Subota 20. 4. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
/
0
Petak 05.12.2014.
15:31
Vesti A

Štrausov srpski marš

U muzičkom životu Beograda naročito mesto imao je jedan Slovenac, Davorin Jenko. Pedagog, kompozitor i učitelj mnogim glumcima punih 30 godina, od 1871. do 1902. godine, nije znao za predah. Za to vreme komponovao je muziku za oko 30 pozorišnih komada i ostavio niz prelepih, danas rado pevanih pesama. Umro je 1914. u 79. godini.

 


Srbi su mu se odužili izborom u Srpsko učeno društvo, potonju Akademiju nauka i umetnosti. Tako je Jenko bio prvi muzičar akademik kod nas. Ipak, najpoznatiji je kao kompozitor srpske himne "Bože pravde" koja, doduše, nije pisana naročito za tu uzvišenu svrhu, nego kao kompozicija za dramsku alegoriju Jovana Đorđevića pod nazivom "Markova sablja". Prvi put je izvedena 1872, a toliko se dopala narodu da je posle nekoliko godina izvođenja postala zvanična himna Srbije.


Za početak pozorišne umetnosti u srpskoj prestonici najzaslužniji je Atanasije Nikolić, profesor matematike u Liceju i veliki ljubitelj teatra. On je 1841. godine okupio diletantsku družinu i uz pomoć vlasti dva puta nedeljno davao pozorišne predstave u preuređenoj sali đumrukane, carinarnice na Savi. Nikolićevo pozorište preraslo je februara 1842. u prvo stalno profesionalno pozorište u Srbiji, ujedno i kod svih Južnih Slovena. Nazivalo se, razume se, Teatar na Đumruku.

Prvi klavir

Prvi klavir pojavio se u Beogradu 1824. godine. Na njemu je svirala kćerka kneza Miloša Obrenovića, Jelisaveta - Savka. Njenim stopama su krenule i druge devojke iz građanskih kuća.

Iste godine na vlast su došli ustavobranitelji, pošto su proterali Obrenoviće. Ali, ne samo njih, nego i glumce koji su došli iz Zemuna i Pančeva. Smatrali su ih strancima, pribojavali se i da nisu bečki špijuni. Time je prvi srpski teatar ugašen. Uz velike napore beogradsko pozorište je, ipak, nastavilo rad u hotelu Staro zdanje, pod imenom Teatar kod Jelena. Predstave je davala putujuća trupa Nikole Đurkovića iz Pančeva.

Opet se umešala politika: u Mađarskoj je izbila buna i Pančevci su kao strani državljani opet morali da napuste Beograd. Međutim, to što je pravi stranac nije smetalo čuvenom austrijskom kompozitoru Johanu Štrausu Mlađem da 1847. gostuje u Beogradu. U sali hotela Srpska kruna svirao je svoja dela, ali i Aleksandrovu četvorku, koju je naročito komponovao za kneza Aleksandra Karađorđevića. Štraus je tada izveo i Srpski narodni marš.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
  • 2024 © - vesti online