0
Subota 28.03.2015.
19:51

Kvalifikacije za EP: Snajder spasio "lale", silni "kockasti"

Holandija je bila na pragu prvog poraza u istoriji na svom terenu u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo, ali je "lalama" bod doneo Vesli Snajder u trećem minutu sudijske nadoknade.

Reuters
Zaledio Amsterdam: Burak Jilmaz pored trojice Holanđana postiže jedini gol za Tursku

Jedini gol za Tusku postigao je Burak Jilmaz u 37. minutu. Očajni Holanđani, bez prvih zvezda Arjena Robena i Robina van Persija, tokom celog meča bili su inferiorni, jedva da su nekoliko puta ugrozili gol gostiju, ali su na kraju srećno osvoji bod posle sjajnog šuta veziste Galatasaraja. Lopta je na putu do mreže udarila u Huntelara, ali je gol pripisan Snajderu.

Bosna i Hercegovina je katastrofalno startovala u kvalifikacijama, a prvi trijumf ostvarili su u Andori, a trostruki strelac bio je napadač Mančester Sitija Edin Džeko. Bugarska je do 84. minuta imala tri boda u džepu protiv Italijana u Sofiji, ali je "azurima" veliki bod doneo fudbaler Sampdorije Eder. Belgija nije imala problema protiv slabih Kiprana.

Reuters
Rapsodija Hvatske na Maksimiru: "Kockasti" dali pet golova očakjnim Norvežanima

Hrvatska je lako na "Maksimiru" pobedila Norvešku 5:1 i napravila veliki korak ka plasmanu na šampionat u Francuskoj naredne godine. Indisponiranim Skandinavcima malo šta je polazilo od noge, a čak su promašili i jedanaesterac u 69. minutu, kod rezultata 3:0 za domaćina, kada je Elnajusi pogodio stativu. Sve što su uspeli da urade Norvežani je utešni pogodak Tetija u 81. minutu, da bi sudbinu Vikinga zapečatili Šildenfeld i Pranjić u finišu susreta.

Nekadašnji trener Crvene zvezde Robert Prosinčeki debitovao je pobedom protiv Malte na klupi Azerbejdžana. Island igra fenomenalno i na pragu je da se prv put plasira na neko veliko takmičenje. Mrežu Kazahstanaca prvi je načeo iskusni Ejdur Gudjonson, nekadašnji napadač Čelsija i Barselone.

Česi su, posle četiri pobede, neprijatno iznenadili remijem na svom terenu od Letonije, a bod domaćinima doneo je Pilar u poslednjem minutu susreta. Ramzi i Bejl doneli su tri boda Velsu na gostovanju u Izraelu.

Rezultati kvalikacija za EP: Andora - BiH 0:3 (Džeko 13, 49, 62), Belgija - Kipar 5:0 (Felaini 21, 66, Benteke 35, Azar 67, Batšuji 80), Bugarska - Italija 2:2 (Popov 11, Micanski 17 - Minev autogol 4, Eder 84), Holandija - Turska 1:1 (Snajder 90+2 - Jilmaz 37), Kazahstan - Island 0:3 (Gudjonson 20, Bjarnason 32, 90+1), Azerbejdžan - Malta 2:0 (Husejnov 4, Nazarov 90+2), Češka - Letonija 1:1 (Pilar 90 - Visnakovs 30), Hrvatska - Norveška 5:1 (Brozović 30, Perišić 54, Olić 66, Šildenfeld 87, Pranjić 90+3 - Teti 81), Izrael  - Vels 0:3 (Ramzi 45+1, Bejl 50, 77).