Malović: Alternativne sankcije i za niške osuđenike

0

Ove sankcije ne predstavljaju ublažavanje kazne ili aboliciju: Snežana Malović

Malović je posle potpisivanje Memoranduma rekla da će on omogućiti realizaciju alternativnih sankcija na teritoriji Niša i da će njime biti uspostavljena saradnja između povereničke službe Uprave za izvršenje krivičnih sankcija i preduzeća i ustanova čiji je osnivač grad Niš.

 

”Od početka primene alternativnih sankcija u Srbiji za sada je izrečeno 97 presuda kazne rada u javnom interesu i 60 mera nadzora”, rekla je Malović.

Ona je napomenula da je jedan od najvažnijih preduslova za uspešnu realizaciju sprovođenja alternativnih sankcija aktivno učešće lokalne zajednice i da se alternativne sankcije već sprovode u nekoliko gradova u Srbiji.

 

 

Slovo zakona

 

Krivičnim zakonikom Republike Srbije propisane su krivične sankcije kazna rada u javnom interesu i mera upozorenja uslovne osude sa zaštinim nadzorom koji humanizuju kaznenu praksu i koje ne vređaju ljudsko dostojanstvo.

Rad u javnom interesu može se izreći kao glavna kazna za krivična dela za koja je propisan zatvor do tri godine ili novčana kazna, a u slučaju da osuđeni ne izvrši samo deo izrečene kazne rad u javnom interesu, zamenjuje se kaznom zatvora.

Malović je napomenuiula da ove sankcije ne predstavljaju nikakvo ublažavanje kazne ili aboliciju.

Osuđena lica zadržavaju svoj posao, a na ovaj način se štede značajna budžetska sredstva, jer svaki dan koji zatvorenik provede u zatvoru košta najmanje 1.000 dinara, rekla je Malović.

Evropska praksa, dodala je ona, pokazala je da se primenom alternativnih sankcija smanjuje broj povratnika.

Malović je zahvalila OEBS-u (Organizaciji za evropsku bezbednost i saradnju) koja je podržala ovaj projekat i pomogla da se on ostvari.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here