0
Subota 23.03.2019.
10:46

Grizman dostigao Benzemu, Žiru Trezegea, a Loris pretekao Zidana (VIDEO)

Svetski prvak Francuska se prošetala u Kišinjevu protiv Moldavije na početku kvalifikacija za Evropsko prvenstvo dogodine - 4:1.

EPA/Dumitru Doru
Radost strelca Grizmana kome se pridružuje Žiru

Uporedno, "galski petlovi" su bili dominantni kao francuski prvak Pari Sen Žermen protiv Crvene zvezde u poslednjem kolu Lige šampiona. I na "Marakani" je na semaforu isto pisalo 1:4.

Antoan Grizman je doveo svetske šampione u vođstvo u 24. minutu, prednost je četiri minuta zatim udvostručio half Rafael Varan, a u 36. minutu mrežu je zatresao i Olivije Žiru. Četvrti pogodak postigao je Kilijan Mbape u 87, a utešni gol za domaćina dao je Vladimir Ambros u 89.

U analima francuskog tima, prvaka sveta i 1998, a evropskog šampiona 1984. i 2000, sada piše da je Grizman poravnat po broju golova na devetom mestu večne liste strelaca s Karimom Benzemom (po 27), a Žiru na trećem s Davidom Trezegeom (po 34). Priliku da se izdvoje imaće već u ponedeljak u Sen Deniju protiv Islanda u drugom kolu.

Grizman je, inače, nadmašio Silvana Viltora, koji je od 1999. do 2006. dao 26 pogodaka. Sledećim golom poravnaće se s Jurijem Đorkaefom, svetskim prvakom iz 1998. Istini na volju, i Grizman i Žiru bi imali ozbiljnog takmaca u golgeterskom pregnuću u reprezentaciji da Benzema nije oteran iz nje 2015. zbog ucenjivanja Matjea Valbuene u vezi s kompromitujućim video-materijalom.

Najbolji strelci "galskih petlova" svih vremena su Tjeri Anri (51) i Mišel Platini (41). Posle Trezegea i Žirua slede Zinedin Zidan (31)i Žist Fonten i Žan Pjer Papen (po 30) pa Đorkaef.

Kada je reč o broju utakmica, golman Igo Loris je u Kišinjevu branio 109. put. Zidan je u reprezentaciji imao 108 utakmica, a Totenhemov čuvar mreže, sasvim je sigurno, prestići će i Marsela Desaija, trećeplasiranog sa 116 mečeva. Najviše ih imaju Lilijan Tiram (142) i Anri (123).