EPA-EFE
Kaja Kalas

Vodeći istraživač u Centru za geopolitiku Univerziteta u Kembridžu Timoti Les ocenio je da izbor Kaje Kalas na mesto visokog komesara EU za spoljnu politiku i bezbednost nije veoma važan razvoj događaja, da je njen uticaj ograničen, da ne očekuje mnogo promena u dijalogu Beograda i Prištine, kao i da će Albanci biti razočarani.

On je pojasnio da je funkcija visokog komesara za spoljnu politiku relativno nevažna pozicija jer je spoljna politika EU, uključujući politiku prema Balkanu, u nadležnosti država članica EU, a ne institucija Unije, zbog čega smatra da je značaj njenog izbora samo simboličan.

– Njeno imenovanje ispunjava potrebu da se jedan od najviših poslova u EU dodeli jednom istočnom Evropljaninu, ali i da se ta pozicija uskrati nacionalističko-konzervativnom političaru kakvi prevladavaju u istočnoj Evropi, i signalizira nezadovoljstvo Evropske unije Rusijom – rekao je Les.

Na pitanje koliko bi njen izbor mogao da utiče na dijalog Beograda i Prištine, Les naglašava da ne očekuje mnogo promena jer, pre svega, ona dolazi iz male zemlje sa ograničenim uticajem u EU.

– Nema dokaza da je sama gospođa Kalas posebno zainteresovana za Balkan, osim možda kao mesto na kome može da se obuzda uticaj Rusije. Ona takođe ima važnije stvari o kojima treba da razmišlja, od pokušaja da reši kosovski problem – od upravljanja odnosima EU sa SAD i Kinom, do Bliskog istoka i, naravno, rata u Ukrajini – rekao je Les.

Kako kaže, čak i da je Kalas zainteresovana za dijalog, ne bi mogla mnogo da uradi da reši spor, jer ne kontroliše politiku EU prema Balkanu.

– Štaviše, ako Donald Tramp bude ponovo izabran (za predsednika SAD), moguće je da će SAD preuzeti odgovornost za proces rešavanja tog pitanja, kao što je Trampova administracija učinila 2017-2020, ostavljajući po strani EU – smatra Les.

Upitan koliko su u pravu oni koji od Kalas očekuju oštriju politiku prema Beogradu, Les kaže da je pošteno reći da je malo verovatno da će Kalas biti veoma prijateljski nastrojena prema Srbiji zbog odnosa Beograda sa Rusijom i moguće je da bi ona lično mogla da zauzme neprijateljskiji stav.

– Međutim, to ne znači da će EU u celini biti neprijateljski nastrojena prema Srbiji jer spoljnu politiku određuju zemlje članice u kojima, treba napomenuti, sve više jačaju nacionalni konzervativci koji su relativno naklonjeni Srbiji – smatra Les.

Komentarišući navode da Priština izbor Kalas vidi kao dobru vest, Les kaže da
Albanci vide da je Kalas neprijateljski raspoložena prema Rusiji i da zato pretpostavljaju da će biti neprijateljski nastrojena i prema Srbiji i, odnosno prijateljski nastrojena prema Prištini.

– Iz njihove perspektive, Kaja Kalas se poredi sa Žosepom Boreljom, čija matična država ne priznaje Kosovo. Dakle, sve u svemu, njeno imenovanje je dobra vest, ali, ponavljam, njen uticaj je ograničen i Albanci će biti razočarani ako pomisle da će to napraviti neku stvarnu razliku – zaključio je Timoti Les.

Pojedini zapadni analitičari izneli su pre nekoliko danas stav da je izbor Kalas pozitivan za Prištinu, jer će ona biti oštrija prema Beogradu od Žosepa Borelja i Miroslava Lajčaka.

1 COMMENT

  1. Nevidim ni jedan razlog zasto bi Kalas bila protiv Srbije. Ako ona bude naklonjena Pristini, to ce biti dobar signal Rusima u Estoniji da i oni mogu traziti nezavisnost i odcepljenje teritorije. Rusa je tamo gotovo 30% sto im daje isto ili vece pravo za odcepljenje nego siptarima na KiM kojih nema ni 20% u Srbiji. Izuzev ako se ne prikloni duplim standardima EU.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here