Beograd bi u narednim godinama trebalo da dobije znatno pouzdaniji, brži i udobniji gradsko-prigradski železnički prevoz, pošto je država stala iza nabavke 30 novih elektromotornih vozova španske kompanije CAF. Vlada Srbije usvojila je predlog zakona kojim se daje garancija za kredit Srbijavoza od 5,5 milijardi dinara, odnosno oko 46,9 miliona evra, kod Banke Poštanska štedionica, čime se obezbeđuje deo finansijske konstrukcije za modernizaciju sistema BG voza i prigradskih linija.
Reč je o projektu koji je važan ne samo za železnicu, već i za svakodnevni ritam prestonice. Postojeći vozni park je godinama opterećen kvarovima, zastojima i visokim troškovima održavanja, dok broj putnika raste, posebno na pravcima koji povezuju centar Beograda sa prigradskim naseljima. Novi elektromotorni vozovi trebalo bi da donesu veću tačnost, bolji komfor i stabilniji red vožnje, što je preduslov da se veći broj građana okrene šinskom prevozu umesto automobilima.
Španski CAF je već potpisao ugovor sa Srbijavozom za isporuku 30 električnih višedelnih vozova, a vrednost posla, prema objavama kompanije i domaćih medija, prelazi 300 miliona evra. Ugovor uključuje i održavanje vozova, dok se prve isporuke očekuju 43 meseca nakon avansnog plaćanja, a poslednje garniture u roku od 58 meseci. Projekat se uklapa i u pripreme za EXPO 2027, kada će Beogradu biti potreban snažniji, uredniji i kapacitetniji javni prevoz.
Ova nabavka zato nije samo kupovina novih kompozicija, već korak ka modernijem modelu gradskog života – manje čekanja, manje gužvi, bolja povezanost i železnica koja postaje kičma javnog prevoza. Ako se projekat sprovede u planiranim rokovima, BG voz bi mogao da preraste iz dopunskog prevoznog sistema u jedan od najvažnijih oslonaca Beograda i njegove šire prigradske zone.
Piše: Nina Stojanović
Zabranjeno je preuzimanje, kopiranje ili prenošenje teksta, dela teksta ili fotografija sa sajta vesti-online.com bez izričitog navođenja izvora i aktivnog linka ka originalnom tekstu na našem sajtu.
Svako kršenje ovog pravila biće smatrano povredom autorskih prava i biće prijavljeno u skladu sa zakonom.













































