1
Sreda 11.07.2018.
14:27 >> 16:47h

Đoković u polufinalu!

Naš as pobedio najboljeg japanskog tenisera Keija Nišikorija u četvrtfinalu Vimbldona rezultatom 3:1 ( 6:3, 3:6, 6:2, 6:2) posle dva sata i četrdeset minuta igre.

EPA/Neil Hall
Nervoza u drugom setu: Đoković na meču s Nišikorijem

Đoković, koji na svetskoj listi zauzima 21. mesto, sasatao se s Nišikorijem (28) 17 puta. Vodi s 15:2 u pobedama, a pripalo mu je svih 13 poslednjih duela. Dvaput ga je savladao i ove godine, oba puta na mastersima na šljaci uoči Rolan Garosa: u četvrtfinalu u Rimu sa 2:6, 6:1, 6:3 i u drugom kolu u Madridu sa 7:5, 6:4.

Na tri dobijena seta, na turnirima za grend slem, naš as vodi s 2:1. Bio je uspešniji u drugom kolu Rolan Garosa 2010. sa 6:1, 6:4, 6:4, a to je bio i njihov prvi okršaj, i u četvrtfinalu Australija opena 2016. sa 6:3, 6:2, 6:4. Japanac je iznenadio u polufinalu Ju-Es opena 2014. sa 6:4, 1:6, 7:6 (7:4), 6:3, a pošto je Marin Čilić senzacionalno savladao Federera, imali smo neočekivano finale u kojem je pobedu ubedljivo odneo hrvatski teniser sa 6:3, 6:3, 6:3.

Nišikorijev još jedan uspeh protiv Đokovića je iz polufinala u dvorani u Bazelu 2011. sa 2:6, 7:6 (7:4), 6:0.

IV set

3:1 u setovima!

6:2 Još jedan brejk Novaka Đokovića za novo polufinale Vimbldona!

5:2 Za Đokovića, Nišikori servira za ostanak u meču.

4:1 Novak igra kao nekad!

3:1 Novi brejk Đokovića!

1:1 Đoković je vratio brejk!

0:1 Brejk japanskog tenisera na startu četvrtog seta!

III set

2:1 u setovima za Đokovića!

6:2 Novi brejk Novaka Đokovića!

5:2 Siguran je srpski teniser na svom servisu!

4:2 Novak uzima brejk!

3:2 Đokoviću pripada gem u kojem je Nišikori imao tri brejk-lopte

2:2 Đoković je imao brejk-loptu pri 40:30, ali su sledeća tri poena pripala Japancu. Novak i u ovom setu prvi stiže do prilike za brejk ali je isto ne koristi (0/4 u drugom setu)

2:1 Đoković čuva servis

1:1 Ne da se Nišikori na svoj servis, naš teniser mora da ga "prelomi" kako zna i ume

1:0 Veoma je bilo važno da Đoković povede prvi, a još bolje što je imao jedan miran servis-gem

Švajcarac Rodžer Federer, branilac trofeja, poveo je protiv Južnoafrikanca Kevina Andersona s 2:0 u setovima - 6:2, 7:6 (7:5). Tako je izjednačio rekord od 34 uzastopno dobijena seta, koji ovaj put traje od prvog kola prošle godine. Toliko ih je imao i od trećeg kola 2005 (poslednja dva seta u pobedi s 3:1 protiv Nemca Kifera) do trijumfa 2006 (prva dva seta u pobedi s 3:1 protiv Španca Nadala).

II set (6:3, 3:6) 44 minuta

Sudbina drugog seta rešena je onda kada Đoković nije iskoristio tri brejk-lopte za vođstvo s 2:1. Već u sledećem gemu to je pošlo za rukom njegovom protivniku, koji stiče prednost s 3:1 pa s 4:1 i ne ispušta zalihu do kraja seta

3:6 Nišikori bolji u drugom setu koji je naš as odigrao pod nervozom

3:5 Težak gem koji pripada našem teniseru, Japanac servira za izjednačenje u setovima

2:5 I dalje Japanac ne popušta na svoj servis

2:4 Jedan lak gem za Novaka, bez izgubljenog poena

1:4 Na svoj servis japanski teniser bez izgubljenog poena materijalizuje brejk u prethodnom gemu

1:3 Prvi do brejka u drugom setu ipak dolazi Nišikori, koristeći i prvu brejk-loptu

1:2 Imao je Đoković 40:0 na servis Japanca, koji uzima sledećih pet poena

Federer u drugom setu od 0:3 do 3:3. Posle 85 uzastopno osvojenih gemova na svoj servis (od prvog seta polufinala protiv Čeha Berdiha prošle godine) dozvolio je da protivnik načini brejk. Tako je opstao vimbldonski rekord proslavljenog američkog tenisera Pita Samprasa - 118 (od trećeg kola 2000. do drugog kola 2001)

1:1 Bez izgubljenog poena

0:1 Prvi gem drugog seta, na Nišikorijev servis, trajao je 12 minuta. Imao je i Đoković brejk-lopte, ali poveo je Japanac

I set (6:3) 37 minuta

Đoković je u prvom setu izgubio tri poena na svoj prvi servis (12/15), a Nišikori šest (10/16)

6:3 Đoković je imao dve set lopte na 40:15, ali je Nišikori poravnao na 40:40. Naš as je zatim stekao i još jednu koju nije propustio.

5:3 Đoković je iskoristio brejk-loptu za svoj drugi brejk na meču

Švajcarac Rodžer Federer, branilac trofeja, na terenu 1 vodi s 1:0 u setovima protiv Južnoafrikanca Kevina Andersona (6:2) - 33. uzastopno dobijeni set na Vimbldonu!

4:3 Đoković ponovo u vođstvu

3:3 Posle šest gemova ista meta, isto odstojanje

3:2 Nišikori je smanjio na Đokovićev servis, naš teniser u poslednjem poenu petog gema čini dvostruku servis-grešku

3:1 Đoković uzima gem na servis protivnika