0
Petak 13.10.2017.
08:00

Vestionline sportski vremeplov za 13. oktobar

"Vestionline sportski vremeplov" je rubrika kojom ćemo u formi "dogodilo se na današnji dan" podsetiti na neke značajne datume - rođenja poznatih sportista, osnivanja klubova, velike utakmice... svakog kalendarskog dana u godini.

youtube.com/Igy95
Zvezda je te sezone u prvenstvu vežbala penale posle svakog remija, a koristilo joj je to u finalu KEŠ

Večiti derbi rešen penalima

13. oktobra 1990. godine prvi put u istoriji večitih derbija utakmicu su rešili – penali. U 87. utakmici najljućih rivala, pred 50.000 gledalaca na stadionu JNA, Partizan i Crvena zvezda su remizirali 1:1, da bi crveno-beli bili umešniji sa bele tačke (5:3) i tako osvojili bod. Crno-beli su poveli golom Vujačića u 16. minutu i bili bolji u prvom poluvremenu, da bi Zvezda u nastavku načinila pravu opsadu Omerovićevog gola. U 57. minutu Savićević je fantastičnim golom iz slobodnog udarca izjednačio, a onda je sudija Čolić isključio Bogdanovića koji je negodovao zbog dosuđenog faula nad Pančevom, faula posle kojeg je Zvezda stigla do 1:1. Penal-bod Zvezdi doneli su Prosinečki, Savićević, Belodedić, Stošić i Pančev. Sigurni s bele tačke za Partizan bili su Višnjić, Vujačić i Mijatović, a presudno je bilo što je Jokanović pogodio prečku.

Norveška - Jugoslavija 3:1

13. oktobra 1982. godine Todor Veselinović je imao neslavan selektorski debi, a naši fudbaleri su neslavno startovali u kvalifikacijama za „EURO 84". Plavi su neočekivano poraženi u Oslu od Norveške sa 1:3. Golmana Svilara najpre je savladao Lund u 4. minutu, a Ekland je u 68. povisio na 2:0. Tračak nade pojavio se posle pogotka Dušana Savića u 72, da bi konačan rezultat u finišu postavio Hareide. Inače, posle debakla na Mondijalu u Španiji počelo je „renoviranje" državnog tima, pa su na „Ulevalu" debitovali Hadžibegić i Deverić.

Jugoslavija - Maroko 3:1

13. oktobra 1964. godine na Olimpijskim igrama u Tokiju naša fudbalska reprezentacija trijumfovala je pobedom nad Marokom – 3:1. Afrička selekcija je povela preko Bušre u 2, a plavi su preokrenuli rezultat i stigli do prvih bodova u grupi golovima Samardžića u 8. i Rudolfa Belina u 13. i 61. minutu. Inače, meč na stadionu „Micuzava" bio je prvi u plavom dresu za tandem iz Željezničara – Lazara Lemića i Ivicu Osima.