EPA/Maxim Shipenkov

Ukrajina neće produžiti sporazum o tranzitu gasa s Rusijom nakon što istekne 31. decembra, rekao je ukrajinski premijer Denis Šmihal slovačkom kolegi, Robertu Ficu.

O kem obimu gasa je reč?

Isporuke ruskog gasa Evropi preko Ukrajine su relativno male.

Rusija je u prošloj godini isporučila oko 15 milijardi kubnih metara gasa preko Ukrajine, samo osam posto ruske isporuke gasa prema Evropi putem različitih ruta u periodu od 2018. do 2019. godine. Rusija je provela pola veka gradeći svoj tržišni udeo gasa u Evropi, koji je na svom vrhuncu iznosio 35 posto.

Moskva je izgubila svoj udeo u korist konkurenata poput Norveške, SAD i Katara otkako je započela invaziju na Ukrajinu 2022. godine, što je podstaklo Evropsku uniju da smanji svoju zavisnost od ruskog gasa.

Cene gasa u Evropskoj uniji porasle su 2022. na rekordne visine nakon gubitka ruskih zaliha. Ovaj porast, kako navode zvaničnici EU i trgovci, neće se ponoviti, s obzirom na skroman obim i mali broj kupaca za preostali udeo gasa.

Ukrajinska ruta gasa

Naftovod Urengoj-Pomari-Užgorod iz sovjetskog perioda dovodi gas iz Sibira preko grada Sudža, koji je sad pod kontrolom ukrajinske vojske, u ruskoj oblasti Kursk. Zatim ide kroz Ukrajinu do Slovačke. U Slovačkoj se gasovod razdvaja na krakove koji idu ka Češkoj i Austriji.

Austrija i dalje većinu gasa dobija preko Ukrajine, dok na Rusiju otpada oko dve trećine mađarskog uvoza gasa. Slovačka godišnje uzima oko tri milijarde kubnih metara gasa od giganta “Gasproma”, što čini oko dve trećine njenih potreba. Češka je prošle godine skoro u potpunosti smanjila uvoz gasa sa istoka, ali je u ovoj godini počela da uzima gas iz Rusije.

Većina drugih ruskih gasnih ruta prema Evropi je zatvorena, uključujući Jamal-Evropa preko Belorusije i Severni tok ispod Baltika.

Jedina druga operativna ruta ruskog gasovoda ka Evropi je Plavi tok i Turski tok do Turske ispod Crnog mora. Turska šalje neke količine ruskog gasa u Evropu, uključujući Mađarsku.

Zašto je ukrajinska ruta i dalje aktivna?

Iako su preostale količine ruskog gasa u tranzitu male, o ovom se diskutuje u EU. Mnoge članice EU, poput Francuske i Nemačke, rekle su da više neće kupovati ruski gas, ali stav Slovačke, Mađarske i Austrije, koje imaju bliže veze s Moskvom, dovodi u pitanje zajednički pristup Unije.

Zemlje, koje i dalje primaju ruski gas, tvrde da je to najekonomičnije gorivo i okrivljuju susedne zemlje Unije za nametanje visokih tranzitnih naknada za alternativne isporuke.

Ukrajina i dalje zarađuje 0,8-1 milijardu dolara na tranzitnim taksama za tranzit ruskog gasa.

Rusija zarađuje više od tri milijarde dolara od prodaje gasa koji ide preko Ukrajine na osnovu prosečne cene gasa od 200 dolara za 1.000 kubnih metara, prema analizi Rojtersa. Ruski monopol na izvoz gasovoda “Gasprom” je 2023. godine pao na neto gubitak od sedam milijardi dolara, što je njegov prvi godišnji gubitak od 1999, zbog gubitka tržišta gasa u EU.

Rusija je rekla da bi bila spremna da produži sporazum o tranzitu, ali je Kijev više puta ponavljao da to neće učiniti. Druga opcija je da “Gasprom” deo gasa isporučuje drugim putem, na primer Turskim tokom, ili kroz Bugarsku, Srbiju ili Mađarsku. Međutim, kapacitet preko ovih ruta je ograničen.

Evropska unija i Ukrajina su takođe zatražile od Azerbejdžana da olakša razgovore sa Rusijom u vezi sa sporazumom o tranzitu gasa, rekao je za Rojters savetnik azerbejdžanskog predsednika, koji nije želeo da iznese detalje.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here