Sreda 24. 4. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
/
0
Utorak 16.04.2019.
09:43
Vestionline A

Vitezovi branili Beograd

Da bi obnovio viteške škole i veštinu mačevanja posle Kosovskog boja, despot Stefan Lazarević je najpre morao da podigne naprednu prestonicu. Kada je 1403. godine dobio Beograd od ugarskog kralja Žigmunda, bilo je to prljavo i zaostalo pogranično utvrđenje, u kome je živeo samo onaj ko je morao.

wikipedia.org
 

Ipak, sećajući se tih dana, despot Stefan je govorio: "Došavši, nađoh najkrasnije mesto od davnina. Preveliki grad Beograd koji je po slučaju razrušen i zapusteo. Sazdah njega i posvetih ga presvetoj Bogorodici".

Najpre je raznim ekonomskim povlasticama i oslobađanjem od poreza privukao trgovce, zanatlije i druge imućne ljude. U Gornjem gradu, despot je podigao ogroman zamak sa riznicom i prvom bibliotekom, i tu živeo sa suprugom Jelenom.

U Donjem gradu se širilo naselje sa kućama trgovaca, zanatlija i gradskih službenika, crkvama, bolnicama i konacima za strance, kao i pristanište na Dunavu, utvrđeno kulama, koje je moglo da primi čak 20 galija. Na reci su podignuti mlinovi i bašte sa voćem i povrćem. Dubrovački trgovci su tu osnovali koloniju, a česti gosti su bili i bogati Mleci.

Zahvaljujući stamenim kulama i velikim, teškim topovima, koji su u ono vreme bila prava retkost, srpska prestonica je bila neosvojiva. Konstantin Filozof, čuveni bugarski pisac i učitelj koji je živeo na srpskom dvoru, poredio je Beograd sa Jerusalimom a Dunav sa rajskom rekom.

Grad na ušću Save u Dunav je postao nadahnuće i svetskim putnicima i slikarima. Beogradsku tvrđavu su branile viteška vojska, a prvi put u Srbiji, i građanska vojna posada. Škole mačevanja u kojima su se obučavali i jedni i drugi, najviše su radile zimi, kada se održavala borbena spremnost.

Borbe kopljem na konju

Najpoznatiju vitešku školu je posedovao despot Stefan, koji je i sam bio ratnik bez premca. Njegova veština mačevanja i borbe kopljem na konju bile su poznate širom Evrope tog vremena. Osim toga, srpski vladar je dosta vremena provodio u svom raskošnom dvorcu u Budimu, gde se proslavio na ugarskim viteškim turnirima. Oni su mu pomogli da zauzme visoko mesto u ugarskoj aristokratiji, ali i da stekne titulu člana čuvenog evropskog viteškog Reda Zmaja svetog Đorđa, gde su se primali samo najbolji od najboljih.

POVEZANE VESTI

RIZNICA Vilino gumno
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
vodolija21. 1. - 19. 2.
Nedostaje vam osnovno interesovanje da se posvetite nekim poslovnim temema koje zahtevaju dodatni napor. Nemojte precenjivati svoje profesionalne mogućnosti. Trenutni položaj Meseca u vama podstiče emotivnu nesigurnost, stoga izbegavajte rasparavu ili sumnjivo društvo. Budite iskreni prema svima.
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
  • 2024 © - vesti online