Izvinjenje “siročadima Kraljevstva”

0

 

"Siročad Kraljevstva" i njihovi potomci okupljeni da čuju izvinjenje za nepravdu koja im je učinjena

 

 

U okviru britanskog programa "Deca imigranti", koji je trajao od 1930. do 1970. godine, najmanje 150. 000 dece, koju i danas zovu "siročad Kraljevstva", poslato je iz britanskog kraljevstva u tadašnje kolonije, države Komonvelta, uglavnom u Australiju, Kanadu, Novi Zeland, Južnoafričku Republiku i Zimbabve.

 

Govorili su im da će tamo živeti bolje, deca su se tome nadala, ali su, većinom, mukotrpno odrastali u institucijama koje su vodile država ili crkve. Deca su zlostavljana, često i seksualno i prisiljavana da rade na farmama. Mnogima su lažno govorili da su siročad, bez ikoga na svetu.

 

Ukradene generacije

Komentatori ističu da se javno izvinjenje australijskog premijera odnosi i na oko pola miliona australijske domorodačke dece, poznate kao "ukradene generacije", koja su isto bila izložena zlostavljanju i zanemarivanju, u skladu sa starom politikom asimilacije koja je trajala od 19. veka do kasnih 60-tih godina.

Laburistički premijer Rad se prošle godine javno izvinio Aboridžinima u ime parlamenta. On je započeo mandat na neuobičajen način – domorodačkim plesom starosedelaca Aboridžina. Premijeru je tom prilikom uručen "štap poruke" – simbol dobrodošlice među Aboridžine.

"Izgubljene generacije" aboridžinske dece u kampovima za asimlaciju

"Vama kojima smo govorili da nemate roditelje, koji ste dovedeni u ovu zemlju bez njihovog znanja ili pristanka, priznajemo da smo vas lagali, da smo lagali vaše majke i očeve i priznajemo da smo vam naneli beskrajnu bol, do kraja života", rekao je australijski premijer.

 

Skupu u Kanberi je prisustvovalo više od 1.000 nekadašnje dece, prisilnih emigranata u Australiju. Njih danas u Australiji ima još oko 7.000 i skoro niko od njih ne zna svoje prave korene.

 

I vlada Velike Britanije je ovih dana najavila da će se javno izviniti što je tokom 20. veka u bivše kolonije poslala na hiljade siromašne dece, često bez znanja roditelja. Međutim, javno izvinjenje u Australiji bilo je brže, što komentatori ocenjuju kao sramotu za britanskog premijera Gordona Brauna koji takav čin planira za iduću godinu.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here