Četvrtak 25. 4. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Četvrtak 24.08.2017.
14:24
Vestionline, Tanjug A

Nije lako biti Srbin u Hrvatskoj, ali nije lako biti ni Hrvat

Pitanje ploče u Jasenovcu, na kojoj je natpis "Za dom spremni", biće rešeno ovih dana, najavljuje Aleksandar Tolnauer, predsednik Savjeta za nacionalne manjine u Hrvatskoj, svedok da je Srbima, najbrojnijoj nacionalnoj manjini u Hrvatskoj, posle devedesetih bilo, kako ocenjuje, i gore, a onda i bolje nego danas.

Reuters
Marginalizacija manjina u političkom, kulturnom i javnom životu počela ulaskom u EU

U razgovoru za Tanjug Tolnauer ističe da širenje antisrpske atmosfere, veličanje NDH, istorijski revizionizam, govor mržnje, satanizacija ćirilice... nikako nisu izraz politike aktuelne hrvatske vlade. 

- To je stanje koji proizvodi jedna manja, ali glasna grupa ljudi koji su potomci i sledbenici te politike. Moramo biti realni. Ne bih ja sedeo na ovom mestu, ne bi Srbi imali zastupnike u Saboru, ne bi ih imali Mađari, Italijani, ne bismo imali 5.216 predstavnika nacionalnih manjina u lokalnoj, regionalnoj samoupravi i u Većima - da iza toga stoji hrvatska većina - rekao je Aleksandar Tolnauer u razgovoru za Tanjug.

Međutim, Tolnauer konstatuje da je, posle uspona prava manjina 2002, kada je donet Ustavni zakon o manjinama, a Hrvatska bila pred vratima EU, marginalizacija manjina u političkom, kulturnom i javnom životu počela ulaskom u EU. 

To je vrlo jednostavno objasniti, kaže on:

- Sve zemlje koje ulaze u EU će preuzeti obaveze koje proizilaze iz određenih poglavlja. Međutim, kada se uđe u EU, ona više nema moritoring nad tim i svaka zemlja ulaskom u EU dobija apsolutnu nezavisnost nad tim pitanjem. 

Tako su, kako kaže, prava koja su dostignuta, kao i uloga koja je pripala manjinama počeli da se ignorišu, a sredstva za finansiranje kulturnih aktivnosti smanjena za 20 odsto. 

Međutim, ostala je pre svega zakonska regulativa o položaju nacionalnih manjina, koja je, po Tolnaurovim rečima, jedna od najboljih u Evropi, kao i rezultati politike integracija pripadnika nacionalnih manjina u politicki, kulturni i javni život i - osam zastupničkih mesta, koja su za njih osigurana u hrvatskom Saboru. 

Na pitanje kako on vidi upozorenja srpskih predstavnika iz Hrvatske o veoma teškom položaju Srba u Hrvatskoj, o nemogućnosti da ostvare prava koja im po zakonu pripadaju, Tolnauer kaže da problemi "načelno stoje“, ali da se mora gledati i iz koje perspektive se gledaju. 

Srpska nacionalna manjina ima svoje stranke i to je legitimno i dobro za demokratiju:

- One artikulišu neka pitanja koja možda na neki način nisu samo vezana za manjinska pitanja, nego su politička. To su pitanja izbeglica, povratka, imovine... Neka pitanja su možda prenaglašena, kao na primer ona koja se tiču, recimo, asimilacionih procesa. Vi morate znati da kada se svakih deset godina radi popis stanovništva, ne samo u Hrvatskoj, nego bilo gde, broj manjina uvek opadne za dva do 2,6 odsto - kaže Tolnauer. 

Iz Hrvatske se iselilo oko 100.000 mladih ljudi

On navodi da su posle rata neki Srbi menjali imena i prezimena, možda i veroispovest, ali da danas, sigurno, nema potrebe za tim: 

"Danas su vremena takva da se iseljava i većinsko stanovništvo i onda sve to skupa smanjuje broj, ne samo pripadnika manjina, nego i pripadnika većine. Po statističkim podacima, iz Hrvatske se iselilo oko 100.000 mladih ljudi." 

Na pitanje da li - uzimajući u obzir sve probleme koji su zajednički za Srbe i Hrvate danas u Hrvatskoj, gde je povećan jgovor mržnje, naročito u medijima, gde se napadi na Srbe ne procesuiraju, pravo na ćirilicu ne primenjuje, sredine u kojima žive su potpuno zapostavljene, Srbi teško dobijaju posao...- ipak nije lako biti Srbin u Hrvatskoj, Tolnauer kaže: 

- Manjinsko pitanje nigde nije lako, niti će biti. Ne samo iz perspektive etnikuma i iz perspektive naše nesretne istorije i ''viška prošlosti'', koja se ovde zlorabi kako i koliko kome treba. Nije lako i nije mi cilj da relativiziram stvari, ali nije danas lako biti, u ovim uslovima u kojima živimo, ni građanin vlastite zemlje. 

Na pitanje zna li kada će ploča sa natpisom "Za dom spremni" u Jasenovcu biti skinuta, kaže : 

- To pitanje će se sigurno biti rešeno ovih dana. 

On podseca da je zakon o osnivanju Braniteljske udruge, koja je i postavila ploču u Jasenovcu, dozvolio ovoj organizaciji da "Za dom spremni" registruje kao svoj grb. 

- Sada taj registracijski problem treba rešiti - kaže Tolnauer. 

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
rak22. 6. - 22. 7.
Ukoliko želite dobro da razrešite poslovni nesporazum sa jednom osobom, budite dovoljno efikasni i odlučni. Preduhitrite saradnike koji računaju na vašu neinformisanost o poslovnim prilikama. Važno je da jasno definisete svoje ciljeve. Imate utisak da vaš ljubavni život lagano stagnira i da nije interesantan.
DNEVNI HOROSKOP
vodolija21. 1. - 19. 2.
Nedostaje vam osnovno interesovanje da se posvetite nekim poslovnim temema koje zahtevaju dodatni napor. Nemojte precenjivati svoje profesionalne mogućnosti. Trenutni položaj Meseca u vama podstiče emotivnu nesigurnost, stoga izbegavajte rasparavu ili sumnjivo društvo. Budite iskreni prema svima.
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
  • 2024 © - vesti online