Z. Mirković
Prepuna sala: Nastup Eparhijskog hora "Kornelije Stanković"

Ambasada Srbije u Beču, zajedno sa Misijom Srbije pri Oebsu i Predstavništvom Republike Srpske u Austriji, organizovala je svečanu akademiju povodom Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave. Prepuna sala istorijskog zdanja Albert hol u Beču najbolji je pokazatelj srpskog jedinstva i želje našeg naroda da zajedno obeleži ovaj važan i veliki dan.

U ime domaćina, ambasador Srbije u Austriji Marko Blagojević je pozvao na snažnu podršku predsedniku i Vladi Srbije jer je Srbija jedina koja je dužna i koja štiti interese našeg naroda. Istakao je da treba dostojno i ponosno da svedočimo o tome ko smo, šta predstavljamo i šta smo dali svetu i Austriji u kojoj smo najbrojnija zajednica kroz vekove.

Blagojević, Vulin, prota Vujić i Filipović

Ovaj državni praznik svečano se obeležava ne samo u Srbiji, već i u Republici Srpskoj koju je na skupu predstavljao Mladen Filipović, šef Predstavništva Republike Srpske u Austriji, koji je pozvao sve građane srpskog porekla koji žive u Austriji da nastave da obeležavaju ovaj praznik, da neguju ljubav prema matici i čuvaju naše korene.

Čestitajući praznik svim Srbima, Aleksandar Vulin, potpredsednik Vlade Srbije, rekao je da ga obeležavamo zajedno, mada možda ne složni koliko bismo želeli da budemo i da zato naša himna moli za slogu i pravdu jer za Srbe pravde nema i naše rane ne bole nikoga osim nas.

– Ovo je praznik nade, da ćemo jednom biti snažniji od sopstvenih mana i sopstvenih podela. Ovo je praznik nade da jednom nećemo slušati strance, da ćemo jednom o sebi misliti bolje nego o onima koji nas svađaju i dele. Ovo je praznik nade i tvrdoglavog uverenja da je proces ujedinjenja Srba započeo i da ga baš ništa ne može zaustaviti – naglasio je Vulin.

Ambasador Blagojević sa predstavnicima dijaspore

Dušan Kozarev, generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova, naglasio je da ovaj praznik čini posebnim to što ga obeležavamo zajedno u Beču, gradu koji je vekovima bio deo srpske istorijske sudbine i koji danas, zahvaljujući brojnoj zajednici srpskih iseljenika, čuva srpski duhovni kod.

Svečanosti su, pored visokih zvanica, prisustvovali Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije, predstavnici Srpske pravoslavne crkve i brojnih udruženja naše dijaspore koja deluju u Austriji, ugledni pojedinci srpskog porekla iz političkog, privrednog, naučnog i kulturnog života Austrije, kao i studenti.

Ljubica Vraneš, Dragoljub Bajić i Srpski akademski ansambl

Prigodan program

Prigodan kulturno-umetnički program su, zahvaljujući podršci kompanije MTEL Austrija, priredili i izveli Srpski akademski ansambl, prvaci Operskog ansambla Narodnog pozorišta u Beogradu Ljubica Vraneš i Dragoljub Bajić i Eparhijski mešoviti hor “Kornelije Stanković”.

Brojna publika je imala priliku da posluša predavanje SPKD Prosvjeta o Srbima u Austriji i da se upozna sa veoma bogatom kulturom, istorijom i zajedničkom budućnošću.

Jedinstveni smo jači

Ilija Tufegdžić, potpredsednik Saveza Srbija u Austriji, podvukao je da je u doba teških globalnih geopolitičkih previranja i pritisaka na Srbiju, posebno Srbe na Kosovu i Metohiji, veoma važno srpsko jedinstvo.

– U ovo vreme srpskom narodu najpotrebnije je jedinstvo. To posebno važi za Srbe u dijaspori. Koliko nejedinstvo slabi položaj srpskog naroda dokazuje primer srpske zajednice u Austriji gde bi da postoji jedinstvo Srbi odavno trebalo da imaju svoje predstavnike na visokim političkim funkcijama. Samo jedinstveni imamo snagu da unapredimo naš položaj u ovoj zemlji i gradu koji je po broju Srba među najvećim srpskim gradovima u svetu – poručio je.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here