Nastavljen štrajk u “Navipu”

0

U Srbiji je postalo uobičajeno da radnici koji obustavljaju rad, nakon što ne dobiju ono što traže radikalizuju štrajk. U "Navipu" međutim radnici nisu počeli štrajk glađu, jer su hteli, nego jer su morali, pošto im je direktor zabranio unošenje hrane u krug fabrike.

 

Osim osude ovakvog postupka direktora Slobodana Lukića, niko još nije ništa preduzeo da prekine ovakavo postupanje, a radnici več 4 dana nisu jeli.

 

Četvrti dan radnici koji su dobili rešenje o suspenziji po odluci direktora ne mogu da uđu u krug fabrike. Obezbeđenje i dalje po nalogu direktora ne dopušta da se radnicima u štrajku dostavlja hrana, ali ni lekovi.

 

Sa radnicima ne pregovora. Kako državi "Navip" duguje doprinose za zdrvstveno i penziono osiguranje, radnici ne mogu da overe zdravstvene knjižice ili dobiju penziju.

 

“Mi smo polugladni, ja sam čovek koji inače dosta jede i dosta se kreće. Ovde sam kao u zatvoru, kao u logoru a ne u radnoj organizaciji u kojoj sam proveo 32 godine”, navodi radnik Petar Antić.

 

“Ne može niko da nas tera da radmio bez zdravstvenog osiguranja jer mi radimo poslove na kojima možemo da se povredimo”, kaže Aleksandar Nikolić.

 

“Zašto mene neko mori glađu? Ja hoću da reaguje institucija, svi nadležni da nam obrazlože zašto smo mi od ponedeljka gladni, žedni, neokupani? Zašto nemamo prava da se lečimo? Zašto mene moj sin mora da gleda kroz rešetke. Jesam li ja zato 24 godine išla na posao?”, pita se radnica "Navipa" Milka Aleksić.

 

Radnike je posetio samo ombudsman Saša Janković i rekao da je odluka o uskraćivanju hrane ispod nivoa ali i da što se tiče mešanja u odnos uprave i radnika, država mora poštovati granice privatnog poseda.

 

Ljudska prava i zakon su iznad prava privatnog poseda ističe državni sekretar u Ministarstvu za ljduska i manjinska prava Marko Karadžić.

 

Inspekcija rada je ustanovila da doprnosi nisu isplaćeni ali je tražila i dodatnu dokumentaciju. Za neizvršavanje tih obaveza direktora će verovatno sačekati prekršajna prijava. Međutim, za uskraćivanje prava na hranu i štrajk izgleda da mu se neće desiti ništa.

 

“Ja sam skrenuo pažnju da iz humanih razloga nije u redu da se ljudima ne dozvoli hrana. On je obećao da će oni dobijati hranu sve dok traje ovaj štrajk”, objašnjava Saša Perišić iz Ministarstva za rad i socijalnu politiku.

 

B92: Da li postoji neki mehanizam koji može da se pokrene osim skretanja pažnje?

Perišić: “Pa konkretno kazna za njega ne može biti u ovom slučaju ali će se generalno rešavati sve kako se reši situacija sa radnicima i pregovorima i onda ćemo i po tom pitanju rešiti nešto.”

 

Privatizacija "Navipa" je završena prodajom na berzi. Vlasnici najvećeg dela akcija su “Hipo kastodi 4” sa 24 posto i “Mineko limitid” sa oko 17 posto.

 

Od početka 2009 godine "Navip" je u blokadi oko 4,5 miliona evra. Direktor Slobodan Lukić ni danas nije bio dostupan za razgovor.

 

Ombudsman apeluje na poslodavce i zaposlene

 

Zaštitnik građana Saša Janković apelovao je na sve poslodavce i zaposlene da prava štite u skladu sa propisima i da sporove rešavaju na način dozvoljen zakonom.

 

Janković je u saopštenju povodom štrajkova naveo da poslodavci i radnici svoja prava treba da štite "onako kako smatraju da će ih najlakše i najbolje ostvariti, ali nikad ne zaboravljajući načela čovečnosti, morala i ljudske odgovornosti prema sebi i drugima".

 

Zaštitnik građana navodi da su nepravična važeća zakonska rešenja po kojima država svaljuje na radnike štetu koja nastaje zbog toga što pojedini poslodavci krše zakon i ne uplaćuju u fondove zdravstvenog i socijalnog osiguranjac ono što je obavezno.

 

Tako radnici, "bez svoje krivice, ostaju bez punog iznosa penzije ili zdravstvenog osiguranja ako poslodavac prekrši zakonom utvrđenu obavezu prema javnom fondu koji je uspostavila država", piše u saopštenju.

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here