0
Nedelja 15.10.2017.
08:00

Vestionline sportski vremeplov za 15. oktobar

"Vestionline sportski vremeplov" je rubrika kojom ćemo u formi "dogodilo se na današnji dan" podsetiti na neke značajne datume - rođenja poznatih sportista, osnivanja klubova, velike utakmice... svakog kalendarskog dana u godini.

youtube.com/Vintage Football Legends
Franjo Vladić je postigao drugi gol na meču Jugoslavija - Švedska odigranom na "Maksimiru" 1975.

Jugoslavija - Švedska 3:0

Plavi nisu znali za milost u kvalifikacijama za Prvenstvo Evrope 1976. Pošto su slavili u Stokholmu i Oslu, puleni selektora Mladinića su 15. oktobra 1975. godine ispratili Šveđane sa zagrebačkog "Maksimira" sa tri lopte u mreži. Kapiten Oblak je prvi, u 18. minutu, savladao Helstroma, na 2:0 je povisio Vladić u 50, da bi deset minuta pre kraja Vabec postavio konačan rezultat – 3:0. Jugoslaviji se smešilo četvrtfinale sa Velsom i potom – organizacija završnog turnira.

Goleada u Tokiju

15. oktobra 1964. godine na Olimpijskim igrama u Tokiju nezaboravnu takmicu sa čak 11 golova, odigrali su Jugosloveni i Mađari. Nažalost, u tom takmičenju strelaca plavi su poraženi sa 5:6. Osim je otvorio seriju u 1. minutu, u 5. i 11. Černjai je preokrenuo rezultat, u 17. je već bilo 2:2 – strelac Belin. Farkaš u 20. i Bene u 25. pogađaju Ćurkovićevu mrežu, ali Zambata u 31. i Belin u 35. izjednačavaju na 4:4. Opet Černjai, sad sa bele tačke, pa je u 44. minutu 5:4 za naše severne susede. Posle devet golova u prvom, u drugom poluvremenu golgeteri kao da su se umorili, pogotovo posle još jednog penala za Mađare koji je u 63. u gol opet pretvorio Černjai. Do kraja, plavi su smogli snage samo da smanje na 5:6, pogotkom Osima u 82. minutu.

Skijafino

15. oktobra 1935. godine rođen je Huan Alberto Skijafino, legendarni urugvajski fudbaler, jedan od junaka Svetskog prvenstva 1950. kad su „Urusi" šokirali 200.000 brazilskih navijača na čuvenoj „Marakani" i pobedom nad favorizovanim domaćinom (2:1) po drugi put u istoriji postali prvaci sveta. Skijafino je u tom finalnom meču bio strelac izjednačujućeg gola. Sa ukupno pet pogodaka bio je drugi strelac turnira, iza Brazilca Ademira. Klupsku karijeru započeo je u Penjarolu iz Montevidea, a nastavio na Apeninskom poluostrvu, gde je branio boje Milana i Rome. Zanimljivo je da je osim reprezentacije Urugvaja branio i boje selekcije Italije (četiri utakmice). Umro je 2002. godine.