Rusi umiru rano, zemlji potrebni imigranti

0

Mogu da protestvuju, mogu i da rade, ali naživeti se neće: Ruski radnici moraće da dobiju pomoć iz inosranstva
 

Radni resursi će imati važnu ulogu u postkriznom oporavku ekonomije Rusije, posebno ako se zna da će u narednih 10 godina privreda u proseku ostajati bez jednog procenta radnosposobnog stanovništva godišnje, u čemu veliku ulogu igra činjenica da je danas očekivani životni vek ruskog muškaraca manji od 59 godina!

 

Zahvaljujući brzom tempu ekonomskog rasta Rusije u periodu od 2002. do 2008. godine, broj radnih imigranata je uvećan čak pet puta, na dva miliona ljudi. U izveštaju SB se navodi da "zvanična statistika najverovatnije ne registruje najveći deo priliv stranih imigranata".

 

Osnovna motivacija imigranata u Rusiji je slanje novca u matičnu zemlju, a transferi novca gastarbajtera iz zemlja Zajednice Nezavisnih Država (ZND) značajan su izvor prihoda tih zemalja. Novčani transferi gastarbajtera iz Rusije čine bezmalo 50 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) Tadžikistana, 30 odsto BDP Moldavije, nešto više od 25 odsto BDP Kirgizije.

 

Demografska katastrofa

Dok je 1964. godine životni vek muškaraca u SSSR-u bio kraći nego u SAD za samo 1,9 godina, sada je ta razlika čak 16 godina, a u poređenju sa EU još je veća. Natalitet u Rusiji je smanjen sa tri miliona u 1950. na 1,5 miliona, s tim što se očekuje dalji pad, tako da do 2020. godine neće dostići ni milion novorođenih.

Bez imigranata, ruska populacija će se za 14 godina smanjiti za 12 miliona ljudi, na približno 130 miliona, preneo je danas dnevnik "Inopresa".

 

Za Zapad i Japan karakterističan je sve duži životni vek stanovnika, dok žitelji Rusije umiru mnogo ranije, navodi autor izveštaja Bernd Marin. On ukazuje da je život ljudi u Rusiji čak kraći nego pre pola veka.

 

Katastrofalan talas preuranjene smrti uglavnom odnosi muškarce srednjih godina, tako da svaki drugi ne doživi penziju. Očekivan životni vek ruskih muškaraca je danas 58,9 godina i kraći je nego u mnogo siromašnijim zemaljama, kao što su Bangladeš, Nepal, Pakistan i Kina.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here