0
Utorak 16.01.2018.
18:22 >> 21:05h

Zvezda poklonila pobedu Himkiju, Šved nemilosrdan

Drugi uzastopni poraz Crvene zvezde, 11. u Evroligi. U "Pioniru", Himki je slavio protiv anemičnih crveno-belih - 79:70. Ovim neuspehom, četa Dušana Alimpijevića je sve dalje od Top 8.

M. Todorović
Gosti se vraćaju u Moskvu sa bodovima iz Pionira

Zvezda je, posle Istanbula i meča sa Anadolu Efesom, odigrala još jednu lošu utakmicu, posebno u napadu. Ni maestralna partija Tejlora Ročestija i njegovih 27 poena bila je nedovoljna. U prvom poluvremenu crveno-beli su imali +11 - 37:26, ali su veoma brzo istopili dvocifreni plus.

CRVENA ZVEZDA 70: Dangubić 20, Davidovac, Lazić, Antić 2, Dobrić, Feldin 13, Janković, Ročesti 27, Lesor 4, Enis 2, Jovanović, Bjelica 2.

HIMKI 79: Šved 29, Hanekat 4, Valcev, Zajcev, Marković 7, Monija 3, Gil 3, Todorović 2, Zubkov 1, Anderson 14, Dženkins 5, Tomas 11.

Iskusni Rusi nisu briljirali, ali su kaznili brojne promešene zicere i slobodnih bacanja domaćina (čak 9). Osim Ročestija, raspoloženi su bili samo Dangubić sa 20 i Feldin sa 13. Nji trojica su ubacili 60 od 70 poena crveno-belih. Ostali  -katastrofalni. Bejlica, Lesor i Lazić su se ispromašivali.

Zvezda je sjajno krenula na krilima četiri trojke Dangubića, veoma brzo je stekla + 9 (14:5) i kasnije maksimalnih +11, ali je Himki krajem druge i početkom treće četvrtine serijom 13:0 dolazi do vođstva. Obe ekipe su igrale u serijama. Imala je Zvezda + 5 (57:52) početkom poslednje deonice posle trojke Ročestija, ali su onda domaćini stali, a gosti su kaćnjavali svaki propust u odbrani i preko Šveda, Markovića i Andersona pogađali.

Na dva minuta pre kraja, Zvezda je serijom 4:0 prišla na -5 (66:71), ali je Lazić promašio, dobio namernu ličnu grešku, a najbolji igrač Himkija Aleksej Šved je sa dve trojke rešio pitanje pobednika za muk u "Pioniru".

Pre početka utakmice, Čarls Dženkins je dobio ovacije od "delija".

Već u četvrtak, košarkaši Zvezde putuju u Tel Aviv na megdan Makabiju.

40. minut - KRAJ - 70:79.
39. minut - Lazić promašuje i pravi tehničku. Gosti blizu pobede. Šved koristi bacanja - 66:73. Trojka Šveda - 66:76. Novi poraz Zvezde.
38. minut - Feldin za nadu Zvezde - 66:71.
37. minut - Himki vodi 71:62. Antić smanjuje prvi poeni Makedonca - 64:71.
36. minut - Gosti na +7 - 62:69.
35. minut - Monija vraća trojku - 60:64. Ročesti pogađa - 62:64. Šved sa devet metara pogađa trojku za muk u Pioniru - 62:67.
34. minut - Feldin pogađa trojku - 60:61.
33. minut - Serija 7:0 Himkija - 57:59. 9:0 serija gostiju - 57:61.
32. minut - Marković pogađa u kontri uz faul Dnagubića, opet nerešeno - 57:57.
31. minut - Ročesti u neletu, nova trojka - 57:52.
ČETVRTA ČETVRTINA
30. minut - Pred poslednju četvrtinu - 54:52.
29. minut - Šved nastavlja sriju Himkija - 49:52. Ročesti pogađa treću trojku - 52:52.
28. minut - Trojka Andersona - 48:48, odgovor Himkija 5:0.
27. minut - Feldin pogađa - 48:43.
26. minut - Feldin pogađa, serija 6:0 Zvezde. - 45:43. Lesor pogađa dva slobodna bacanja - 46:43. Sada Zvezdin ogdovor serijom 7:0.
25. minut - Ročesti izjednačuje, neizvesno u "Pioniru".
24. minut - Gil zakucava - 39:41. Anderson pogađa - 39:43. Bjelica smanjuje - 41:43. Prvui poeni centra Zvezde tek u 24. minutu.
23. minut - Trojka Dženkinsa, 13:0 serija gostiju, Himkii od 37:26 do 37:39. Feldin prekida seriju Himkija - 39:39.
21. minut - Trojka Šveda, serija 10:0 gostiju, opet je Himki u igri - 37:34.
TREĆA ČETVRTINA
20. minut - Trojka Entonija Gil u poslednjo sekundi prvog poluvremena. Crvena Zvezda odlazi na odmor sa prednošću od 6 poena, 37:31.
18. minut - Nova trojka Ročestija - 34:26. Dangubić, pet trojka - 37:26. Maksimalnih +11 crveno-belih.
17. minut - Ročesti pogađa trojku - 31:24. Druga trojka Amerikanca, domaćin se opet odlepio.
16. minut - Ročesti u pravom trenutku pogađa trojku, Zvezda se opet odlepila - 27:21.
15. minut - Dangubić prekida seriju Himkija - 23:21, čak 14 poena krila Zvezde. Lesor promašuje već dva bacanja - 24:21.
14. minut - Gosti u seriji + 9:0, tehnička za Pera Antića. Nervoza crveno-belih.
13. minut - Gosti u seriji - 7:0 - 21:19. Alimpijević traži tajm-aut da smiri igrače. Crveno-beli greškama i promašenim zicerima vraćaju Himki u igru.
12. minut - Crveno-beli u krizi u napadu.
11. minut - Šved pogađa, goste se vraćaju - 21:17.
DRUGA ČETVRTINA
10. minut - Nekoliko praznih minuta na obe strane, Enis pogađa dva bacanja za +9 - 21:12. Posle prve četvrtina - 21:14.
7. minut - Dženkins promašio oba bacanja. Ročesti vraća +8 Zvezdi - 18:10.
6. minut - Šved smanjuje prednost crveno-belih - 14:10.  Poeni Feldina - 16:10.
5. minut - Rafalna paljba Dangubića, četvrta trojka - 14:5.
4. minut - Dangubić pogađa treću trojku - 11:5.
3. minut - Pogađa i Ročesti - 5:5. Raspoložen Dangubić, nova trojka - 8:5.
2. minut - Anderson vraća trojku - 3:5.
1. minut - Utakmica je počela. Pun Pionir. Startna petorka Zvezde: Ročesti, Lazić, Dangubić, Lesor i Bjelica. Šved postiže prve poena na meču - 0:2. Trojka Dangubića sa osam metara - 3:2.

Ovacije u Pioniru za Čarsla Dženkinsa, koji je dobio uramljeni crven-beli dres od Branka Lazića. Amerikanac u suzama. Đenka, oooo, Đenka ooo, ori se Pionirom.

Himki ima dve pobede više i trenutno je na osmom mestu, pa bi pobeda četu Dušana Alimpijevića ostavila u igri za četvrtifinale Evrolige.