O tome koliko je knjaz Danilo išao daleko u samovlašću, kako su i koliko njegovu volju poštovali i slepo izvršavali i pojedini plemenski kapetani, govori i jedan primer iz Crmnice koji u svom feljtonu o Novici Ceroviću navodi Duka Londrović:
“Knjaz Danilo je tražio da se primjenjuje sve što je propisano u njegovom zakoniku (u Danilovom Zakoniku je posebno bio okrutan član 4 koji glasi: ‘Koji bi se Crnogorac ili Brđanin usudio ličnost ili dostojanstvo Knjaza vrijeđati, biće isto onako kastigat kao i oni koji samovoljno čovjeka ubije”, prim. B. S). U tome mu je svesrdno pomagao i brat, vojvoda Mirko. Odstupiti se nije smelo ni za dlaku. Zakon su u narodu primenjivali plemenski kapetani, nastojeći da pri tome zadovolje volju knjaževu. U tome su neki išli tako daleko da je to danas teško shvatljivo” – piše Duka Londrović i za primer navodi slučaj iz jednog crmničkog sela.
Brat ubija brata
“U tom selu, zbog nekih zađevica, došlo je do ubistva i bježanja u Tursku. Zbog ‘tojaganja’, uvrijeđeni su ubili kapetana – popa Filipa Bokana. Ubice su pohvatane i zatvorene na Cetinju. Sud ih osudi na smrt. Kazna je trebalo da se izvrši u selu Bukoviku, gdje se zločin i dogodio. To naredi lično knjaz. Izvršenjem kazne po knjaževoj naredbi trebalo je da rukovodi tamošnji kapetan Milo Vojvodić.
Kapetan Vojvodić naredi da ubicu, Iva Lukića, ubije njegov rođeni brat, Nikola Lukić. Ovaj, pod silom i pritiskom, to mora uraditi! Prilikom izvršenja kazne, drugi osuđenik, Stanko Radača, nije bio do kraja dotučen već je još pokazivao znake života. Videći to, kapetan Milo Vojvodić uze od nekog prisutnog pušku i dade je Stankovom ocu Dragu, starcu od preko 80 godina. Kapetan naredi starom ocu da dotuče rođenog sina, ili će i on biti ubijen! Pod pritiskom, stari Drago je morao povući oroz puške uperene u jedva živog sina. Drago je dva puta vukao za oroz, ali puška ne opali. Videći to, sin Stanko reče ocu: ‘Jadan, oče, nemoj me ti biti. Ima me ko biti i bez tebe. Vidiš da sam ubijen…’. Ojađeni Drago, pošto puška ne opali, reče kapetanu Vojvodiću: Kapetane, ti si božju prestupio, očima vidiš da puška neće iz ruku očinih pucati na svoje dijete… Videći to, kapetan drugima naredi te
dotukoše Stanka Dragova.”
Uvređeni gospodar
Još je ilustrativniji slučaj čoveka iz Povije kojem je odletela glava po tom famoznom četvrtom članu Danilovog zakonika (ta čudovišna presuda je objavljena u Pravnom zborniku 1939. godine, a navodi je i dr Jovan Bojović u svojoj knjizi “Zakonik knjaza Danila”). Presuda je kratka i jasna:
“Stanoje Zelenov Mijušković, rodom iz Povije, usudio se ličnost Svijetlog Knjaza i Gospodara vrijeđati. I tako po dosta vjernom dokaziteljstvu i sopstvenom ispovijednom prikazivanju na sudu, njegovog velikog prestupljenija radi, Praviteljstvujući vrhovni sud po 4-om pravilu Opšteg zemaljskog zakonika osuđuje ga na smrt!”
Naravno, presudu je bez dvoumljenja potvrdio i “ljuto uvrijeđeni” gospodar…
Knjaz Danilo je veoma dobro znao koliko je za Crnu Goru, za mladu knjaževinu kojoj je udarao temelje, važno da proširi granice i oko Cetinja okupi sva brđanska plemena, do tada vekovima nepokorna i neposlušna. Razumljiv je, dakle, bio njegov interes da Crnoj Gori definitivno prisajedini i te teritorije, čemu su težili i svi njegovi prethodnici na vladarskom tronu pod Orlovim kršem. Nije, međutim, razumljiv metod kojemu je, za razliku od gotovo svih pre njega, pribegao da to ostvari.
Kazna za nepokorne brđane
Već u prvoj godini vladavine, tačnije 7. novembra 1852. godine, knjaz Danilo preduzima svoju prvu “kaznenu misiju” protivu neposlušnih i nepokornih brđanskih plemena. Na udaru su se prvi našli Piperi:
„…našao sam za dobro u ovaj čas krenuti u Pipere sa nekoliko vojske – piše knjaz Danilo ruskom konzulu u Dubrovniku, Jeremiji Gagiću, objašnjavajući razloge i cilj pohoda na Pipere – i sva je prilika da će Skadarski paša odužom rukom i svojom silom protivu mene udariti…”
Četrnaest dana kasnije, knjaz Danilo ponovo piše Gagiću i izveštava ga o rezultatima pohoda na Pipere, ali Gagić očigledno nije bio zadovoljan tim izveštajem, , pa traži podrobniji i detaljniji. Po knjaževom odobrenju i zapovesti, izveštaj sada piše njegov ađutant Bjeladinović:
“Odmah kako je Njegova Svjetlost prispio s vojskom u Pipere za pokoriti one odmetnike – piše Bjeladinović – jedan se je deo od njih pokorio i panuo pod nogama Njegove Svjetlosti, kojima je milostivo oprostio, a veći dio glavnije odmetnika, odbjegli su Osman-paši. Domovi ovih odmetnika po pravednoj želji oružanog naroda, odma su bili oboreni i razrušeni, a njihove familije nevredime protjerane iz Crne Gore…”
Sigurno je, naravno, da ni u jednom od tih pisama nije kazana celovita istina o tome šta se stvarno tog novembarskog dana zbilo u ovom ponosnom crnogorskom plemenu. Knjaz Danilo je došao u Pipere sa oko hiljadu vojnika. Neposredan povod je, navodno, bilo odbijanje Pipera da plaćaju poreze i namete koje je zaveo knjaz Danilo. Uviđajući besmislenost otpora pred tolikom silom, Piperi su se u najvećem broju poklonili pred knjazom, svi sem nekoliko ključnih kolovođa pobune na čelu sa Radovanom Mrčaricom, koji je preko Spuža i Skadra umakao u Carigrad.
Vera u mač i u silu
Dok se, Petar Prvi u vođenju države, ponajviše oslanjao na krst, kletve i molitve, Danilo je više verovao u mač, više se uzdao u silu i pesnicu, što mu je – razumljivo – donosilo velike nevolje i glavobolje i na unutrašnjem i na spoljnom planu. Svejedno, on je na tome uporno istrajavao i, čini se, svaki put išao korak dalje i greznuo sve dublje.