0
Subota 20.10.2018.
10:09

Penta-trik: Jović u Ajntrahtu nadmašio Jebou

Naš napadač je 14. petostruki strelac u istoriji Bundes lige (od 1963), a taj je podvig postigao kao najmlađi među njima.

EPA/Ronald Wittek
Jović, sa sačuvanom loptom kojom je dao pet golova, prima ovacije navijača i saigrača posle utakmice

Svoj peti, a Ajntrahtov sedmi gol Luka Jović je dao u 72. minutu. U 86. minutu trener ga je izveo iz igre da bi mu 50.000 gledalaca odalo priznanje na otvorenoj sceni. Da je u tih 14 minuta došao u priliku da još jednom zatrese mrežu, danas bi se o njemu govorilo i kao o sarekorderu nemačkog prvenstva.

Legendarni nemački napadač Diter Miler, koji je s tri pogotka zagorčao Jugoslaviji veliku nadu da će se naći u finalu Evropskog prvenstva 1976. na "Marakani", tačno 14 meseci posle beogradskog polufinala na produžetke postigao je pola tuceta golova u utakmici u kojoj je njegov Keln kod kuće savladao Verder sa 7:2.

Među igračima koji su bili petostruki strelci Jović je najmlađi (20 godina i 300 dana). U poslednjih 27 godina samo je još poljski as Bajerna Robert Levendovski uspeo da pet puta zatrese mrežu na jednom meču Bundes lige. Bilo je to 22. septembra 2015, kada je bavarski velikan u Minhenu preslišao Verder s 5:1.

U istoriji Ajntrahta, koji je u finalu Kupa šampiona 1960. primio protiv Reala onoliko golova koliko je sasuo u Fortuninu mrežu (7:3), bio je samo jedan četvorostruki strelac u jednoj utakmici. Jović je nadmašio napadača iz Gane Entonija Jebou, koji je u timu iz Frankfurta igrao od 1990. do 1995. i njegov je sedmi golgeter svih vremena s 90 pogodaka.

Četiri gola je dao kada je Ajntraht u smiraj sezone 1992/93. pobedio Bajer u Irdingenu s 5:2. Dva meseca pre toga s mesta trenera je smenjen Dragoslav Stepanović, koji nije priveo sezonu kraju.

Pored Jovića i Levandovskog još jedan stranac je bio petostrtuki strelac. Islanđanin Atli Edvaldson je dao sve golove za Fortunu kada je taj tim preslišao - Ajntraht. Bilo je to 4. juna 1983 (5:1). Na klupi tima iz Frankfurta tada je sedeo Branko Zebec, nekadašnji jugoslovenski reprezentativac, koji je igrao i u Partizanu i u Zvezdi.