Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da će u Srpskoj biti održan referendum o nezavisnosti Republike od BiH, a njegov datum biće tek određen.
– Postoji odluka o razdvajanju, ali još nije određen konkretan datum. Potrebno je da se uradi dosta analiza. Mi bismo to želeli već sada, ali, osim nas, postoje još dve strane u tom procesu. Za ovo je, naravno, potrebno vreme – rekao je Dodik u intervjuu za Tass na marginama Peterburškog međunarodnog ekonomskog foruma (SPIEF).
On je rekao da predstoji proces pregovora o razdruživanju.
– Uvereni smo da već postoji dovoljno istorijske, civilizacijske zrelosti da je to potrebno i da će se desiti – istakao je Dodik, koji se juče u Sankt Peterburgu sastao sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom.
Prema njegovim rečima, ako bi Republika Srpska ostala u sastavu BiH bilo bi to gubljenje i vremena i mogućnosti i zato je potrebno što pre ostvariti to što Srpska želi da bi prestalo trošenje resursa uzalud se nadajući da će BiH nešto učiniti.
– Mi nikako ne želimo da stvaramo nestabilnost na teritoriji naše zemlje. Zato smo, pre svega, predložili BiH da se odvojimo i krećemo se u tom pravcu – naveo je Dodik.
Nakon usvajanje rezolucije o Srebrenici u GS UN, 23. maja, Dodik je saopštio da će Republika Srpska do kraja juna dostaviti Federaciji BiH sporazum o „mirnom razdruživanju“.
Vlada Republike Srpske je već formirala radnu grupu koja radi na tom sporazumu.
Zabranjeno je preuzimanje, kopiranje ili prenošenje teksta, dela teksta ili fotografija sa sajta vesti-online.com bez izričitog navođenja izvora i aktivnog linka ka originalnom tekstu na našem sajtu.
Svako kršenje ovog pravila biće smatrano povredom autorskih prava i biće prijavljeno u skladu sa zakonom.















































