Ministar odbrane Hrvatske Ivan Anušić je danas povodom najave da će i Srbija nabaviti francuske borbene avione „Rafal“ izjavio da nema trke u naoružanju među tim državama jer je Hrvatska jača i kompaktnija oružana sila i članica je NATO.
– Ne možemo govoriti ni o kakvoj trci u naoružanju u regionu jer Hrvatska je članica NATO, a Srbija nije i tu je kraj priče – izjavio je Anušić u Đurđevcu, prenela je agencija Hina.
Upitan o najavi iz Srbije da bi mogla kupiti „Rafale“, Anušić je odgovorio da se Beograd može naoružavati koliko god hoće jer je to njegovo pravo, a da je Hrvatska jača i kompaktnija oružana sila.
– Oni (Srbija) nisu mnogo napredovali od pre 35 godina. Jedino što mogu kazati jeste da im čestitam na njihovim Rafalima i da im želim sreću s njima – rekao je ministar i funkcioner vladajuće Hrvatske demokratske zajednice.
Povodom izjava predsednika Hrvatske Zorana Milanovića da je Hrvatska kupovinom „Rafala“ nabavila samo jednu skupu cipelu, a da druga nedostaje – da nema protivvazdušnu odbranu, dovoljno municije i mnogo drugog, Anušić je odgovorio da je kupovina „Rafala“ najveća investicija Hrvatske u odbrambene snage od Domovinskog rata čime će se postići da će imati najjače vazduhoplovstvo u regionu.
– E sada, kad govorimo o drugoj cipeli koju spominje predsednik, naravno da ona ide s prvom. Radi se o protivvazdušnoj odbrani koja je u procesu nabavke. Radarski sistemi su u planu i proceduri nabavke – dodao je Anušić.
Hrvatska je 2021. potpisala ugovor sa Francuskom o kupovini 12 polovnih francuskih borbenih aviona „Rafala“, vredan 999 miliona evra.
Premijer Andrej Plenković najavio je ranije da će prvi avioni stići u Hrvatsku krajem aprila.
Zabranjeno je preuzimanje, kopiranje ili prenošenje teksta, dela teksta ili fotografija sa sajta vesti-online.com bez izričitog navođenja izvora i aktivnog linka ka originalnom tekstu na našem sajtu.
Svako kršenje ovog pravila biće smatrano povredom autorskih prava i biće prijavljeno u skladu sa zakonom.












































