Stari kontinent je bio i ostao čitava planeta u malom.
Evropa je, po antičkom mitu, bila kćerka tirskog kralja Agenora, devojka izuzetne lepote koja je očarala i samog Zevsa. Kontinent Evropa je posle Australije drugi najmanji kontinent na planeti, ali se smatra i jednim od najlepših kontinenata. Bogate prirodne lepote, raznovrsna zdanja, istorijske znamenitosti i savremene građevine čine je neodoljivom za turiste. U turističkom smislu, Evropa je vodeći kontinent po broju poseta i putovanja, po kretanju turista i po broju najposećenijih država i destinacija u svetu. Najatraktivniji je Mediteran zbog blage klime i veoma bogatog kulturnog nasleđa. Svaki deo Starog kontinenta ima gradove i predele koji su pravi mamac za turiste. Tako, samo katedralu Notr Dam u Parizu godišnje poseti 13.500.000 turista.
1. BAVARSKA, NEMAČKA
Zamak Trnove Ružice
Na jugu Nemačke pokrajina Bavarska predstavlja se prestonicom Minhenom, gradom sa bajkovitim građevinama i prirodnim lepotama. Pravi raj za odmor i rekreativne sportove su mnogobrojne kristalno čiste reke i jezera, nacionalni parkovi i brojna zaštićena prirodna područja, mistične šume, osunčani obronci sa vinogradima. Tu su i raskošni dvorci Nojšvanštajn i Vizkirhe. Ima više od 100.000 arhitektonskih spomenika, 1.200 muzeja i zbirki, kao i 40 prvoklasnih pozorišta i operskih scena. Jedna od najpoznatijih turističkih atrakcija Nemačke je "Romantična ulica", duga 400 km, sa dvorcima Nojšvanštajn, Hoenšvangau, Linderhof, Herenkimze. Nojšvanštajn je bio inspiracija Voltu Dizniju za zamak Trnove Ružice.
2. KOSTA BRAVA, ŠPANIJA
Zavičaj Salvadora Dalija
Kosta Brava ili u prevodu divlja obala, obalski je region na severoistoku Katalonije, u provinciji Đirona. Ova oblast se nalazi severno od Barselone, od koje je razdvaja svega 60 kilometara. Ima izvanredne plaže, pa je tako idealno turističko mesto, naročito leti. Njena priroda, klima i istorijsko nasleđe, uz prelepu obalu koju zapljuskuje moćni Mediteran, čine je jednim od najatraktivnijih letovališta u Evropi. Najpoznatije je Ljoret de Mar (cvet lovora), a meta turista su i Đirona, koja je jedan od najstarijih gradova Katalonije sa predivnom jevrejskom četvrti, Figuera, rodno mesto Salvadora Dalija, Empurijes, antički grad. Slobodno vreme, između sunčanja i kupanja na najlepšim plažama, može se iskoristiti da se vrati u prošlost odlaskom u srednjovekovni dvorac u Tosa de Maru.
3. PRAG, ČEŠKA
Najveći dvorac na svetu
Prag se svrstava među najlepše i najočuvanije velike gradove Evrope. Drevna prestonica smeštena je na obalama reke Vltave, u srcu Boemije. Ovaj grad poznat je i po svom izvanrednom pivu, kao i kobasicama. Pogled na sjajnu arhitekturu koju Prag poseduje jednostavno oduzima dah. Starogradski trg i gradska većnica ispratili su mnogobrojne događaje koji su menjali češku istoriju. Tu je bilo sedište Husitskog pokreta, krunisani su kraljevi, vođene bitke za oslobođenje. Dvorac Prag je najveći dvorac na svetu, zauzima približno sedam hektara zemljišta. Katedrala Svetog Vida, Karlov most, Trg u starom gradu, Nacionalni teatar, Vaclavljev trg mesta su koja su nezaobilazna za turiste.
4. DUBROVNIK, HRVATSKA
Franjevačka apoteka
Više od 1.000 godina njegove istorije učinile su Dubrovnik evropskim kulturnim središtem. Dubrovnik je grad sa dušom. Nakon posete ovom gradu gospara, irski pisac Džordž Bernard Šo je napisao: "Oni koji traže raj na zemlji trebaju doći i videti Dubrovnik." Ovaj grad je jedinstven u svetu zbog impresivnih srednjovekovnih tvrđava, crkava, samostana i palata, pa ga često nazivaju biserom Jadrana. Istorija je prisutna u celom gradu, koji je u isto vreme muzej i živopisna pozornica na kojoj se susreću kulturno nasleđe i savremeni život. Između ostalog u ovom gradu u muzeju franjevačkog samostana nalazi se inventar treće najstarije apoteke u Evropi.
5. DELTA DUNAVA, RUMUNIJA
Herodotovo otkriće
Rumunski deo delte Dunava postao je jedna od najpopularnijih turističkih destinacija u toj zemlji. Ovo je druga najveća rečna delta u Evropi, odmah posle delte reke Volge. Kaže se da je jedno od najlepših evropskih mesta. Delta Dunava krije predivan i nenarušen svet, a tradicionalna jela, kuće i običaji ovo mesto čine savršenim za ljubitelje ribolova i one koji traže miran odmor. Tu živi 300 vrsta ptica, među njima su i pelikani, kormorani i belorepi orlovi. Deltu Dunava prvi je otkrio Herodot sa Halikarnasa 484. godine p.n.e, ali je bilo potrebno da prođe mnogo vekova dok svetski prirodnjaci i naučnici nisu ušće plave reke sa slatkom vodom u ovo slano more proglasili čudom prirode.
6. SVETI STEFAN, Crna Gora
Tvrđava ribara
Ostrvo Sveti Stefan smešteno na Jadranu već dugi niz godina predstavlja srce crnogorskog turizma. Peščane plaže, sjajna mediteranska klima i izvanredan pogled upravo su ono što ga čini tako neodoljivim. Povezan je sa kopnom uskim zemljanim nasipom, što je verovatno razlog što ga nazivaju Crnogorska palma Dubaija. Mada je ovo dosta diskutabilno, jer Sveti Stefan postoji već više stotina godina. Ovo ostrvo predstavlja najluksuznije letovalište u Crnoj Gori i jedno je od najekskluzivnijih letovališta na Jadranskom moru. Sagradili su ga trgovci i ribari u XV veku, a 1960. postaje grad hotel i to zahvaljujući poznatim slikarima Lubardi i Milunoviću, koji su ovaj stari gradić prepoznali kao turističku atrakciju.
7. METEORI, GRČKA
Rajsko kamenje
Meteori u Grčkoj predstavljaju šest pravoslavnih manastira, smeštenih na visokim liticama, i upravo taj neobičan položaj ovo mesto čini tako neverovatnim. Ovo graditeljsko čudo osnovali su monasi pustinjaci u 11. veku, ali njihov procvat je počeo tek kada su Turci osvojili Grčku, jer je nepristupačnost manastira skrivenih na okomitim stenama upravo tada dobila pun smisao. Meteori se nalaze na spisku kulturne baštine Uneska. Grčki naziv meteori znači "lebdeće" ili "okačeno kamenje", označavajući simbolično kamenje koje lebdi u raju. Do manastira se nekada moglo stići jedino u mreži koja je čekrkom spuštana i podizana.
8. TOSKANA, ITALIJA
Srednjovekovne kule
Toskana je najlepše ruralno područje Italije. Ova regija je bila centar italijanske renesanse, a njeni gradovi Firenca, Sijena, Piza, San Điminjano sa 14 kula – kao da su zaleđeni u vremenu. Poznata je po tradicionalnim vikendicama i palatama, a poslednjih godina ova regija, koja gotovo da predstavlja muzej na otvorenom, postala je popularna destinacija. U davnoj geološkoj prošlosti, današnja Toskana je bila prekrivena Tirenskim morem iz koga su se izdigli Apenini. Toskana je poznata i po svojim izuzetnim vinima.
9. GITHORN, HOLANDIJA
Seoska idila
Ovo je selo u holandskoj provinciji Overejsel. Ono što ga razlikuje od drugih jeste to što u čitavom mestu nema nijednog puta, a kao prevozno sredstvo koristi se isključivo nečujni električni brodić. Prelepa priroda, stare kuće sa trščanim krovovima, mnogobrojni kanali za vožnju čamcem i drveni mostovi za šetnju čine ovo idilično selo posebnim mestom za opuštanje, a u njemu bučni automobili nisu dobrodošli. Oaza mira i tišine, grad koji je poznat još i kao holandska Venecija.
10. DVORCI LOARE, FRANCUSKA
Prvi kraljevski vatromet
Dolina reke Loare poznata je po dvorcima koji na njoj leže. Smatraju se jednim od najlepših i najraskošnijih dvoraca celog sveta zbog svoje arhitekture i seoskog pejzaža. Neki od ovih dvoraca su hoteli, neki su u privatnom vlasništvu i služe kao kuće ili vikendice, a neki pripadaju vladi i otvoreni su za turiste. Bajkoviti dvorci turiste vode kao vremeplov kroz vekove. Na primer, u Šenonsu je bio prvi vatromet u Francuskoj povodom dolaska Fransoa II na presto.