0
Četvrtak 19.01.2017.
19:30 >> 22:44h

Zvezda zasijala i u Tel Avivu, crveno-beli osramotili "ponos Izraela" (VIDEO)

Košarkaši Crvene zvezde zabeležili su 10. evroligašku pobedu u sezoni pošto su u meču 18. kola savladali Makabi u Tel Avivu sa 71:67 (16:17, 17:17, 15:20, 23:13), a odlučila je serija beogradskog tima u poslednja četiri minuta od 9:0.

Tanjug
Nova velika pobeda Crvene zvezde

Od samog starta meča bilo je jasno da je Zvezda uspela da nametne svoj ritam igre sa čvrstom odbranom i kontrolisanim napadom o čemu najbolje svedoči rezultat na poluvremenu (34:33), s tim da je Makabi u obe deonice postigao samo po 17 poena.

Jedini problem su bile lične greške Jovića, ali je i Nejt Volters solidno odradio svoju ulogu u timu, kao i novopridošli Dion Tompson koji je doneo dodatnu čvrstinu pod košem. Makabi se oslonio na šut sa distance Endrjua Gaudloka, koji je i pored odlične odbrane Lazića ubacio 19 poena, od čega nekoliko trojki sa velike udaljenosti.

Kada je Makabi serijom 13:2 na kraju treće deonice ponovo došao do velikih +6 činilo se da Zvezda gubi tlo pod nogama, ali je ta razlika poništena trojkama Gudurića i Simonovića na startu poslednje deonice (54:54). Ipak, na četiri minuta do kraja poenima Ajversona Makabi dolazi do 67:62.

Ali, to su bili i poslednji poeni domaće ekipe pošto su crvno-beli fantastično zatvorili sve prilaze svom košu i serijom 9:0, koju je odlično vodio Stefan Jović došla do pete uzastopne pobede u Evrolige pa je od skora 5-8 došla do odličnih 10-8.

Jović je bio najefikasniji sa 14 poena, a Tompson je bio drugi dvocifreni sa 10 poena. Epitet igrača utakmice odneo je Ognjen Kuzmić sa osam poena i devet skokova i indeksom 17. Na drugoj strani pogađala su praktično samo četiri igrača - Gaudlok 19, Ajverson 13, Vims 12 i Rad 11 poena. Trebalo bi napomenuti da uz Cirbesa nisu igrali ni Miler ni Di Džej Sili, a domaći navijači svoje ljubimce su na kraju u svlačionicu ispratili zvižducima.

Makabi - Crvena zvezda 67:71 (17:16, 17:17, 20:15, 13:23)

Makabi: Gaudlok 19, Rad 11, Sili, Smit 2, Mekel 3, Pnini, Ohajon 7, Vims 12, Landsberg, Aleksander, Ajverson 13, Miler

Crvena zvezda: Volters 4, Tompson 10, Dangubić 3, Mitrović 7, Lazić 8, Dobrić, Simonović 6, Dženkins 4, Gudurić 3, Jović 14, Kuzmić 8, Bjelica 4

Tok meča:

Četvrta četvrtina

40. minut - Odličnom odbranom u poslednjih 4-5 minuta i serijom od 9:0 Zvezda dolazi dojoš jedne pobede u gostima, ukupno 10. u sezoni

40. minut - Kuzmić posle pikenrola sa Jovićem zakucava, tri poena viška za Zvezdu 67:70, minut do kraja, serija crveno-belih 8:0

39. minut - Jović pogađa dvojku za novo vođstvo Zvezde - 67:68
37. minut - Imala je Zvezda napad za izjednačenje, ali je Kuzmić napravio faul u napadu, tri minuta do kraja, tajm-aut. Ključ je u odbrani protiv Gaudloka koji je ubacio 19 poena (trojke 4/6)
36. minut - trojku pogađa i Jović - 67:65
35.minut - Makabi se ponovo odlepljuje - 65:59, Simonović trojkom približava Zvezdu - 65:62
34. minut - Gaudlok pogađa trojku sa preko 10 metara - 61:57
33. minut - Lazić pogađa trojku za novo vođstvo Zvezde - 56:57
31. minut - Poslednju deonicu trojkom otvara Gudurić, a onda pogađa i Simonović - 54:54

Treća četvrtina

30. minut - Gaudlok trojkom u poslednjoj sekundi zaključuje seriju Makabija od 13:2 u završnici treće četvrtine. Zvezda je od +5 došla do šest poena manjka uoči poslednje deonice
30. minut - Tompson pogocima sa penala prekida seriju Makabija - 51:48
28. minut - Makabi uzvraća serijom 7:0 - 48:46, tajm-aut za Radonjića
27. minut - Gaudlok pogađa za izjednačenje - 46:46

26. minut - Pogocima Jovića serija Zvezde je 9:0 za 41:46, prekida je Vims trojkom - 44:46

24. minut - Dženkins pogađa dvojku za vođstvo Zvezde - 41:42

23. minut  -Trojku vraća Lazić - 41:40

22. minut - Viktor Rad pogađa i trojku sa kojom Zvezda rizikuje u odbrani - 41:37
21. minut - Rad pogađa dvojku na startu drugog poluvremena, vraća Dženkins - 36:35

Druga četvrtina

20. minut - Kraj prvog poluvremena, Makabi vodi sa 34:33, ali Zvezda odlično sprovodi svoju taktiku spremljenu za ovaj meč. Odbrana funkcioniše, napad bi mogao dodatno da proradi. Jeidni problem su tri lične greške Stefana Jovića

19. minut - Odbrana Zvezde odlično funkcioniše, u tranziciji Jović dodaje Tompsonu, ovaj zakucava za 33:33

19.minut - Mekel trojkom prekida Zvezdinu seriju od 6:0 - 33:28, vraća Jović - 33:31
17. minut - Tompson sa dva pogotka sa poludistance vraća Zvezdu u igru - 30:26

16. minut - Dangubić vraća trojku - 28:22

15. minut - Gaudlok pogađa trojku, ponovo je +9 - 28:19
14. minut - Prve poene iz igre za Zvezdu u 2/4 postiže Volters flouterom - 25:19
13. minut - Seriju prekida Bjelica, ali pogodio je samo jedno od dva bacanja - 25:17
12. minut - Serija domaćina traje - 8:0 i domaćin dolazi do novog maksimalnog vođstva - 25:16
12. minut - Koš Gaudloka i dodatno bacanje za 6:0 Makabija na startu 2/4 - 23:16
11. minut - Trojkom Ohajona Makabi ponovo dolazi do maksimalnih +4 - 20:16

Prva četvrtina

10. minut - Prvu deonicu dobio je domaćin rezulatom 17:16, ono što je dobro za Zvezdu je što je tim uspeo da uspori igru i da ne dozvoli domaćinu da nametne svoj brzi ritam

10. minut - trojkom Bjelice Zvezda ponovo vodi - 15:16

8. minut - Problem za Zvezdu su po dva faula Jovića i Dangubića već u 1/4
7. minut - Poenima Kuzmića Zvezda poravnanva - 11:11
5. minut - Na prvi televizijski tajm-aut ide se posle serije Makabija od 7:0 - 11:7
4. minut - Prvi sledeći koji se upisao je Vims sa 2+1 - 9:7
4. minut - Svih šest poena za Makabi postigao je Ajverson - 6:7

3. minut - Prvu trojku na meču pogađa Luka Mitrović - 4:7

2. minut - Za Zvezdu je prvi pogodio Jović 2:2
1. minut - Prve poene postigao je Kolton Ajverson - 2:0

Duel jednog od najboljih napada Evrolige i tima koji sve karte baca na odbranu, a videćemo čija filozofija će na kraju imati više uspeha. Makabi je već promenio tri trenera, a na Ainaru Bagackisu je da pronađe magičnu formulu kako da sve njegove zvezde budu zadovoljena, a da pri tome ekipa beleži pozitivne rezultate.

Letonac nije bio deo tima u prvom duelu koji je sa ubedljivih 83:58 pripao Crvenoj zvezdi, ali je zato bio u stručnom štabu Darušafake koja je odnela trijumf iz Beograda pa vrlo dobro zna šta mu je činiti.

Zna i Dejan Radonjić što je pokazao u prvom duelu kada je pronašao način da zaustavi ubojite Makabijeve šutere, a koliko su igrači na terenu dobro sprovodili sve zamišljeno u svlačionici govori podatak da gosti u tom meču nisu izveli niti jedno slobodno bacanje.

U slučaju da Crvena zvezda, koja ima četiri uzastopne pobede, napravi senzaciju to bi bio definitivan kraj za Makabi. Ako se desi da tim iz Tel Aviva upiše pobedu za klub sa Malog Kalemegdana ne bi bilo loše da razlika ne bude velika jer bi u slučaju da se na kraju napravi neki krug imao kapitalnih +25 iz prvog meča.

Prema poslednjim informacijama iz Izraela domaćin će u utakmici protiv Zvezde biti oslabljen za Maika Cirbesa, a postoje indicije da neće igrati ni Kvinsi Miler, koji je propustio i beogradski duel.