0
Ponedeljak 15.05.2017.
08:00

Vestionline sportski vremeplov za 15. maj

"Vestionline sportski vremeplov" je rubrika kojom ćemo u formi "dogodilo se na današnji dan" podsetiti na neke značajne datume - rođenja poznatih sportista, osnivanja klubova, velike utakmice... svakog kalendarskog dana u godini.

Arhiva
Generacija fudbalera Crvene zvezde koja je osvojila Kup Jugoslavije 1993. godine

Zvezda preko Partizana do pehara Kupa

15. maja 1993. godine fudbaleri Crvene zvezde osvojili su trofej namenjen osvajaču Kupa Jugoslavije, pošto su u finalu bili bolji od večitog rivala Partizana. Crno-beli su u prvom susretu pobedili sa 1:0, ali su crveno-beli u revanšu na "Marakani" anuliralu tu prednost golom Drobnjaka, a kasnije kad su ostali bez isključenog centarfora odoleli napadima Partizana do isteka regularnog dela.

Junak penal-serije bio je rezervni golman crveno-belih Milan Simeunović, koji je pre početka izvođenja jedanaesteraca zamenio Milojevića. On ne samo da je odbranio šut Mijatoviću nego je i izveo poslednji, odlučujući penal kojim je Zvezda stigla do pobede od 5:4 i osvojila Kup.

Rimas Kurtinaitis

Na današnji dan 1960. godine rođen je Rimas Kurtinaitis, nekadašnji litvanski košarkaš, evropski i svetski šampion i osvajač zlatne olimpijske medalje sa selekcijom Sovjetskog Saveza, koji je kasnije trofejnu karijeru nastavio u reprezentaciji Litvanije. Igrao je za Žalgiris, CSKA iz Moskve i madridski Real i važio za jednog od najboljih "trojkaša" na svetu. Jedno vreme bio je i litvanski ministar sporta. Kao trener, za sada je najveći trag ostavio u Himkiju i Lijetvos Ritasu.

Zidanov volej - kruna Realu

15. maja 2002. fantastičnim pogotkom Zinedina Zidana iz voleja u 45. minutu madridski Real je deveti put osvojio "srebrnu amforu" Lige šampiona. "Kraljevski" klub je u velikom finalu, odigranom pred oko 52.000 gledalaca na "Hampden parku" u Glazgovu, za protivnika imao Bajer iz Leverkuzena I u vođstvo je došao već u 8. minutu pogotkom Raula. "Farmaceuti" su, međutim, izjednačili samo pet minuta kasnije preko Lusija i tokom čitavog meča bili bolji rival, ali je titulu odlučilo jedno nezaboravno ostvarenje maestralnog francuskog reprezentativca.