EPA/GUSTAVO BECERRA
Dijego Armando Maradona

Jedan od najboljih fudbalera u istoriji sporta, Dijego Armando Maradona, slavi 60. rođendan.

Malo ko ne zna priče o omalenom Argentincu, uz Pelea, najboljem fudbaleru 20. veka. Njegov život i karijera obeleženi su velikim uspesima, ali i strmoglavim padovima. Karijeru su obeležili golovi i trofeji, njegov privatni život borba sa zavisnošću od narkotika.

Karijeru počeo u Crvenoj zvezdi

Veliki Maradona svoj fudbalski put počeo je u lokalnom klubu Estrelja Roha (Crvena zvezda), koji je vodio njegov otac. Nije bilo potrebno mnogo vremena da “El Pibe” pokaže da je poseban, već sa deset godina odlazi u mlađe kategorije Argentinos juniorsa, gde je 1973. i 1974. godine ostvario 136 vezanih pobeda.

Za prvi tim debitovao je sa 16 godina, a prvim potezom na meču provukao je loptu kroz noge protivniku. Do 20. rođendana odigrao je 150 utakmica i postigao 100 golova za klub, i postao jedan od najcenjenijih argentinskih igrača.

Posle pozajmice klubu koji je sam izabrao, Boki juniors, Maradona 1982. godine odlazi u Evropu i postaje član Barselone, a dve godine kasnije seli se u Napoli.

“Božja ruka”

Posle neuspešnog nastupa na Mundijalu 1982. godine, Maradona četiri godine kasnije kao predvodnik tima odlazi u Meksiko, gde je ispisao fudbalsku istoriju.

U polufinalnom meču, postigao je dva pogotka Englezima. Jednom je to učinio rukom, posle čega je Maradona rekao da je to “Božja ruka”, dok je drugi pogodak na mnogim rang-listama proglašen za najlepši gol svih svetskih prvenstava.

Argentina je u finalu savladala Zapadnu Nemačku sa 3:2, a “El Pibe” stigao do svoje prve i jedine titule šampiona sveta.

Borba sa kokainom

Koliko je Maradonina karijera bila ispunjena senzacionalnim potezima, golovima i trofejima, toliko je privatni život obojen skandalima i borbom protiv zavisnosti od narkotika.

“El Pibe” je 1991. godine, posle utakmice sa Barijem, na doping testu bio pozitivan na kokain. Ubrzo je pobegao u Buenos Aires, gde je uhapšen zbog povezanosti sa drogom, a uskoro je počeo i sa rehabilitacijom.

Posle 15-mesečne suspenzije vratio se fudbalu, igrajući za Sevilju i Njuels old bojs, čime je zaslužio poziv u nacionalnu selekciju za Svetsko prvenstvo 1994. godine.

Ipak, na Mundijalu u Americi ponovo je pao na doping testu, ovoga puta na zabranjeni diuretik, što je praktično okončalo njegovu blistavu fudbalsku karijeru.

Poslednji pokušaji da se vrati fudbalu bili su u timu za koji navija, Boki juniors, ali je taj period njegove karijere više obeležila borba protiv zavisnosti od kokaina i lečenja po raznim klinikama nego sam fudbal.

Legenda Napulja

Maradona je sedam sezona nastupao za ekipu Napolija. Doneo je timu sa juga Italije dve titule šampiona (1987. i 1990. godine), ali u trofej u Kupu Uefa (1989. godine). Iako se njegov boravak u klubu neslavno završio kokainskom aferom, navijači ga nikada nisu zaboravili.

Toliko je “El Pibe” ušao pod kožu Napolitancima, da je praktično podelio grad pred polufinalnu utakmicu Mundijala u Italiji. Domaćin je dočekao vladaćujeg šampiona na “San Paolu” u Napulju, a Maradona je pre duel pozvao Napolitance da nivajaju za Argentinu.

Svaki put kada se vraćao u Napulj, ceo grad je bio na nogama. Svi su želeli da budu pored svog idola, da se slikaju sa hodajućom legendom.

Prijateljstvo sa Kastrom

Problemi sa kokainom nastavili su se i po završetku fudbalske karijere. Letujući u Urugvaju 2000. godine, Maradoni je toliko pozlilo da je hitno prebačen u bolnicu, gde je u jednom trenutku pao u komu.

Naredne četiri godine proveo je lečeći se na Kubi, gde je bio lični gost tadašnjeg predsednika Fidela Kastra.

Maradona je sa Kastrom delio strast prema cigarama i fudbalu, ali je i snažno podržao kubanski socijalistički režim.

Kastro je preminuo u novembru 2016. godine, i Maradona je prisustvovao sahrani.

Navijači osnovali Maradoninu crkvu

Najzagriženiji navijači Dijega Armanda Maradone osnovali su crkvu sa njegovim imenom u argentinskom Rosariju.

“Iglesija Maradonijana” sagrađena je u “El Pibeovom” rodnom gradu Rasariju. Sledbenici vreme mere od Maradoninog rođenja, a trenutno smo u 60. godini A. D. (after Diego).

Crkva čak ima i svojih 10 zapovesti, protkanih fudbalom i Maradoninom ličnošću.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here