Nekad pedikir, pored trenutno lepih noktiju, može da vam donese i još jedan “poklon”…
Poklon, ako se tako može nazvati, s obzirom da je to jedna od noćnih mora svih žena jesu gljivice. Često skupa oprema može biti nesterilisana, a ne vode svi računa o svojim stopalima kako treba – pa čak ni te osobe koje idu u kozmetički salon na sređivanje noktiju.
Takođe ne morate dobiti gljivice od pedikira, to može biti i prljava tuš kabina u teretani ili na poslu ili pločice na bazenu. Iako na početku ne izgledaju strašno – u obliku su belih ili žutih fleka, vaši nokti počinju da se krzaju i ljušte i postaju sve tanji i tanji, kako gljivice sve dublje zalaze pod nokat. Najčešće se pojavljuju na noktima na nogama, jer gljivicama odgovara toplina i vlažnost naših čarapa i obuće.
Vaš lekar će vam sigurno prepisati skupe kreme i lekove kako biste ih se rešili, a one uglavnom sadrže sastojke koji nisu toliko zdravi za celokupan naš organizam. Da biste izbegli veliko trošenje novca na takve preparate, preporučujemo vam da pročitate kako da se na prirodan način rešite ovih dosadnih gljivica:
1. Vicks mast
Vicks mast koja se inače koristi za otpušavanje sinusa, sadrži antigljivične sastojke kao što su eukaliptusovo ulje i kamfor. Dovoljno je da se svakodnevno stavlja malo uz pomoć vate na problematični nokat i gljivice će nestati posle nekog vremena.
2. Belo sirće i tečnost za ispiranje usta
Tečnost za ispiranje usta sadrži sastojke poput timola i mentola koji imaju antigljivična svojstva, dok je sirće poput kiseline – zajedno stvaraju sredinu koja ne odgovara gljivicama i one nestaju. Potrebno je pomešati jednake količine tečnosti za usta i sirćeta i potopiti noge u dobijenu tečnost na 45 – 60 min, svaki dan.
3. Kukuruzno brašno
Stavite kukuruzno brašno u plitki tiganj, pomešajte sa vodom, dovoljno vrućom da rastopi brašno i pretvori ga u pastu. Sačekajte da se ohladi, pa potopite noge u tu smesu svakodnevno, na sat vremena.
4. Tahebo čaj
Ovaj čaj napravljen od kore južnoameričkog drveta sadrži antigljivične sastojke, a mnoge laboratorije ovu koru preporučuju kao efektivan lek protiv gljivica. Potopite stopala na 20 minuta svakog dana u tečnost napravljenu od dve kesice čaja i vode.
5. Ulje čajnog drveta i origana
Ulje čajnog drveta se dugo koristilo za lečenje mnogih promena na koži, pogotovo kada su gljivična oboljenja bila u pitanju. Ulje origana sadrži timol koji ima antigljivična svojstva. Stavite nekoliko kapi ulja na nokat, dva puta dnevno.
6. Pasta od uree
Kreme koje sadrže ureu mogu pomoći kod uklanjanja gljivica sa noktiju. Može se mešati sa kremama protiv gljivica, kako bi ste zaštitili zdrav deo nokta od uticaja jakih hemikalija. Pre nego što počnete sa ovakvim tretmanom posavetujte se sa dermatologom.