0
Nedelja 09.12.2018.
23:08

River Plata osvojila Kup Oslobodilaca u zemlji konkistadora (VIDEO)

U revanšu finala Kupa Libertadores, koji je umesto na Monumentalu igran na Realovom stadionu "Santijago Bernabeu" u Madridu, najljući rival Boka je pala na produžetke s 3:1 (0:1, 1:1).

EPA/JuanJo Martín
River Plata uzela trofej četvrti put (1986, 1996, 2015)

I vrapci već znaju da revanš posle 2:2 u prvoj utakmici nije odigran zbog nereda koje su uoči uzvratnog meča počinili navijači River Plate. Konfederacija južnoameričkog fudbala (KONMEBOL), pod čijom je kapom vodeće klupsko takmičenje kontinenta (prvi put sudar večitih rivala argentinskog fudbala u finalu), odlučila je da se koplja lome na neutralnom terenu. Izabran je glavni grad Španije, nekadašnjeg zavojevača.

Boka je povela u 44. minutu. Njen najistureniji napadač Benedeto je dobio pas u prostor, a kad se maestralno oslobodio igrača koji mu je išao u susret, izbio je oči u oči s protivničkim golmanom. Rutinski je poslao loptu pored njega.

River u drugom poluvremenu nije imao više šta da čeka. Krenuo je agilnije. Lopta je gotovo neprestano bila u njegovim nogama. Inicijativa se isplatila. Filigransku akciju je u gol pretočio napadač Prato koji je u mrežu smestio povratnu loptu na penal.

Pratto goallll River 1:1 Boca #copalibertadores #riverplate #bocajuniors #goal

A post shared by *BEST*HD*SPORT* (best.hd.sport) on Dec 9, 2018 at 1:01pm PST

Strelci za dva tima su bili uspešni i u meču na Bomboneri. Tako se prvi put posle 55 godina desilo da dva igrača postignu pogotke i u prvoj utakmici i u revanšu. Te 1963. Peleov Santos je savladao Boku i na Marakani i kad je ona bila domaćin u uzvratnom meču.

Produžeci, deveti put u istoriji finala (od 1960), krenuli su tako što je Boka ostala s igračem manje. Barios je u 92. minutu dobio drugi žuti karton zbog pogibeljnog starta.

Riverova polovina stadiona proključala je u 109. minutu. Kolumbijac Kintero, koji je u igru ušao u 58. minutu, raspalio je s dvadesetak metara, a topovski udarac je okrznuo donji deo prečke i Bokina mreža se još jednom zaljuljala.

Do kraja utakmice velikog rivala je dotukao Martinez pogotkom u 120. minutu. Golman Boke je bio u suparničkom kaznenom prostoru kao poslednja nada. Pošto se taj pokušaj izjalovio, igrač Rivera je u protivnapadu išao prema praznom golu.

Iako su produžeci u odlučujućem meču igrani i 1988, 2008. i 2013, poslednji put je gol pao u produžecima 1987. Sada su postignuta i dva.