0
Nedelja 05.02.2017.
17:39 >> 21:33h

Partizanu "večiti derbi": Hečer srušio šampiona

Srušena je nepobedivost Crvene zvezde u ABA ligi koja je trajala više od godinu dana. Partizan je u neizvesnoj završnici pobedio ljutog rivala - 86:81 i zadržao šanse za drugo mesto pred plej-of. Ovo je četi Dejana Radonjića bio prvi poraz u regionalnog takmičenja posle 20 vezanih trijumfa u sezoni.

abaliga.com/KK Crvena zvezda mts
Čarls Dženkins i Novica Veličković

Četa Aleksandra Džikića odigrala je bolje poslednju četvrtinu, a odlučila je trojka Vilijama Hečera, minut pre kraja za 86:78. Pre toga, kod rezultata 82:78, kapiten crveno-belih Luka Mitrović je dobio tehničku grešku, a Čarls Dženkins je promašio dva slobodna bacanja.

Partizan je očekivano ušao sa više energije u "večiti derbi", dok umorna Zvezda nije imala svežine, pogotovo se to videlo u finišu. Uz to, najbolji igrač Zvezde ove sezone Marko Simonović, isključen je zbog dve tehničke greške u finišu treće četvrtine. Veči deo meča viđena je izjednačena borba. Crno-beli su bolje krenuli, vodili 32:25, ali su crveno-beli uspeli brzo da se vrate i da pred poslednu četvrtinu vode 72:67. Ipak, sjajni Amerikanac Hečer vodio je Partizan do trijumfa.

Bila je ovo dobra uvertira za crno-bele pred meč u Solunu u okviru FIBA Lige šampiona, dok su crveno-beli za manje od 48 sati dva puta poklekli, posle poraza od Efesa u petak u Evroligi.

PARTIZAN: Ratkovica 11, Vrabac 2, Marinković 13, Veličković 11, Majstorović 4, Birčević 16, Koprivica 3, Andrić 3, Hečer 20, Pot, Gordon 3, Luković.

CRVENA ZVEZDA: Volters 9, Tompson 3, Mitrović 14, Lazić, Simanić, Dobrić, Simonović 5, Dženkins 10, Gudurić 9, Jović 8, Kuzmić 8, Bjelica 11.

40. minut - Volters za nadu gostiju - 86:81. Partizan je pobedio i srušio crveno-bele u ABA ligi posle godinu dana.
39. minut - Tehnička za Lazića zbog simuliranja. Hečer kažnjava - 80:78. Birčević pogađa - 82:78, još 100 sekundi do kraja. Mitrović dobija tehničku, nervoza igrača Zvezde. Hečer pogađa trojku - 86:78.
38. minut - Tompson samo jedno bacanja pogađa - 79:78.
37. minut - Mitrović smanjuje - 79:77.
36. minut - Hečer, za +5 - 78:73 Partizana. Dženkins prekida seriju domaćina - 78:75. Marinković pogađa jedno bacanja - 79:75.
35. minut - Trojka Marinkovića - 76:73. Serija crno-belih 7:0.
34. minut - Hečer ide na polaganje, Radonjić traži tajm-aut. Drama u "Pioniru" - 73:73.
32. minut - Hečer smanjuje prednost Zvezde  - 69:72. Tehnička greška Veličkovića, Bejlica povećava prednost gostiju - 69:73.
ČETVRTA ČETVRTINA
30. minut - Bjelica pogađa trojku - 65:68. Zvezda bolja u finišu, vodi 72:67 pred poslednjih 10 minuta.
29. minut - Simonović je dobio tehničku grešku i završio meč. Ratkovica je pogodio 4 slobodna bacanja - 65:63.
27. minut - Marinković opet dovodi Partizan u vođstvo - 59:57. Dženkins uzvraća - 59:59.
26. minut - Simonovića neće šut, ali dobar ofanzivni skok Kuzmića. Jović pogađa prvu trojku - 54:57. Partizan uzvraća - 57:57 preko Marinkovića.
25. minut - Birčević izjednačuje - 54:54.
23. minut - Hečer se razigrao u nastavku - 52:49. Trojka Dženkinsa - 52:52. Zvezda opet vodi - 52:54.
22. minut - Bolji početak domaćina, četiri vezana poena - 50:46. Jović uzvraća koš i faul - 50:49.
TREĆA ČETVRTINA
20. minut - Trojka Hečera, ali vraća Dženkins - 44:46. Kraj prvog poluvremena 3.- 46:46.
19. minut - Novica Veličković raspoložen u finišu druge četvrtine - 41:39. Mitrović raspoložen - 41:41.
18. minut - Novica koš i faul, vode crno-beli - 39:37.
17. minut - Serija crveno-belih 11:2, vodui Zvezda - 34:36. Hečer izjednačuje - 36:36.
16. minut - Trojka Gudurića - 34:32. Mitrović pogaša, sada Džikić pokušaca da tajm-autom preseče ritam gostiju - 34:34.
15. minut - Partizan uspešan za trojku, Vanja Marinković za +7 - 32:25. Četiri vezana poena Zvezde - 32:29.
14. minut - Birčević najbolji dosad, 29:25.
13. minut - Tompson pogađa ispod koša - 22:21. Birčević, druga trojka - 25:21. Ratkovica dovar ulaz, najveća prednost Partizana - 27:21. Radonjić traži tajm-aut.
12. minut - Tehnička za Radonjića, Andrić povećava prednost crno-belih - 22:19.
11. minut - Volters pogađa sa distance - 21:19.
DRUGA ČETVRTINA
10. minut - Crveno-beli su se našutirali bacanja, čak 18 u prvih 10 minuta. Posle prve četvrtine - 19:17. Jedino je Simonović postigao poene iz igre, i to trojka Simonovića na početku meča.
9. minut - Ratkovica pogađa trećeu trojku za domaćine - 14:11. Bjelica smanjuje prednost crno-belih - 14:12.  I Gordon pogađa trojku - 17:12.
7. minut - Tvrdo na startu, oba tima igraju jake odbrane, sa mnogo promašenih otvorenih šuteva.
6. minut - Mitrović - 8:9, opet samo jedno realizovamo bacanje.
5. minut - Partizan je već ispunio bonus, Mitrović pogađa jedno bacanje - 8:8.
4. minut - Birčević zakucava - 5:5. Zvezda dominira pod obručima, Kuzmić pogađa sa linije slobodnh bacanja - 5:7. Birčević u seriji, trojka - 8:7.
2. minut - Kapiten Luka Mitrović postiže poene sa slobodnih bacanja - 3:5.
1. minut - Vanja Marinković postigao trojku sa devet metara - 3:0. Simonović uzvraća trojkom - 3:3.

U dvorani se nalaze i nekoliko stotina navijača Crvene zvezde.

Zvezda više od godinu dana nije poražena u ABA ligi, pa je to dodatni motiv za četu Dejana Radonjića i pored kardovskim problema. Neće igrati Nemanja Dangubić, dok su roviti Stefan Jović i Ognjen Kuzmić.