Sreda 24. 4. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Petak 03.05.2013.
08:00
B92 A

Najgore tehnološke navike (i kako ih se rešiti)

Moderna tehnologija uveliko nam je olakšala obavljanje svakodnevnih zadataka, omogućila nam da uvek budemo dostupni, ali i da isto tako u svakom trenutku možemo kontaktirati s bilo kim.

Niko ne može da pobegne od moderne tehnologije
 

Međutim, nova tehnologija sa sobom je donela i brojne navike koje nisu baš najbolje kako za naše uređaje, tako i društveni život. Kako biste izbegli da vam loše navike “izmaknu kontroli” trebalo bi da sledite nekoliko jednostavnih uputstava.

Dopisivanje za stolom ili u društvu

Sedite na porodičnoj večeri i ne ispuštate telefon iz ruku dopisujući se s prijateljem koji isto tako sedi na porodičnoj večeri. Nije ni čudo što vas svi prekorno gledaju.

Ne samo da je slanje poruka za stolom nepristojno, već je i nepotrebno.

Ukoliko je nešto jako važno, izvinite se, ustanite od stola, obavite telefonski razgovor ili napišite osobi da ste zauzeti, a onda se vratite. Ako vam je to teško, postavite pravilo: prvi ko takne svoj mobilni telefon tokom jela, pere sudove ili kuva naredni ručak.

Ostavljate svoje stvari bez nadzora

Mobilni telefoni, laptopi i tableti ne nestaju jer je neki lopov odlučio da opljačka baš vas i vaš automobil, nego zato što ste mu pružili priliku. Oprema koja je ostavljena bez nadzora u kafiću, automobilu na parkingu ili u jakni koju ste obesili na vešalicu izvan svog vidokruga najčešće je na meti kradljivaca. Ako ste samo mislili da skoknete u prodavnicu ili do bankomata, razmislite još jednom i ponesite mobilni sa sobom ili ga sklonite tako da nije na vidljivom mestu. Naravno, uvek ga možete poveriti nekome na čuvanje, ali pazite da to bude osoba u koju imate poverenja.


Ne čistite svoju opremu

Mobilne telefone stalno držimo u rukama, a kad god se javimo na poziv, ostavljamo i fini sloj masnoće s lica na njihovoj površini. Nakon nekog vremena, uređaj može izgledati kao da je prošao kroz ratnu zonu. Ako tome dodamo i jedno zaigrano dete ili poziv usred pauze za ručak, imaćete i ceo jelovnik na uređaju. Ništa bolja situacija nije ni sa prenosnim računarima koji često posluže kao sto ili podloga za šoljicu kafe ili pepeljaru. Osim što prljavi uređaji izgledaju ružno, predstavljaju i opasnost za vaše zdravlje. A prljavština može uticati i na njihov životni vek ukoliko se zbog prašine začepe otvori za ventilaciju na prenosnim računarima.

Čišćenje je zapravo veoma jednostavno. Mobilne telefone očistite kad se prljaju, ali bi ih bilo dobro svaki dan prebrisati maramicama za čišćenje ekrana. Ostalu opremu poput prenosnih računara dovoljno je čistiti jednom ili dva puta godišnje. Postavite sebi podsetnik ukoliko mislite da se nećete setiti.


Ispred ekrana ste bez prestanka

Bacanje stare opreme u smeće

Omiljeni miš otkazao je poslušnost i vreme je da ga se rešite? Ukoliko ga bacite u smeće, verovatno nećete počiniti veliki ekološki greh. Ipak, to ne važi za stari desktop računar ili laptop. Ne samo da različite računarske i elektronske komponente mogu sadržati materije koje su opasne za životnu sredinu i vaše zdravlje, već se možda mogu reciklirati.

“Proguglajte” da li u blizini imate neko reciklažno dvorište ili firmu koja će preuzeti vaš stari računar. Na taj ćete način barem malo pomoći zaštiti okoline.

Bez obzira na to da li je reč o ekranu računara, tableta ili “pametnog” telefona, svakodnevno sedenje ispred njih po nekoliko sati može biti pogubno za vaše zdravlje. Naučnici su već dokazali da kad gledamo u ekran manje trepćemo, zbog čega se oči više suše. Dodamo li tome i usporavanje cirkulacije, kočenje zglobova i mišića i loše držanje prilikom rada na računaru ili igranja na smartfonu, jasno je zašto s vremenom sve teže ustajete sa stolice.

Odredite sebi pravilne periode kada ćete skrenuti pogled sa ekrana, ustati sa stolice i prošetati. Jedan od najboljih trikova je držati na stolu čašu vode i često piti iz nje. Ne samo da će vas naterati da održite potreban nivo hidriranosti tela, nego ćete morati da ustanete kako biste otišli u toalet ili ponovno napunili čašu. Takođe, možete da instalirate aplikaciju koja će vas naterati da se udaljite od računara ili pametnog telefona barem na nekoliko minuta.
 

Kada ste poslednji put napravili rezervnu kopiju?

Tehnologija nije bezgrešna ni neuništiva pa tako ni vaši uređaji neće trajati večno. Ipak, uprkos tome, prema njima i podacima koje čuvamo često se odnosimo veoma nemarno. Sve dok se ne dogodi neka havarija - uređaj prestane da radi, izgubimo ga ili nam ga ukradu. Danas je lakše nego ikad napraviti rezervnu kopiju važnih podataka sa bilo kog uređaja. Dovoljno je izabrati neki od servisa čuvanja “u oblaku” i uneti svoje podatke.

Za one naročito zaboravne, postoje i aplikacije koje će same u određenim intervalima spašavati podatke i memoristati ih u cloud.
 

Ne ažurirate sistem, aplikacije i ostale programe

Konstantna obaveštenja o update-u programa i aplikacija mogu izludeti svakoga, ali se mora obaviti. Ne samo da tako uvek imate najnoviju verziju koja je zasigurno bolja od one prethodne, već ažuriranjem osiguravate i stabilnost sopstvenog sistema i dodajete još jedan sloj zaštite od neovlašćenog upada ili virusa.

Ukoliko vam je svakodnevno ažuriranje teško, odredite neko doba u nedelji kada ćete prepustiti automatizovanim sistemima da ih obave umesto vas. Onda kad znate da vam računar ili mobilni telefon neće preterano trebati.

Korišćenje iste lozinke, uvek i svugde

Prosečan korisnik danas koristi barem desetak lozinki za različite usluge i račune. Međutim, uz stalno podsećanje kako bi lozinke trebalo menjati svakih nekoliko meseci, postaje sve teže pamtiti te lozinke.

Stoga korisnici počnu da recikliraju lozinke i uskoro se dogodi da za nekoliko različitih usluga imaju istu lozinku. Lakše za pamćenje, ali i za hakovanje. Tačno je da pamćenje različitih lozinki može biti teško, ali kad jednom smislite svoj sistem, biće vam lakše.

Izaberite neku frazu koja će vam biti osnova i za svaku stranicu odnosno račun dodajte nešto karakteristično za tu stranicu. Na primer, ako za osnovu uzmete AcM3 i dodate tome 8F8 za Facebook (osam karaktera u imenu i 8 umesto slova B), lako ćete zapamtiti lozinku, a gotovo je nemoguće da se "razbije".

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
strelac23. 11. - 21. 12.
Neko sumnja u vase praktične sposobnosti i poslovni ishod, ali niz prednosti se nalazi na vašoj strani. Ne treba da ubeđujete saradnike u svoje dobre namere ili poslovne sposobnosti, sačekajte na završnicu koja donosi uspešne rezultate. Ukoliko vam je stalo da privučete nečije interesovanje, jako se potrudite.
DNEVNI HOROSKOP
strelac23. 11. - 21. 12.
Neko sumnja u vase praktične sposobnosti i poslovni ishod, ali niz prednosti se nalazi na vašoj strani. Ne treba da ubeđujete saradnike u svoje dobre namere ili poslovne sposobnosti, sačekajte na završnicu koja donosi uspešne rezultate. Ukoliko vam je stalo da privučete nečije interesovanje, jako se potrudite.
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
  • 2024 © - vesti online