Janjić: Politika Artemiju došla glave

0

 

 

Komentarišući poslednje događaje u vezi sa tom eparhijom i izjave crkvenih velikodostojnika, Janjić je rekao da "vladike često zaborave svoju duhovnu stranu kada krene politička".

Sveti arhijerejski Sinod SPC odlučio je 13. februara da vladiku Atanasija postavi za administratora Raško-prizrenske eparhije nakon što je doneta odluka o privremenom razrešenju vladike Artemija zbog, kako je saopšteno, postojane osnovane sumnje da je u toj eparhiji bilo finansijskih zloupotreba.

Dan kasnije u Gračanici se dogodio incident između vernika i monaha, koji podržavaju razrešenog vladiku Artemija, sa monaštvom manastira Gračanica, koji poštuju odluku Svetog arhijerejskog Sinoda o njegovom razrešenju.

 

U MUP-u je rečeno Tanjugu da će po nalogu Višeg tužilaštva u Beogradu pokrenuti istragu protiv najbližih saradnika razrešenog vladike Artemija.

 

Prema njegovim rečima, vladika Artemije je uradio "mnogo korisnog, a onda je 2004. godine počela velika blizina sa vlašću".

 

"Mislim da je to koštalo i uticaja vladike Artemija u narodu, a što je još važnije, zavadilo ga je sa pretendentima na mesto patrijarha", smatra Janjić.

 

On je dodao da, kada je reč o zloupotrebi novca, "država nije uvela kontrolu finansiranja crkve, već je podstiče na prevelike ambicije i zahvatanja".

Nema ministarstva, smatra Janjić, gde nema nekog iz crkve i "jako je bitno što se država nije odrekla ambicije da preko tajne policije i novca kontroliše crkvu", što je, kako je ocenio, potpuno apsurdno s obzirom na proklamovanu demokratiju.

"Smatram da je u toj igri trenutno cela ova priča oko smenjivanja Artemija, koji je očigledno došao u sukob sa trenutnim političkim rasporedom, u koji su se vrlo uspešno prebacili i Amfilohije i Atanasije", rekao je Janjić.

Komentarišući izjavu vladike Atanasija da "nečasna kampanja, koju sprovode poslušnici Simeona Vilovskog, Artemijevog sekretara, samo potvrđuje da u toj eparhiji već godinama postoji duhovno bolesna i kanonski posrnula situacija", Janjić je kazao da je "tu Simeon sinonim za državu".

"Nije on jedini i smatram da to mora država da raščisti sama sa sobom i sa svojim poslenicima, pa makar oni imali i mantije. Takva uloga države nije potrebna nikome, ni onima u crkvi, a ni običnim građanima, jer tu počinje ozbiljna briga svih nas šta nam se sve može desiti", rekao je Janjić.

Janjić je, takođe, naglasio da vladika Artemije ima svoje mesto u razvoju crkve i duhovnog rada, a kad se govori o politici, u ohrabrivanju naroda da ostane na Kosovu i Metohiji.

"Tu je njegova uloga bila ogromna i pozitivna, pogotovo u doba kada su počeli progoni Albanaca 1997. i 1998. godine i kada je upozoravao vlasti da to ne urade, da će Srbi biti žrtve, zatim kada je ostao s narodom 1999. godine…", podsetio je Janjić.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here