvi je pucao Fernando Jero, njen selektor na Mundijalu u Rusiji. Uzdrmao je prečku. Na kraju četvrte serije nadu je Špancima mogao da produži Migel Anhel Nadal, ali mu je Dejvid Simen odbranio. Vreme je pokazalo da u Londonu mnogo više sreće ima Nadalov sinovac Rafael, dvostruki pobednik Vimbldona (2008, 2010).

Englezi su nastavili da žive svoj san o još jednoj tituli pred svojim navijačima. I opet su im put osvetnički preprečili Nemci, i dalje verujući da su 1966. bili žrtve nepravde nepostojećeg Harstovog pogotka. Golovi na Vembliju su brzo pali. Alan Širer je doveo domaćina u vođstvo u 3. minutu, a već u 16. bilo je 1:1, strelac Štefan Kunc. I ostalo je tako i posle produžetaka.

Ponovo ti penali. Prvi su pucali Englezi. Posle pet serija - 5:5. A onda Andreas Kepke brani udarac Geretu Sautgejtu, koji je, eto, razočaranje u polufinalu doživeo i kao selektor. Vrata evropskog trona, koji je Nemačkoj u finalu protiv tada sjajne Češke doneo Oliver Birof zlatnim golom u 5. minutu prvog produžetka, odškrinuo je neumoljivi Andreas Meler. Muk na većinskom delu Vemblija s domaćim navijačima.

Ako se zaista obistini prokletstvo mađarskog trenera Bele Gutmana, Benfika će ponovo biti evropski prvak 2062. Ko li je to tako prokleo Engleze da će možda sledeću titulu svetskog šampiona da dočekaju na stogodišnjicu jedine i to ako budu domaćini?

Kad sada zagrebu po svojoj fudbalskoj prošlosti, možda će i naći da im je zloslutno seme posejao Džajić. Neka nađu, međutim, i da su poslednju pripremnu utakmicu pred svojom publikom za sreću na mundijalu na kojem će i trijumfovati odigrali upravo protiv Jugoslavije 4. maja (svetsko prvenstvo počelo 11. jula). Na Vembliju su s 2:0 savladali su "plave", koji se nisu bili kvalifikovali. Gordi Albion je zatim do mundijala igrao s Norveškom u Oslu (6:1), s Danskom u Kopenhagenu (2:0) i s Poljskom u Hožovu (1:0).