0
Petak 02.01.2015.
18:17 >> 22:27h

Evroliga: Fernandez "ugasio" Zvezdu

Vicešampion Evrope je bio preveliki zalogaj za crveno-bele. U prvom susretu Top 16 faze Evrolige, Real je u prepunoj "Kombank areni" pobedio Crvenu zvezdu 79:72 (15:12, 19:19, 24:14, 21:27). Odlučujuči trenuci susreta dogodili su se krajem treće četvrtine, kada je Rudi Fernandez sa tri uzastopne trojke odlepio Madriđane na dvocifrenu prednost.

Fonet/A.K.
Rudi Fernandez uspeo je da nadmudri Jaku Blažiča

Kada je Markus Vilijams pogodoo samo jednu od tri bacanja, za vođstvo 43:42 Crvene zvezde, usledio je furiozna serija gostiju od 16:1. Seriju trojki otvorio je Serhio Ljulj, a onda je na scenu stupio igrač utakmice Fernandez, koji je ugasio nade crveno-belima da mogu do podviga.

Tri minuta "praznog hoda" bilo je dovoljno iskusnim Madriđanima da slome otpor Crvene zvezde, koja je do kraja treće četvrtine bila ravnopravan rival skupocenim zvezdama kraljevskog kluba. Bez učinka Markusa Vilijamsa (bez poena iz igre), četa Dejana Radonjića nije mogla protiv Reala, koji je naneo srpskog vicešampionu peti poraz u sezoni.

U poslednjoj četvrtini, Real je imao i +15, ali je u finišu sa tri trojke Crvena zvezda uspela da ublaži poraz. Odličan u poslednjoj deonici bio je Nemac Cirbes, koji je odlično zamenio Marjanovića. Zvezdinog gorostasa gostujući centri uspeli su da "uštopuju" u drugom poluvremenu. Šut nije išao crveno-bele. S druge strane, sjajan je bio Rejes, koji je bio siguran sa distance, dok se u poslednjoj čevtini razigrao i Rodrigez, za pobedu Madriđana.

Utakmica je odigrana u fenomenalnoj atmosferi. Svih 40 minuta nije prestajala pesma "delija" čak i onda kada je bilo jasno da će gosti da slave.

CRVENA ZVEZDA: Vilijams 3, Rebić, Dangubić, Mitrović 13, Lazić 8, Blažič 6, Kalinić 10  (7 sk), Marjanović 9, Tejić, Dženkins 7, Jović 3, Cirbes 13.

REAL MADRID: Rivers 5, Fernandez 15, Noćioni 9, Kampazo, Mačijulis 4, Rejes 13, Rodrigez 12, Ajon 4, Kerol 2, Ljulj 5 (9as), Burusis 6, Slejter 4.

40. minut - Druga trojka Lazića, 69:77,ali stižu poeni kasno, još 50 sekundi pre kraja, Real na na korak do trijumfa. Fernandez gubi loptu, još 45 sekundi do kraja, Cirbes promašuje zicer. Malo ima vremena za preokret. Blažič pogaša trojku, 72:77. Rodrigez povećava sa linje bacanja, 72:79. Kraj utakmice, 72:79, pobeda Reala.
39. minut - Zakucavanje Noćionija, 63:77. Trojka Blažiča, 66:77.
37. minut - Burusis stavlja tačku na pobedu Reala, 60:75. Lepa asistencija Jovića i poeni Kalinića, 63:75. Malo nade za crveno-bele.
36. minut - Cirbes raspoložen, 57:69. Poeni Burusisa za 57:71. 11 poena Cirbesa, polus faul Burusisa, Nemac daje nadu Zvezdi, 60:71. Pogađa i Džejsi Kerol, 60:73.
34. minut - Cirbes zakucava, ali se kasno Zvezda probudila. Odličan Real u drugom pluvremenu.
33. minut - Trojka Jovića, 50:65. Kalinić smanjujem sa linije slobodnih bacanja. Razigrao se Rodrigez, 52:67.
32. minut - Trojka Rodrigeza, Real na ogromnih +16, 63:47. Madriđani blizu pobede.
31. minut - Cirbes smanjuje, 47:58, ali vraća Rodrigez, 47:60.
30. minut - Serija gostiju 16:1. Prekida Kalinić poenima sa linije slobodnih bacanja. Noćioni postiže poena za velikih +13 gostiju posle treće četvrtine, 58:45.
29. minut -  Treća uzastopna trojka Fernandeza za velikih +13 Reala 56:43.
28. minut - Trojka Serhija Ljulja, opet se Real odlepio.
27. minut - Rejes zadaje najveće muke domaćinu, 43:44. Posle lične greške Mitrovića na teren je uletelo nekoliko novčića, uplaljača, Spiker moli navijače da fer navijaju.
26. minut - Poeni Marjanovića, 42:40. Fernandez ne da Zvezdi da se odlepi, 42:42. Tri bacanja za Vilijamsa posle faula Ljulja. Vilijams još bez poena iz igre. Amerikanac je pogodio samo jedno bacanje.
25. minut - Kalinić za 40:38, Arena ključa. Serija 9:0 Zvezde. Laso je morao da traži tajm-aut. Rejes izjednačuje.
24. minut - Novi poeni Mitroivća, serija 7:0, egal u "Areni". Ključa najveća dvorana na Balkanu.
23. minut - Trojka Lazića, 34:38. Serija 5:0 Zvezde, poeni Mitrovića, 36:38.
22. minut - Mačijulis povećava na 38:31. Loš početak drugog poluvremena Crvene zvezde.
21. minut - Rejes postiže deveti poen, 31:36.
20. minut - Kakvo zakucavanje Kalinića, 29:30. Fernandez povećava sa linije slobodnih bacanja, 29:32. Lazić smanjuje sa liniej slobodnih bacanja, 31:32. Sedmi poen Felipea Rejesa, 31:34. Kraj poluvremena, vodi Real 34:31.
18. minut - Vilijams upisuje prve poene, 27:30.
17. minut - Mitrović pogađa, 23:28. Opet Mitrović, deveti poen kapitena.
16. minut - Noćioni promašuje trojku. neizvesno u "Areni". Kejsi Rivers pogađa za tri poena. Nova trojka Reala, Rudi Fernandez, opet su se gosti odlepili.
15. minut - Zakucavanje Sirbesa, Zvezda vodi, 21:20. 9:0 serija domaćina. Sloter prekida seriju Zvezde, 21:22.
14. minut - Sedmi vezani poen Dženkinsa, 19:20. U dvorani je i Marko Simonović, prošle sezoen kapiten Zvezde, sada igrač Orteza.
13. minut - Sreća za Zvezdu što i Reala ne služi šut. Trojka Noćionija, 12:20. Radonjić mora da traži tajm-aut. Loša Zvezda, u napadu bez rešenja. Trojka Dženkinsa, 15:20. Budi se domaćin. Novi prodor Dženkinsa, umalo koš. Biće slobodna bacanja za Amerikanca. Precizan je, 17:20.
12. minut - Žestok promašaj Serhija Rodrigeza. Zvezda ima problema u napadu. Rivers za 12:17.
10. minut - Loši procenti šuta obe ekipe, mali broj poena. Poeni Marjanovića, 12:13. Burusis pogađa za 12:15. Kalinić nije uspeo uz zvuk sirene da pogodi. Posle prve četvrtine, vodi Real 15:12.

8. minut - Borbeni Lazić već ima dva ofanzivna skoka. Blažič sa linije bacanja oba puta promašio, ali je lopta stigla do Marjanovića, koji samo jednom pogađa sa linije bacanja.

7. minut - Rudi Fernandez pogađa za 7:13. Mitrović precizan uz faul Rejesa. Ne da se Zvezda.
6. minut - Dve promašene trojke košarkaša Zvezde, Blažiča i Mitrovića. Mačijulis siguran sa liniej bacanja, 7:11.
5. minut - Novi poeni Marjanovića, 7:9. Neizvesno na startu.
4. minut - Rejes za 5:6. Trojka Rejesa, 5:9.
2. minut - Trojka Mitrovića, 3:2. Novi poeni Meksikanca Ajona. Prvi poeni Marjanovića, 5:4.
1. minut - Utakmica je počela. Rejes neprecizan u prvom napadu Reala. Ajon postiže prve poene za goste posle greške Dangubića.
Publika u Areni burno je pozdravila dolazak Igora Rakočevića, nekadašnjeg kapitena crveno-belih. Njegov ulazak u našu najveću halu ispraćen je skandiranjem "Igore, Igore".
Crveno-beli su istrčali na parket u majicama sa likom tragično nastradalog navijača Zvezde Marka Ivkovića.
Pola sata pre početka meča, "Arena" je dupke puna.

U sećanju "delija" ostao je duel 2006. godine, kada je Zvezda predvođena Milanom Gurovićem razbila "kraljevski klub" u "Pioniru".