EPA

Ne bi bilo dobro da Srbija izađe iz Saveta Evrope ukoliko Priština postane član te međunarodne organizacije, ističe za Kosovo onlajn Strahinja Subotić iz Centra za evropske politike i napominje da ostanak u toj instituciji, Srbiju ni pravno, ni politički ne karakteriše kao zemlju koja priznaje Kosovo.

Subotić podseća da je Srbija postala članica Saveta Evrope 2003. godine, što je bio civilizacijski iskorak koji je zemlju nakon 5. oktobra 2000. godine uvrstio u red savremenih evropskih demokratija.

Upozorava, međutim, da postoje brojne optužbe da Srbija demokratski stagnira ili nazaduje, pa bi se ti strahovi dodatno uvećali potencijalnim izlaskom iz Saveta Evrope.

– Savet Evrope je organizacija na evropskom nivou koja okuplja države koje hoće da zagovaraju razvoj demokratije i ljudskih prava, a izlaskom bi se onemogućilo našim građanima da imaju pristup Sudu za ljudska prava u Strazburu, što je do sada bio slučaj. I konačno, članstvo u Savetu Evope je jedan međukorak ka punopravnom članstvu u EU. Ne mogu da zamislim članstvo u EU, ukoliko nema članstva u SE i mislim da su naši lideri svesni toga – kaže Subotić.

Ocenjuje da se oni zbog toga i fokusiraju na “podizanje uloga” i , kako kaže, “bave politikom strateške dvosmislenosti, šireći strahove da Srbija može na taj način da reaguje”.

Smatra, ipak, da je realističnije da će Srbija početi da bojkotuje određene sastanke, konfiguracije i na taj način pošalje poruku da neće tolerisati članstvo Kosova u Savetu Evope.

Prema njegovim rečima, ostanak Srbije u Savetu Evrope u slučaju članstva Kosova, ne znači da se Srbija miri sa tim, jer je više puta rekla da ni na koji način ne priznaje “de jure” nezavisnost Kosova.

– Mi već sedimo sa njima na brojnim sastancima na regionalnom nivou, na nivou EU, pozivani smo svi zajedno na najvišem nivou, učestvujemo u velikom broju organizacija i šire od toga. Dakle, dosadašnje članstvo u organizacijama nije predstavljalo signal da Srbija priznaje Kosovo. Sa Savetom Evrope, to bi značilo da će Kosovo barem težiti da pošalje poruku državama u Evropi koje ne priznaju Kosovo da su oni država koja je savremena, demokratska i poštuje ljudska prava. Tako će želeti njih da ubede. Ali, iz perspektive Srbije, to nas pravno, politički, ni na koji način ne karakteriše kao zemlju koja priznaje Kosovo – zaključuje Subotić.

7 COMMENTS

  1. Suboticu zar treba da bude u savetu evrope koji su protiv srbije kakva demokratija ti pricas taj savet evrope je protiv srbije treba odmah izaci iz te organizacije jer sto bi platili nesto sto su protiv nasih iteresa jer to nije mali novac koj se uplacju za savet evrope i koji sve laze

  2. Srbija treba da pokaže da je suverena i nezavisna država.Na provokaciju a prijem to jeste,odgovori napuštanjem SE.

  3. cega je taj strucnjak? stvara se pravni presedan za clanstvo u drugim medjunarodnim organizacijama i za napade na srbiju preko evropskih institucija!

  4. Овај стручњак врло тежак за разумјет,
    Тај савјет европе ако изгласа да албанце примају из њихових разлога.
    ОДГОВОР СРБИЈЕ ТРЕБА ДА БУДЕ ЈАК И ДЈЕЛОТВОРАН .
    ЗНАЧИ ИСТУПАЊЕ ЈЕ САМО НОРМАЛНА РЕАКЦИЈА СУВЕРЕНЕ ДРЖАВЕ СРБИЈЕ ,
    То је наравно моје мишљење,
    Вјерујем да већина Србије има овакво мишљење.
    🇷🇸☦️🇷🇸

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here