1
Nedelja 15.03.2015.
16:51

ABA: Akojon "izrešetao" Hrvate, Partizan je krojač svoje sudbine

Partizan je "zgromio" Zadar (87:53), dobio odlično pojačanje Džoša Akojona i u poslednjem kolu će sam biti krojač svoje sudbine, pošto je Cedevita na svom terenu savladala Budućnost (80:70). Zvezda posle velikog preokreta slavila u Laktašima (85:80).

Tanjug
Ritual: Igrači pobedu slavili sa navijačima

Da je bilo koja od 7.000 duša u "Pioniru" pred sam meč sanjala debi Akojona, ne bi ga ovako dosanjala. Fantastični Amerikanac otvorio je meč trojkom, a završio ga kao najefikasniji u pobedničkom sastavu (16p, 6/4 za tri).

Zadar je sa dosta problema, što finansijskih (igrači odbili da treniraju zbog neizmirenih obaveza), što kadrovskih (odlazak najboljeg igrača Džejmsa Florensa) stigao u Beograd i dostojan rival bio samo u prvoj deonici koju je na kraju dobio 20:15.

Bilo je jasno da "valjak" mora da se pokrene ukoliko želi do 12 uzastopne "recke" u regionalnom takmičenju. Lekcija Duška Vujoševića u pauzi između prve i druge četvrtine upalila je lampicu svim igračima koji su sa velikom željom ušli u taj deo meča, dozvolivši do veklikog odmora Hrvatima svega osam poena (36:28).

Serijom 14:4 crno-beli su i definitivno slomili otpor rivala, koji je na ovoj utakmici imao samo jednog dvocifrenog igrača, ujedno i jedinog koji je zadavao probleme, Josipa Sobina(16p, 6sk).

Kako je vreme odmicalo, prednost je rasla, a na dva i "kusur" minuta do poslednjeg zvuka sirene, pogotkom Vanje Marinkovića, bila je ogromnih "plus 35" (81:46).

Brzopleti i jalovi napadi obili su se o glavu gostima, koji su (objektivno) u pretposlednjem kolu bili daleko slabiji rival nego u prvom meču kada su finansijske i kadrovske uloge bile promenjene...

Partizan: Akojon 16, Pavlović, Tepić 4, Murić 9 (6sk), Marinković 10, Dalo 7, Milutinov 6, Milosavljević 9, Mačvan 12 (10 sk, 4as), Đumić 11 (6sk), Andrić 3, Milutinović.

Zadar: Bašić 3, Segarić 2, Ivanov 3, Kraljević 8, Vraneš 4, Šango 9, Sobin 16, Širko 2, Ramljak, Bošnjak 4, Barać 2.

Dakle, situacija je sledeća... Partizan u poslednjem kolu putuje u Podgoricu, gde će u direktnom duelu protiv Budućnosti odlučivati o drugom mestu i prednosti domaćeg terena pred start plej-ofa. Cedevita će, najverovatnije, završiti kao treća, osim ako Solnok ne pomrsi račune izabranicima Jasmina Repeš.

Crvena zvezda teškom mukom stigla je do pobede protiv Igokee (85:80), pošto je tokom 39 minuta jurila rezultat. Odlični izabranici Željka Lukajića parirali su crveno-belima, imali u 32. minutu osam poena suficita (74:62), ali je na neverovatan način ispustili i na taj način omogućili 24. trijumf Bobiju Marjanoviću i društvu.

Nikola Kalinić i Jaka Blažič bili su najefikasniji sa po 14 poena, dok je u taboru poraženih Heslip ubacio 18, a poen manje Džons

OVDE PROČITAJTE TOK UTAKMICE:

40. minut - Kraj utakmice!
36. minut - Duško Vujošević ukazuje šansu i igračima koji su ove sezone imali manju minutažu. Božo Đumić se dobro snalazi (9p, 4 sk).
Igokea na kraju trećeg kvartala ima "plus devet" (71:62) i na pragu je velikog triju,fa. Cedevita vodi protiv Budućnosti (55:49)
33. minut - Raste prednost Partizana (70:39).
30. minut - Pogotkom Daloa sa distance crno-beli stižu i do 20 poena prednosti (59:39). Kraj trećeg perioda.
28. minut - Zadar brzopletim napadima i šutevima za tri poena pokušava da se vrati u meč, što tim Duška Vujoševića odlično koristi kako bi održavao "10+" prednost (55:39).
25. minut - Zadar ne može da uhvati korak za Partizanom, koji furiozni stuže do 16 poena suficita (50:34).
22. minut - Milosavljević seče pas i atraktivnim zakucavanjem podiže "Pionir" na noge.
21. minut -Drugo poluvreme je počelo, a Akojon ga kao i prvo otvara trojkom.
Igokea ne ispušta prednost protiv Crvene zvezde (44:41), Cedevita na "pola puta" protiv Budućnosti (42:30).
20. minut - Poluvreme u "Pioniru". Partizan vodi 36:28.
19. minut - Mačvan povećava lični konto poena, ali i Partizanov... Nastavak serije (14:0) u znaku prodora Borisa Daloa.
16. minut - Mačvan sa penala, Murić i Akojon trojkama vraćaju prednost na stranu crno-belih (28:26). Ante Nazor primoran da traži tajmaut.
14. minut - Nezaustavljivi Josip Sobin održava prednost hrvatskog tima.
Budućnost na "plus tri" (20:17) posle prvih deset minuta igre u Zagrebu.
Igokea posle prve deonice vodi protiv Crvene zvezde 25:18.
12. minut - Seriju Zadra od 11:0 prekida Milenko Tepić sa linije penala (17:22)
11. minut - Druga četvrtina je počela.
10. minut - Isti igrač koji je doneo prednost Hrvatima, donosi i prvo vođstvo na meču. Horog preko Milutinova za 17:15. Franko Šango pogađa drugu trojku. Kraj prve deonice.
8. minut - Visok ritam igre. Zadar drži priključak, ali se čini da šampion Srbije neće imati mnogo problema. Sobin ne staje, novi koš iz reketa za jzjednačenje (15:15).
6. minut - "Obračun" Akojona i Sobina. Prvi je postigao osam od Partizanovih 13, a drugi šest od Zadrovih devet poena. Nema sumnje da će Amerikanac biti veliko pojačanje za tim iz Humske.
3. minut - Sobin postiže dva uzastopna koša. Akojon ne staje da rešeta, ubacuje novu trojku (10:4).
1. minut - Utakmica je počela. U startnoj postavi Partizana je novo poslednje pojačanje Džoš Akojon koji je otvorio utakmicu pogotkom van linije 6.75 metara.
U dvorani "Pionir" održan je minut ćutanja u čast sedmoro nastradalih u helikopterskoj nesreći.